Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Milletvekili Güneş’ten  Paris İklim  Anlaşması değerlendirmesi

Gündem Yayın: 09.10.2021 12:01
Milletvekili Güneş’ten  Paris İklim  Anlaşması değerlendirmesi

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Paris İklim Anlaşması’nı mecliste düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

Milletvekili Niyazi Güneş; “Bu anlaşma hem kamusal hem de özel sektörü yeşil dönüşüme dahil edecektir” dedi.

Dünyanın son yüzyılda ciddi bir iklim değişikliği ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Güneş;

Yaşanan bu olumsuz süreçleri tersine çevirebilmek için 196 devletin Paris İklim Anlaşması etrafında birleştiğini ifade ederek,  “Anlaşma hükmünde taraf ülkeler sıfır emisyon hedefi koymuşlardır. Türkiye olarak biz de 2053 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşmak istediğimizi açıklamış bulunuyoruz” dedi.

Milletvekili Güneş; Türkiye’nin anlaşmaya taraf olduğu 2015 yılından itibaren ulusal çapta önemli adımlar attığını belirterek, “Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik enerjisi üretiminin payını yüzde 53’e yükseltmiştir. Bu kapasiteyle Avrupa’nın beşinci, dünyanın ise 12. ülkesi konumundadır.” bilgisini verdi.

Anlaşmanın Mecliste onaylandığını belirten Güneş; “Bu anlaşma, hem kamusal hem de özel sektörü yeşil dönüşüme dahil edecektir. Özellikle sanayicilerimizin anlaşmanın kapsamına ve taahhütlerine yönelik adımlarını yakından takip etmeleri gerektiğini iyi anlamamız gerekiyor.

Bir sanayi şehri olan Karabük’te de sanayicilerimizin süreci iyi değerlendirerek altyapılarını, enerji kaynaklarını devletimizin koordinesinde dönüştüreceklerine inanıyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.