Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Muğlalı Safran üreticisi kadınlar Safranbolu’da

Safranbolu Yayın: 09.11.2021 09:23
Muğlalı Safran üreticisi kadınlar Safranbolu’da

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyonu ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünce ‘Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanacak’ projesi kapsamında Safranbolu ilçesine teknik gezi düzenlendi.
2021 yılı ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına sunulmuş ve onaylanan, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünce “Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanacak” projesi kapsamında teknik gezi düzenlendi.
Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen proje ile alternatif bir ürün olan ve kaybolmaya yüz tutmuş dünyanın en pahalı baharatı olan safranın üretiminin Muğla’ya kazandırılması amaçlanıyor.
Safran ürününe olan ilgiyi arttırmak için ilk etapta Bodrum, Yatağan ve Datça İlçelerinde 4 kadın üreticiye 300 kilogram safran soğanı dağıtılarak 1,5 dekar alanda demonstrasyon bahçesi kuruldu. Yapılan gözlemlerde çok iyi sonuçlar alınması üreticilerin yüzünü güldürdü. Yapılan projenin uygulaması, devamlılığı ile verimliliğinin arttırılması için mevcut 8 kadın üretici, safranıyla ünlü Karabük ve Safranbolu’ya teknik gezi düzenlendi.
Teknik gezide 50 dekarlık üretim alanı olan Safran Çiçeği Yetiştirme Çiftliği ziyaret edilerek safran üretimi hakkında bilgiler alındı. Ayrıca çiftlik bünyesinde safrandan elde edilen ürünler yer aldığı mağaza gezilerek safrandan elde edilen diğer ürünler görüldü. (İHA)

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Gündem Yayın: 13.07.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Zorla alıkoyup darp etmeye tutuklama

Samsun’da bir kişiyi boş arazide zorla alıkoyup darp ve tehdit ettiği iddia edilen şahıs, polisin takibi sonucu yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olay, Samsun’un İlkadım ilçesi Cedit Mahallesi Kadife Sokak’ta bulunan boş arazide meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, M.Ö.’yü götürdüğü boş arazide darp edip zorla alıkoyup tehdit ettiği iddia edilen M.A. (24), şikayet üzerine İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekiplerinin takibi sonucu yakalandı. Bugün Samsun Adliyesine sevk edilen M.A., “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaz kasten yaralama ve tehdit” suçlarından çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Samsun T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Paylaş: