Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mesleğini Oğluna Bile Önermiyor

Video Haber Yayın: 03.08.2023 15:59
Yazar:
Mesleğini Oğluna Bile Önermiyor

Karabük Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Atakan İrken, 2019 yılından bugüne başkanlık yaptığı odaya bağlı üye sayısının 210 olduğunu ve bunların 110’a yakınının serbest büro olarak faaliyet gösterdiğini kaydederek, stajyerleriyle birlikte bu yıl yaklaşık 500 üyeye ulaştıklarını bildirdi.

Oda olarak çalışmalarının dijital ortamda en iyi şekilde yürüttüklerini ancak İnternet üzerinden ödenen vergi ve borçların son ödeme günü olarak belirlenen 31 Temmuz’da, gelir idaresindeki sisteme erişimle ilgili yaşadıkları sıkıntılardan dert yanan Başkan İrken,  bir daha böyle bir sıkıntı yaşamak istemediklerini söyledi.

Başkan  İrken gazetemize yaptığı açıklamada;  “31 Temmuz tarihinde gelir vergisinin ikinci taksitlerinin, vergi matrahının ve SGK-Vergi dairelerinin ödemelerinin son günüydü. Son güne tüm hazırlıklarımızı yaptık. Müşteriler, ödemelerini ayarladı. Gece yarısına kadar uğraştık. Müşterilerimizin ödemelerini yapmakta çok zorlandık. Bunlar ufak meblağlar değil. Elbette işletmelerde son güne göre ayarlamalarını yapıyor. Neyse ki ayın 3-4’üne uzatıldı bilgisiyle rahatladık. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın elektronik sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmaması sebebiyle sıkıntı yaşadık. Bizi çok zor durumda bıraktı. Her ay bunu yaşamak zorunda mıyız? Dijital ortamda çalışmak çok güzel ama erişimde çok büyük sorun yaşıyoruz. Meslekten soğuduk. Bunu sizin aracılığınızla yeniden duyuralım. Beyanları gelir idaresinin elektronik ortamına ulaştırmak konusunda sorun yaşıyoruz. İnternet alt yapısını daha hızlı ve kısa sürede yapılır hale getirilmesini talep ediyoruz. Bizler ilgili yerlere taleplerimizi yaptık. Sizlerin aracılığı ile bir kez daha duyuralım. Bizim tek sıkıntımız internet erişimlerinin hızlı ve sorunsuz yapılamamasıdır. Günümüz teknolojisiyle, elektronik ortamda artık hiç bir sorun yaşamamalıyız. Sosyal medyada facebook, twitter gibi uygulamalar hiç çöküyor mu? Bizimde sistemlerimiz çökmemeli. Bizi yoran bu sistemin çalışmaması oldu.” dedi.

BARKOD, İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAK

Muhasebecilerin görevlerinin artık kâtiplikten danışmanlığa doğru evrildiğini ifade eden Başkan İrken, “Faturalarda barkot zorunluluğu getirildi, bu bizim işimizi kolaylaştırdı. Artık danışman gibi hizmet vereceğiz. Bir işletmenin tüm işlerinden sorumlu olan muhasebeciler, ülkenin ekonomik durumunu en iyi hisseden meslek grubudur. Ancak genellikle değeri pek bilinmeyen bir yerde, işlem sırasında en sonda yer alıyorlar. Hizmet sektöründe ise ne yazık ki üvey evlat durumunda kalıyorlar.” dedi.

MESLEĞİNİ OĞLUNA BİLE ÖNERMİYOR

Muhasebeci olmak isteyen gençlere önemli ipuçları veren İrken, bu meslekte sabırlı, dikkatli, hafızası güçlü ve ikili ilişkilerini kuvvetli tutmalarının gerektiğini vurguladı. Ancak 31 Temmuz’da yaşanan internet erişim sıkıntısı nedeniyle meslekten soğuduğunu belirten İrken, artık mesleğini oğluna bile önermek istemediğini söyledi. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik daralmanın mesleki daralmaya sebep olduğunun önemine değinen İrken, mesleki karamsarlığını dile getirdi. (Esra Oğuzkağan Özkan)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Manşet Yayın: 01.03.2024 11:35
Safranbolu Belediyesi’nden Tarihi Kente Dijital Rehber

Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri, dar sokakları ve geleneksel mimarisiyle ünlü olan Safranbolu, Safranbolu Belediyesi tarafından başlatılan proje ile artık dijital çağa uyum sağlayarak ziyaretçilerine modern bir keşif deneyimi sunacak. Dijital Rehber adı verilen kare kod uygulaması,  Türkçe, İngilizce yazılı ve sesli anlatım ile yerli ve yabancı turistlere Safranbolu’yu keşif imkânı sunacak.

Safranbolu’nun tarihini keşfetmek artık daha kolay ve keyifli bir hal alacak. Şehirdeki önemli noktaları gezmek isteyen turistler Safranbolu Belediyesi tarafından oluşturulan proje ile dijital rotaları kullanabilecek. Bu rotalar genellikle tarihi evler, hanlar, camiler ve müzeler gibi turistik yerleri içerirken, aynı zamanda lezzet durakları ve alışveriş noktalarını kapsarken mor bayrak sertifikası almaya hak kazanan işletmeleri işaret edecek.

Dijital rehber uygulaması, akıllı telefonlar üzerinden kolayca erişilebilir ve turistlere adım adım rehberlik edecek şekilde Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılı ve sesli anlatımlar içeren kare kodlar ile oluşturulacak. Safranbolu Belediyesi tarafından geliştirilen Dijital Rehber uygulaması her noktada tarih ve kültür hakkında bilgi vererek ziyaretleri daha anlamlı hale getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, rotalara eklenen interaktif öğelerle, Safranbolu’nun geçmişine dokunma ve tarihi detayları daha yakından keşfetme fırsatı sunacak. Dijital Rehber demo uygulamasının ilk tanıtımı 4 Mart Pazartesi günü Safranbolu Tarihi Çarşı’da İmren Konak’ta saat 11.00’da yapılacak.

Dijital Rehber uygulaması hakkında açıklamada bulunan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi:

“Safranbolu’nun dijital rehber uygulamasını, hem yerli hem de yabancı turistler için ideal bir keşif deneyimi sunmak için tasarladık. Geleneksel ile modernin buluşma noktası olan bu tarihi kent, dijital rehberiyle geçmişiyle geleceği bir araya getiriyor. Safranbolu’nun mistik atmosferini keşfetmek ve tarihle iç içe bir yolculuğa çıkmak isteyenler tarihi noktalar ve mekânlarda yer alan kare kodları akıllı telefonlarına okutarak dijital rehber uygulamasına girecek ve deneyimleyebilecek. Safranbolu’nun dijital rotaları, gezginlere tarih ve kültür dolu bir serüven vaat ediyor. Şehrin eşsiz atmosferini keşfetmek ve unutulmaz anılar biriktirmek için bu dijital rehberi mutlaka deneyin derim. Ayrıca mor bayrak sertifikası verdiğimiz işletmelerimize dijital rehber uygulamasında yer vererek hem tanıtımlarını hem de turistlerin kaliteli hizmet almalarını sağlayacağız.” (Ramazan Öztürk)