Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Gündem Yayın: 10.04.2015 14:06
Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Kutlu Doğum Haftası 14 Nisan Salı günü başlıyor. Kutlu Doğum Haftasının başlaması nedeniyle açıklama yapan İl Müftüsü Halil Bektaş; “ Peygamber Efendimiz Miladi takvime göre 20 Nisan 571 tarihinde dünyamızı şereflendirmiştir. Bu münasebetle 20 Nisan tarihini içine alacak şekilde 14-20 Nisan tarihleri arası Kutlu Doğun Haftası olarak kutlanmaktadır.
Hz. Peygamber bütün âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Onun örnek ahlakı bütün insanlığın ihtiyacı olan güzellikleri içermektedir. Kutlu Doğum Haftasında yapılan etkinliklerle Hz. Peygamberin daha iyi anlaşılması ve yüce ahlakının örnek alınması amaçlanmaktadır.
Bu yıl Kutlu Doğum Haftasında ana tema olarak “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konusu ele alınacaktır. Bu çerçevede birlikte yaşamanın temel değerleri olan sevgi, saygı, merhamet, kardeşlik, hoşgörü, kul hakkı, paylaşma, her türlü şiddet ve nefretten uzak durma gibi temel ahlaki değerlere bir kez daha dikkat çekilerek bu konularda duyarlılık oluşturulmaya çalışılacaktır.
Karabük Müftülüğünce hafta münasebetiyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. Kutlu Doğum Haftasını 14 Nisan Salı günü 5000 Evler Merkez Camiinde sabah namazının peşine yapılacak “Kuran Ziyafeti” programı ile başlatılacaktır. Program sonrası cemaate kahvaltı ikram edilecektir.
16 Nisan Perşembe günü saat 14.00 de Tüccarlar Kooperatifi Salonunda “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” konulu konferans yapılacaktır. Konferansa Prof. Dr. Fatih KESLER konuşmacı olarak katılacaktır.
Bayanlar için ayrıca mahallelerde konferanslar ve vaaz programları gerçekleştirilecektir.
Karabük İlahiyat Fakültesi ile birlikte Üniversite öğrencilerine yönelik “Nura Doğru” adlı siyer-i nebi bilgi yarışması ve öğrenci yurtlarında konferanslar yapacağız. Bu yarışmada ilk üç sırada yer alan öğrenciler Müftülüğümüz tarafından umreye götürülecektir. Ayrıca yarışmaya katılan öğrenciler ödüllendirilecektir.
İmam Hatip Lisesinde umre ödüllü “40 Hadis ve Anlamı Ezberleme Yarışması” ve Huzurevinde “Umre Ödüllü Dini Bilgiler Yarışması” yapılacaktır. Ayrıca okullarda şiir ve kompozisyon yazma yarışmaları; Cezaevinde “Dini Bilgiler Yarışması” yaptık. Bu yarışmalarda dereceye girenler ödüllendirilecektir.
14-20 Nisan tarihleri arasında Müftülük Konferans Salonunda Kuran Kursları yararına Kermes gerçekleştirilecektir.
Yine 13 Nisan Pazartesi günü görevlilerimizin katılımı ile kan bağışı kampanyası yapılacaktır.
Mahallelerimizde bayanlara yönelik vaaz ve sohbet programları yapılacak, belli başlı camilerimizde Kutlu Doğum aşı dağıtılacak, Hatim ve Mevlit merasimleri gerçekleştirilecektir.
Bu faaliyetlerimize bütün halkımızı davetlidir. Hz. Peygamberin yücel ahlakının daha iyi anlaşılmasına ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olması dileklerimle bütün Karabüklü kardeşlerimin ve İslam âleminin Kutlu Doğum Haftalarını tebrik ediyorum” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ruhsatsız maden ocağının önünde yüksekten düşen işçi hayatını kaybetti

Gündem Yayın: 17.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta iddialara göre ruhsatsız işletilen maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralanan Satılmış Gedik isimli işçi, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İddialara göre olay Kilimli ilçesine bağlı Damarlı Mahallesi Açık İşletme mevkiindeki orman sahasında meydana geldi. Sahadaki ruhsatsız işletilen maden ocağında çalışan Satılmış Gedik (32) isimli maden işçisi, kendisini hastaneye getiren D.Y.’nin iddiasına göre maden ocağının önünde yüksekten düşerek yaralandı. Kilimli Semt Polikliniği’ne getirilen Satılmış Gedik yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Otopsi için Atatürk Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

TTK ekibi ve Olay Yeri İnceleme Müdürlüğü ekipleri olay yerinde çalışma başlattı.

Paylaş: