Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

‘Memleketin Kısmeti’ Atakum’da sahnelendi

Kültür Sanat Yayın: 25.10.2023 04:48
İhlas Haber Ajansı
‘Memleketin Kısmeti’ Atakum’da sahnelendi

‘Memleketin Kısmeti’ isimli tiyatro eseri, Samsun’un Atakum ilçesinde sahneledi.

Atakum Belediyesi Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları kapsamında Ankara Ekin Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Memleketin Kısmeti’ isimli tiyatro eserini, vatandaşlarla buluşturdu. Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Aziz Nesin’in hayatından kesitlerle; Türkiye gerçeklerinin anlatıldığı tiyatro oyunu, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Vedat Türkali Salonu’nda sahnelenen eserde, oyuncuların sahne performansı ayakta alkışlandı. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, sanatçılara tek tek teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

“Her hafta bir tiyatro”

Atakum’da sanatsal ve kültürel etkinliklere büyük önem verdiklerini belirten Başkan Av. Cemil Deveci, “Bizim kuşağımız Aziz Nesin’i bilir. Aziz Nesin’le büyüyenler başlarına bir şey geldiğinde bu Aziz Nesin’lik bir olay derler. Aziz Nesin’lik bir tiyatro eseri seyrettik. Tiyatro sevgimizi bu akşam pekiştirdik” dedi.

Ata Sahne’nin kapılarının kısa süre içinde sanatseverlere açılacağını söyleyen Deveci, “Atakum’da son derece modern ve 550 kişi kapasiteli sahnemiz yapılıyor. Kısa süre içinde tamamlanacak. Orada her hafta bir tiyatro oyunu Atakumlularla buluşacak” diye konuştu.

Yazarlığını Haluk Işık ve yönetmenliğini Murat Atak’ın yaptığı tiyatro eseri, vatandaşların büyük beğenisini topladı. İzleyicilerden Sevcan Özyürek, “Çok güzeldi. Bugünkü hayatımızı, yaşantımızı vurgulayarak, çok iyi yansıttılar. Tiyatroların gelmesi, halk olarak burada bulunmamız ve Belediyemizin katkıda bulunması çok güzel” derken, diğer bir seyirci, “Halkımızın böyle sanat eserlerini izlemeye ve gerçekleri görmeye ihtiyacı var. Başkanımız Av. Cemil Deveci’ye bize bu imkanı sunduğu için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. Ali Ünal, “Oyunu izlemeye Vezirköprü’den geldim. Tiyatro oyunu güncel konuları işliyor. İzlemekten zevk aldım” ifadelerini kullanırken, başka bir seyirci de “Oyun çok güzel, memleketin yaşanmış gerçekliklerini dile getiriyor” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.