Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

NEREYE KADAR..

Manşet Yayın: 03.09.2023 13:17
NEREYE KADAR..

Her alanda fahiş fiyat artışı hızla devam ederken, halk feryatta, siyaset, iktidar ve muhalefet ise seyretmekte…

Türkiye sosyo-ekonomisinde fırtınalar koparan, her sektörü, her sahayı, her alanı, her ferdi etkileyen fahiş fiyatlar, hız kesmeden devam ediyor..

Siyaset, muhalefet ve iktidar seyrediyor, fahiş fiyatlardan bunalan halk ise, hakkını savunmayan iktidar, muhalefet ve siyasetçiden şikayetini, duyurabilecek medya ve siyasetçi aramakta…

Yeni yönetim sisteminin getirdiği Cumhurbaşkanlığı yönetimi ve yeni ekonomi modeliyle, iktidarın seçim öncesi ve seçim sonrası, farklı uyguladığı ekonomi politikaları, ekonomik krize davetiye çıkardı..

Genel seçim öncesinde, çalışanların ücretlerine ve taban fiyatlara yapılan dengesiz zam ve artışlara karşılık faiz silahını, artırma yerine düşürme yönünde kullanınca, sıkışan ekonomi her alanda büyük patlamalara yol açtı..

Asgari ücreti temel ücret haline getirmeyi amaçlayan iktidar, seçim, öncesi uyguladığı seçim politikalarına asgari ücret ile başladı..

Asgari ücret kartını oynayan iktidar, asgari ücretteki dengesiz artış ile ekonominin tüm alanlarında krizin fitilini ateşlemiş oldu..

Merkez bankası başta olmak üzere kamu ve özel bankaların dolar artışını durdurmak içi yaptığı döviz satışları..

Petrole, gıda maddelerine her gün yapılan aşırı fahiş zamlar,

Kira ve konutta ortaya çıkan fahiş kira ve artışları,

Aynı zamanda fahiş kira artışları, kamuda çalışanların büyükşehirden göçünü de başlattı..

Üretim talebi karşılamayınca, sıkışan otomobil fiyatlarında, ikinci el, sıfır oto fiyatını geçti….

Türkiye’nin doğusunu yerle bir eden, Türkiye’yi yasa boğan şiddetli depremler, binlerce insanı hayattan koparırken, binlerce insanı da ailesiz, evsiz-barksız bıraktı..

Sosyo-ekonomisi bozulan ülkede, halk ekonomik kriz ile mücadele ederken, deprem de ekonomik krize, kriz kattı…

İktidarın seçim nedeniyle, ortaya saçtığı destek paketleri de ekonomik krizin önemli tetikleyicisi oldu…

Üretim-tüketim, ihracat-ithalat, enflasyon gibi sektörlerdeki hareketlerin baskılanarak kamuoyuna olduğundan düşük açıklanması da ekonomik krizi artıran nedenlerden…

Fahiş fiyat artışlarını, baskılanan ekonomik değerleri, olağan hale gelen gasp, şiddet, silahlı çeteler, kadın cinayetleri, sığınmacılar kısaca şiddet terörü, günlük yazılı ve görsel medyanın ana gündemi oldu…

Çoğunluk yazılı ve görsel medya da, bu krizleri kamuoyundan halktan gizleyerek, halkın haber alma hakkını da gaspetti…

Sonuçta, fahiş krizlere dönüşeceğini bile bile, seçim süresince devam eden, ekonomiyi ısıtan bu aşırı dengesiz destek ve fahiş artışlar tüm hızıyla devam etti..

Seçimden sonra ise iktidar tüm verdiği vaatleri unutarak, krizde son noktaya gelen ekonomiyi kurtarmak için, uyguladığı ekonomik modelin yanlışlığını fark ederek, model değişikliğine gitti…

Ekonomik krizden çıkışın rasyonel yani Ortodoks ekonomi politikası olduğunu gören iktidar, beğenmediği ulusal ekonomi politikasını uygulayacak, ABD ve İngiliz ekonomistlerle yola devam diyerek, halka ikinci şok acı reçeteler yazmaya başladı…

Faiz karşıtlığı yerine faiz artışı gelince tüm dengeler değişerek ekonomi yeniden yazıldı, fahiş fiyatlar da sel gibi akmaya devam etti…

Deprem, seçim ve ekonomik kriz sarmalında boğulan ülkede, tüm ekonomik kapılar da, halkın yüzüne kapanmış oldu..

Bu kriz ortamında, halkın, ekonomi, siyaset, iktidar ve muhalefet ile sınavının nereye kadar devam edeceği ise meçhul…

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enis Bardhi: “Henüz en iyimi gösteremedim”

Spor Yayın: 09.12.2023 04:48
Kaynak: İHA

Trabzonspor’un Kuzey Makedonyalı oyuncusu Enis Bardhi, kupayı önemli bir hedef olarak gördüklerini söyledi.

Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur maçında Trabzonspor sahasında Ahlatcı Çorum FK’yı 3-1 mağlup ederek adını bir üst tura yazdırdı. Maçın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enis Bardhi, çok mutlu olduklarını belirterek, “Bizim açımızdan önemli bir galibiyet. Biz kupayı önemli bir hedef olarak görüyoruz. Trabzonspor için hem ligde hem de aynı zamanda kupayı kazanmak doğal hedeflerden bir tanesi. Bunu gerçekleştirebilmek için ilk adımı atabildiğimiz için mutluyuz. Önemli bir galibiyet oldu” dedi.

Trabzonspor’da olmaktan dolayı gayet mutlu olduğunu dile getiren Bardhi, “Tabii ki her oyuncu gibi ben de oynamak istiyorum. Hocamızın kararlarına her zaman saygı duyup sahada olduğum süreç boyunca elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. İyi başladığım bir sezon oldu. Çalışmalarımı en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Trabzonspor’da oynayan oyuncuların üzerinde çok büyük bir baskı olduğunu kaydeden Bardhi, “Takımın çok büyük olması, oyuncuların çok büyük oyuncular olması tabii ki düşünebilirsiniz. Şehre baktığınız zaman 24 saat futboldan bahseden insanlar. İster istemez herkesin üzerinde baskı hissettiriyor. Milli takımda kafa daha rahat oynayabilirsiniz. Daha net ve rahat olarak kendinizi gösterebiliyorsunuz. Ben de henüz en iyimi gösteremedim” ifadelerini kullandı.