Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Metrelerce sürüklendi, geride ayakkabısı ve kasketi kaldı

Gündem Yayın: 19.09.2023 20:36
Kaynak: İHA

Trabzon’un Maçka ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan yaşlı adam arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Kaza, Trabzon-Gümüşhane karayolunun Maçka ilçesi Mataracı mahallesinde meydana geldi. Alınan bilgiye nazaran, Karayolunda seyir halindeki Y.E. idaresindeki 03 EZ 781 plakalı araba, yaya geçidinden yolun karşısına geçmeye çalışan Ali Yılmaz’a (89) çarptı. Çarpmanın tesiriyle yaşlı adam metrelerce sürüklenirken, kazayı gören etraftaki vatandaşlar durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine kaza yerine sıhhat ve polis takımları sevk edilirken, sıhhat takımları tarafından yapılan birinci müdahalede yaşlı adamın hayatını kaybettiği belirlendi. Şoför Y.E. gözaltına alınırken, karayolunda ulaşım tek şeritten denetimli olarak sağlandı. Olay yeri inceleme takımlarının çalışmasının akabinde yaşlı adamdan geriye ayakkabısı ve kasketi kaldı. Cenazesi ise otopsi süreçleri için Trabzon İsimli Tıp Kurumuna kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

“Araç sol şeritten son hız geliyormuş”

Kazada hayatını kaybeden Ali Yılmaz’ın yeğeni Kenan Öztürk, karayolunda tedbir alınması için müracaat bulunduklarını belirterek “Kaza anında burada değildik olayı duyunca geldik. Dayımın karşıda meskeni var. Yaya geçidinden geçiyordu. Yolu denetim ederek geçme alışkanlığı vardı. Araç sol şeritten son hız geliyormuş. Dayım onu görmediği için tahminen yola atak yapıyor. Burası bir yaya geçidi. Araçların suratlarını azaltmaları gerekir. Buradan geçen bir çocukta olabilir. Araç bu kurallara uymuyor. Dayım atak yapınca araç dayıma çarpıyor. Araç onu sürüklüyor. Kazalarının olmaması için tekraren müracaatlarımız var. Burada ışık olması gerekiyor. İlgililerinden yardım bekliyoruz. Yarın kaza olmasın. Bunun tedbirinin alınması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”