Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Milletvekili Akay, Uyuşturucu Artışına Dikkat Çekti

Manşet Yayın: 03.09.2023 14:09
Milletvekili Akay, Uyuşturucu Artışına Dikkat Çekti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Cevdet Akay uyuşturucu sorunu, kara para problemi, mülteci meselesi ile memur ve emekli maaşlarına ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenlendi.

Milletvekili Akay son yaşananlarla birlikte Türkiye’nin kara listeye girme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, yerel seçim sürecine girildiği için verilmeyen zamların Ocak ayında emeklinin, işçinin, memurun gözünü boyamak için toplu bir zam vermeye çalışacağını ifade etti.

ÜLKEMİZ KARA PARA AKLAMAYAN ÇETELERİN, UYUŞTURUCU BARONLARININ CİRİT ATTIĞI BİR ÜLKE HALİNE GELDİ

Milletvekili Akay, basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir operasyonda polis memurumuz Hakan Telli, uyuşturucu çeteleri tarafından şehit edildi. Çetelerle, uyuşturucu baronlarıyla, kartellerle ilgili gerekli önlemleri alın diye yetkilileri aylardır uyarıyorduk. Maalesef bu sebepten dolayı bir polis memurumuzu şehit verdik. Bu olay önümüzdeki dönem içerisinde de ülkemiz için en önemli sorunlardan birisi olacak. Ülkemiz kara para aklamayan çetelerin, uyuşturucu baronlarının cirit attığı bir ülke haline geldi. Gri listede olmamız ülke olarak bizi çok ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Uluslararası yatırımcılar ve uluslararası bankalar tarafından ülkemize gerekli yatırımlar sağlanmıyor, sabit sermaye yatırımları gibi kaynaklar gelmiyor.

SICAK PARA UĞRUNA UYUŞTURUCU ÇETELERİNİN, KARA PARA AKLAYICILARININ ÜLKEMİZDE CİRİT ATMASINA İZİN VERİLİYOR

Cari açık ülkemiz için çok önemli bir sorun. Özellikle sıcak paranın girişi açısından çetelerin, kara para aklayanların, uyuşturucusu çetelerinin önü açıldı. 2021 yılının ocak- temmuz dönemi içerisinde 10.2 milyar dolar kaynağı belli olmayan para girdi. Bu rakam 2022 yılının aynı döneminde 24.3 milyar dolara kadar çıktı. AKP iktidarı döneminde ülkemize yaklaşık olarak 76.3 milyar dolar kaynağı belli olmayan para girişi oldu. Kaynağı belli olmayan para girişi 1984-2001 yılları arasında, yani AKP iktidara gelmeden önce 1.7 milyar dolardı. Sıcak para için ülkemizi uyuşturucu çetelerine, baronlara, kara para aklayıcılarına emanet etmek, burada cirit atmalarına izin vermek asla kabul edilemez. Mehmet Şimşek Gri Listeden çıkmaya ilişkin çalışmalar yapıldığını söylüyor fakat bunu eylem olarak görmüyoruz. Bu yaşadıklarımızla birlikte bırakın gri listeden çıkmayı, kara listeye alınma riskimiz doğmuştur.

114 BİN 924 KİŞİ UYUŞTURUCU SUÇUNDAN CEZAEVİNDEN YATIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2023 yılı Türkiye Uyuşturucu Raporu’na göre Türkiye’de uyuşturucu kullanımı, resmi raporlara göre her gün artış göstermektedir. Türkiye’de uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü sayısı yüzde 35.4’dür. Ceza infaz kurumlarında uyuşturucu madde bağlantılı suçlardan dolayı 2020 yılında 85 bin 494 kişi; 2021 yılında 100 bin 140 kişi; 2022 yılında 114 bin 924 kişi bulunmaktadır. Uyuşturucu bağlantılı ölüm vakalarının yaş ortalaması 34’tür. Gençlerimizi uyuşturucudan dolayı kaybediyoruz.

