Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Mavi renkli yumurtalar yaygınlaşacak

Sağlık Yayın: 24.05.2023 11:18 |Güncelleme:21.09.2023 11:02
Mavi renkli yumurtalar yaygınlaşacak

Sinop’ta yaşayan Fethiye Çağlayan’ın beslediği tavuklar kabuğu açık mavi renkte yumurta veriyor. Normaline göre lezzeti farklı olan mavi yumurtaların protein ve kalori değeri de yüksek oluyor.
Sinop’un Kılıçlı köyünde yaşayan Fethiye Çağlayan, komşularından duyduğu mavi yumurtlayan tavuğu merak edip yumurtasını alarak kuluçkaya yatırdı. Civcivler de büyüyüp yumurta vermeye başladığı zaman onların da yumurtasının mavi olduğunu fark etti. Pazarda sattığı mavi yumurtanın fiyatının daha yüksek olduğunu belirten Çağlayan, protein ve kalori değerinin yüksek olduğundan ilgi gördüğünü söyledi.

“Kalorisi proteini fazla diyorlar”
Hayvancılık ve pazarcılıkla uğraşan Fethiye Çağlayan, “Mavi yumurta mavi yumurta diyorlardı, komşularımda vardı ben de onlardan yumurta aldım kuluçkaya yatırdım. Böyle 3 tane tavuğun yumurtası mavi oldu. Daha çoktu ama ölenler oldu, 3 tane kaldı onlar da mavi yumurtluyor. Kalorisi proteini fazla diyorlar, çok da detayını bilemiyorum” diye konuştu.
Pazarda fiyatının 2 katından fazla olduğunu ancak elinde az miktarda yetiştiği için kendisinin uygun fiyata verdiğini söyleyen Çağlayan, “Çoğu insan biliyor mavi yumurtayı, merak ettiklerinden ya da proteini yüksek olduğundan alıyorlar çocuklarına yedirmek için. Bunu 10 liraya satıyorlar, normali 4 liraya satılıyor. Ama ben fazla olmadığı için hepsini aynı fiyattan veriyorum” şeklinde konuştu.
Çocukluğundan beri hayvancılıkla uğraştığını söyleyen Meral Çağlayan, “Irk olarak fazla bilgim yok ama değişik. Yumurtalarının kalorisinin fazla olduğunu söylüyorlar, besin değerinin daha yüksek olduğunu söylüyorlar. Komşularla çoğaltmaya çalışıyoruz, yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Günde 1 tane yumurtluyorlar, daha fazla olsa daha çok yumurta alırız ama bizde 3 tane var” dedi. (İHA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kemikli Rampaları’nda tatil dönüşü yoğunluğu sürüyor

Gündem Yayın: 23.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı
Kemikli Rampaları’nda tatil dönüşü yoğunluğu sürüyor

İstanbul’u Karadeniz’e bağlayan ve 21 ilin geçiş noktası olan Karabük’ün Kemikli Rampaları’nda bayram tatilinin dönüş yoğunluğu devam ediyor.

Kurban Bayramı tatilinin bitimine 1 gün kala memleketlerine gelen vatandaşların evlerine dönüşü sürüyor. İstanbul’un Karadeniz’e bağlantısının sağlandığı Karabük’ün Eskipazar ilçesinde yer alan Kemikli Rampaları’nda İstanbul istikametine trafik yoğunluğu akıcı bir şekilde devam ediyor.

Uzun araç trafiği ise dron ile görüntülendi.

Paylaş: