Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mühendis Adaylarına Kariyerle İlgili Önemli İpuçları

Gündem Yayın: 25.04.2016 14:41
Mühendis Adaylarına Kariyerle İlgili Önemli İpuçları

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme ve Taşıt Teknolojileri öğrenci kulüplerinin ortaklaşa düzenlediği “Mühendislikte Kariyer Planlaması” konulu konferans, KARDEMİR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onur’un konuşmacı olarak katılımı ile Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar ile akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Bugüne kadar 24 bine yakın mülakat görüşmesi yaptığını dile getirerek konferansa başlayan Hakan Onur ilk olarak öğrencilerin gelecek kariyerleri ile ilgili planlarını dinledi.

Onur konuşmasında iş görüşmesiyle ilgili önemli ipuçlarına yer verdi ve şunları aktardı: “Bilgimiz vardır, iş hayatında bunun yanında tecrübe ile yükseliriz. Okulunuz bitse bile ömür boyu deftere kaleme bıçak çekmeyin, yoksa başarılı olamazsınız. Hatalar yapacaksınız, iş hayatınızda önemli olan o hatalardan ders çıkartıp bir daha tekrar etmemek. Sizler malzeme ile değil insan ile uğraşacaksınız. İnsan kaynakları uzmanları temel bilginizin yeterli olmasını ister, bu zaten herkeste olması gerekenlerden biridir. Bunun yanında heyecanlı, o işe istekli, çalışmış çabalamış, kendisini iyi pazarlayan ve kendini iyi ifade eden birey olarak görüp işe alır. PUKO modelini biliyorsunuz; planla, uygula, kontrol et, önlem al. Yöneticilik bu modelin kontrol etme safhasındadır. Değerli arkadaşlar unutmayın ki bir insan makinenin olmadığı yerde bulunuyorsa orada problem çözmek için görevlendirilmiştir.”

SANAYİ MEZUNLARDAN NELER BEKLİYOR?

Hakan Onur konuşmasında sanayinin; takım çalışması, proje okuyabilme, mühendislik tasarımı, üretim tasarımı, proses tasarımı, montaj tasarımı, yaratıcılık ve yenilikçilik, proje yönetimi, ürün testi ve analiz, çizim yapabilme, raporlama gibi beklentilerini ve istenen mühendislik becerilerini de sıraladı.

Onur ayrıca, ilk iş başlangıcı için yeterli seviyede teknik bilgi sahibi olmak, yöneticiliğin temel kavramlarını ve mühendisliğin temel bileşenlerini bilmek, birlikte çalışmaya ve her şeyi öğrenmeye açık olunması gerektiğini de vurguladı.

Hakan Onur konuşmasının devamında mühendis olacak kişilerin iletişiminin iyi olması gerektiğini de belirtti. Onur, iletişimde geri bildirimin bir işin iyi veya kötü devam etmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, etkin dinleme, yalın düşünce modeli gibi konulara da değindi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karabük’te otomobille çarpışan traktör devrildi: 2 yaralı

Eflani Yayın: 23.07.2024 21:36
Karabük’te otomobille çarpışan traktör devrildi: 2 yaralı

Karabük’ün Eflani ilçesinde otomobil ile çarpışarak devrilen traktördeki 2 kişi yaralandı.

Kaza, Seferler köyü mevkiinde meydana geldi. Hasan Tekin idaresindeki 37 HA 976 plakalı traktör, karşı istikametten gelen Metin Yaşar idaresindeki 34 ESV 596 plakalı otomobille çarpıştı. Kazada devrilen traktörün sürücüsü ile yolcu olarak bulunan Celal Ergün (68) yaralandı. İhbar üzerine olay yerine jandarma ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından yaralılar Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.