SENTETİK UYUŞTURUCU ORANI BİR YILDA YÜZDE 73 ARTTI

Ülkemiz metamfetamin ticaretinde adeta transit ülke gelmiş durumda. 2020 yılında ülkemizde 4 bin 162 kilogram metamfetamin ele geçirilmişken bu rakam 2022 yılında 16 bin 210 kilograma yükselmiştir. 2020 yılında 2 milyon 875 bin adet Captagon isimli sentetik uyuşturucu yakalanmışken bu rakam 2023 yılında 23 milyon 945 bin adete yükselmiştir. Yüzde 73.6 oranında bir artış var. 8 senelik sürece baktığımızda ise 2015-2023 yılları arasında 61 ton esrar, 3.1 ton eroin, 7.3 ton kokain, 504 bin adet ecstasy tablet ve 9.6 milyon Captagon tablet ele geçirilmiştir. Bunlar sadece yakalananlar, bizim bildiklerimiz. Ya yakalanmayanlar? Yakalanmayan miktar maalesef bunun kat ve kat üstünde.

DEVLET HİMAYESİNE ALDIĞI EVLADIMIZI KORUYAMADI

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alınan 17 yaşındaki bir evladımızın uyuşturucu madde kullanan birisi öldürüldüğü ortaya çıktı. Devlet evlatlarımızı koruyamadığı gibi himayesine aldığı bir evladımıza da sahip çıkamamıştır. Buna benzer bir durum yakın bir tarihte Karabük’te gerçekleşmişti. Gabonlu Dina isimli üniversite öğrencimiz, uyuşturucu madde kullanan birisi tarafından öldürülmüştü. Gençlerimiz bu bataklığın içine saplanmış durumda. Bu durumdan gençlerimizi bir an önce kurtarmamız gerekiyor.

SIĞINMACI TERÖRİSTİN YERİNİ BAŞKA BİR TERÖRİST SÖYLER OLDU

Ülkemiz için bir diğer tehlikeli durum ise mülteci ve sığınmacı konusudur. Özellikle Afganistan ve Suriye’den gelen sığınmacılar maalesef mafyalaşmaya, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini tehdit etmeye başladı. İktidara sormuştuk bu Afganistan’dan gelenlerin neden hepsi genç erkek, bunlar ülkemizin hangi bölgelerine dağıldılar, bu kişiler silah kullanıyor mu, bu kişiler Türkçe ve İngilizceyi hangi düzeyde biliyorlar. Bu soruları bizler boşuna sormadık, bu soruların cevabını maalesef bizzat yaşayarak görüyoruz. Türkiye’ye sığınan, 8 yıldır da Şanlıurfa’da yaşayan Fayez Naso’nun, PKK-YPG’nin üst düzey komutanlarından biri olduğu ortaya çıktı. Bunu da kim ortaya çıkardı biliyor musunuz sığınmacı olarak Diyarbakır’da yakalanan YPG’li bir terörist. Ya ortaya çıkmayanlar? Ya diğer gizlenenler?

TERÖR ÖRGÜTÜ EL KAİDE MENSUPLARI GÖSTERİ YAPACAK CESARETİ KİMDEN ALIYOR?

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, Terör örgütü El Kaide mensupları araçlarla konvoy oluşturup resmen gövde gösterisi yaptı. İktidara soruyoruz: Bu kişiler ülkemize nasıl girdi? Bu gövde gösterisinin anlamı nedir? Bizim topraklarımızda terör örgütü El Kaide mensupları nereden cesaret alıp bu gösteriyi yapabiliyorlar? Neden hala eliniz kolunuz bağlı şekilde bekliyorsunuz? Daha ne olması gerekiyor? Sınır kapılarımızda ve sınır noktalarımızda “HUDUT NAMUSTUR.” yazar. Hudut sınırlarımızı korumamız konusunda çok titiz olunması gerekiyor fakat görüyoruz ki VIP araçlarla hudutlarda kaçakçılık yapılıyor. Bizim gördüğümüzü iktidar görmüyor mu?

HAKEM KURULU TASDİK MEMURLARINDAN MI OLUŞUYOR?

Hakem Kurulu ne demek? Hakkaniyet neyse, adalet neyse onu uygulamak demek. Siz emeklimizi, memurumuzu hiç mi görmüyorsunuz? Açlık sınırının altında aldığı ücretlerle nasıl yaşadığını hiç mi görmüyorsunuz? Siz tasdik memuru musunuz? Sizin göreviniz nedir? Hükümetten gelen oranı aynen uygulamak zorunda mısınız? Neden bir iyileştirme yapmadınız? Sizin anneniz babanız evladınız bu halkın içinde değil mi, onlar size durumu anlatmıyorlar mı?  Bu karar asla kabul edilebilir değil. Hem memur emeklimiz hem de SGK emeklimizin durumu içler acısı. 7.500 liralık emekli maaşıyla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Açlık sınırının 13 bin lira, yoksulluk sınırının 39 bin liraya dayandığı bir ortamda kabul edilebilir bir durum değil. En düşük emekli maaşı süratle asgari ücret düzeyine veya açlık sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

