Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Muhtarlar Köylerinin Sorunlarını Anlattı

Gündem Yayın: 09.04.2015 14:28
Muhtarlar Köylerinin Sorunlarını Anlattı

İstanbul’da kurulu bulunan Ovacuma Uluyayla Akkışla Dernek Başkanı Durmuş Eren başkanlığında bir araya gelen köy muhtarları köy yollarının sorunlarını anlattı.
Safranbolu Dipsiz Göl tesislerinde öğle yemeğinde Safranbolu Kaymakamı Murat Bulancak, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun ile Safranbolu ve Eflani İl Genel Meclis üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda köy muhtarları adına Dernek Başkanı Durmuş Eren, köy yollarının iyileştirmesi yönünde taleplerini iletti.
Eren, bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında emeği geçenlere teşekkür ederek, “ Muhtarlarımızla buradayız. Hayat standartları genişledikçe istekler bitmez. Biz özellikle Ovacuma’dan Eflani’ye bağlanan grup yolumuzun genişletme çalışmaları yapıldı. Bu sene yoğun kış nedeniyle yapan kar ve yağmurdan dolayı yollarda çukurlar oluştuğundan araçlar daha ilerlemekte güçlük çekiyor. Yolları yapılan yerler ham ve toprak yol olduğundan kar ve yağmur sonrası yollara neredeyse kullanılamaz hale geldiğinden köylülerimiz büyük sıkıntı yaşamakta. Genişletme yapılan yerlerin bu yıl programa alınarak asfalt yapılmasını ve ayrıca 12 kilometrelik Ovacuma Eflani grup yolundan sonraki alanda stabilize yol olduğundan buranın da iyileştirilmesini istiyoruz. Bu konuda sizlerin yardım desteklerini bekliyoruz” dedi.
Safranbolu ilçe Kaymakamı Murat Bulancak ise, “ Vatandaşlarımızın eksiği ve sıkıntısı neyse bunları çözmeye gayret ediyoruz. Bu hizmetlerimizi yapmamıza vesile olan Valimize ve Özel İdaremize teşekkür ediyoruz. Amacımız vatandaş mutlu olsun ve eksiklikleri giderilsin. Vatandaşlarımız köylerine yavaş yavaş yerleşmesini istiyoruz. Bu kapsamda köylerimize gerekli yatırımlar yapılarak eksiklikleri gidermek adına ne gerekiyorsa yapmaya çalışacağız” dedi.
İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Uzun, asfaltı artık kurum olarak kendilerinin yaptığını ve 5-6 yıl içinde tüm köy yollarını asfaltlamayı hedeflediklerini ve asfaltsız köy yolunun kalmayacağını söyledi.
Uzun ayrıca, bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle heyelanlar meydana geldiğinden grup yollarında bir çalışma yapamadıklarını ve havaların düzelmesi ile birlikte çalışmalara başlayacaklarını da ifade ederek, “ Havaların düzelmesi ile birlikte bir heyet gönderip yollarda inceleme yapacağız. Biz elimizden geleni bu yıl yapmaya gayret edeceğiz. O bölgede su taşkınlarından çok korkuyoruz. DSİ’nin o bölgede güzel bir çalışma yapması ile birlikte bizlerde yolları istediğimiz seviyeye çıkartmış oluruz” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.