İKTİDAR SEÇİM ÖNCESİ VATANDAŞIN GÖZÜNÜ BOYAMAK İÇİN ZAM VERECEK

Göreceksiniz ocak ayı içerisinde, yerel seçimlerde geldiği için burada verilmeyen zamlar emeklimizin, işçimizin, memurumuzun, esnafımızın gözünü boyamak için toplu bir zam vermeye çalışacaklar. O zaman verebiliyorsanız şimdi neden vermiyorsunuz? Neden bekliyorsunuz? Çıkartın en az asgari ücret seviyesine, 15 bin liraya. Devletimizin bunu yapmaya gücü ve imkânı var. Bu enflasyon ortamında işçimizi, memurumuzu, emeklimizi daha fazla ezdirmeyin, hayatlarından bezdirmeyin. Bir an önce bu zammı yapın beklemeyin. Ocak ayı geldiğinde en düşük maaşı 15 bin liraya çıkarılması söz konusu olacak ama inanın o tarihte bu rakamda yeterli olmayacak. Açlık sınırı çok daha yüksek rakamlara çıkacak. Bizim bu meseleyi kökten çözmemiz gerekiyor. Bunu da çözmemiz için istikrarlı bir ekonomi politikasının olması gerekiyor, bütçe disiplinin olması gerekiyor. Bunların yapılmasını iktidardan bekliyoruz ve takipçisi olacağız.” (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Yayın: 13.06.2024 11:10
BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında mezuniyet heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 133 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Numan Bahadır Kayışoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni tanıtım filmlerinin izlenmesi ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, spor alanında yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, “Yeni teknikler, yeni yöntemler, yeni yollar, yeni keşifler yapmak zorundayız. Hala pek çok bulunmayan, bilinmeyen şey var. Bu alan son derece kıymetli, son derece değerli bir alan. Dolayısıyla bu alanda yeni ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Ülkeme, milletime, devletime nasıl hizmet edebilirim diye mutlaka düşünmek ve bu yolda çok başarılı sporcular yetiştirmek gayretinde olmalısınız. Sizin hem kendi başarınız bu açıdan önemli hem de yetiştireceğiniz sporcularla ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sağlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Mezun olan öğrencilere Karabük Üniversitesinin Mezun Bilgi Sistemine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatan Rektör Kırışık, “Üniversitemizde ilişkilerimizin devamı olduğu kadar mezun bilgi sistemimize kaydolmanız da arkadaşlar son derece önemli. Çünkü biz bir sistem kurmaya çalışıyoruz hem okuyan öğrencilerimizin hem de mezun olan öğrencilerimizin bir arada birlikte çalışabileceği bir ekosistem kurmak istiyoruz. Bu ekosistemde size de çok kıymetli sorumluluklar veya size çok ciddi katkılar sunacak bir yapı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Rektör Kırışık, mezunlarla üniversite arasındaki ilişkinin sürdürülmesi halinde kariyer buluşmaları ve kendilerini geliştirme fırsatlarının artacağını belirterek, “Kariyer buluşmalarında hem kendinizi nasıl yükseltebileceğinizin öğrenilmesinde hem de okuyan öğrencilerimizle ilişkilerinizin yeni bir safhaya gelmesinde size çok ciddi katkılar sunacak fırsatlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son olarak mezunlara gelecek için iyi dileklerde bulunan Kırışık, “Bu süreçten sonra artık ülkemize, milletimize, devletimize çok daha fazla hizmet edebilecek, katkılar sunabilecek bir noktaya geldiniz. İnşallah bu noktayı bu bilinç ve duyarlılıkla sürdürmeye gayret etmenizi diliyorum. İnşallah yolunuz, bahtınız açık olsun. Ömür boyu mutlu olduğunuz, hayallerinize ulaşmak için çabaladığınız ve sizlerin de evlatlarınızı desteklediğiniz güzel bir hayat, faydalı ve yararlı bir ömür diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Emre Çelenk, ikincisi Sinem Karadağlı, üçüncüsü Onur Çağlar oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.