Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KTSO Başkanı Namal’dan Açıklamalar

Gündem Yayın: 07.06.2014 17:15
Yazar:

Namal:  “Türkiye’de 17 Aralık beklentileri boşa çıktı. Yatırımcılarımızın ve Sanayicimizin bundan sonraki süreçte daha dikkatli olması gerekiyor.  Karabük’ün sanayi noktasında gelişmesinde İsmetpaşa Bölgesinin Endüstri yada İhtisas OSB  alanı ilan edilmesi lazım. Filyos Liman Projesi Karabük’e çok şey katacaktır. Karabük’te İnsiyatif Gurubunu oluşturmamız lazım”

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal, 17 Aralık olaylarından sonra Türkiye’deki beklentilerin boşa çıktığının görüldüğünü söyledi.

Başkan Namal, gerek kurda gerekse faizde ciddi inişler oluştuğunu belirterek, “ İhracat rakamlarımızda artışlar oldu. Karabük’te ihracat rakamları da yükselirken, KARDEMİR’in yaptığı yatırımlardan dolayı ithalat rakamları daha fazla. Önümüzde iki tane seçim var ve birebir istikrar ve güven noktasında işadamların yatırımları olacağından bu seçim ekonomiyi etkileyecektir. İnşallah olumlu yönde olur. Tüketici endeksine bakıldığında ülkemizde tüketimin azalmasıyla ithalatın azalması hesaplanarak cari açığın düşürülmesi planlanmaktaydı. Bu planlar hedefine biraz ulaştı ama Enflasyonun iki rakamlı haneye çıkmasına neden oldu. İç pazarda KOBİ ve sanayiciler ile perakende üreticilerin dışa açılarak ihracat yapması gerekiyordu. Çünkü iç tüketimin azalmasıyla veriler bu şekilde ihracatla artırılması gerekiyordu. Ancak ekonomik verilere bakıldığında 391 milyon dolarlık borcun devlet borcu değil, yurt dışına iş yapan banka ve işadamların borcu. Bu ciddi bir boyut. Biz kurdan direk etkilenen ülkeyiz. Yatırımcılarımızın ve sanayicimizin bundan sonraki süreçte daha dikkatli olması gerekiyor. Kurun yüksek olması turizmcileri sevindirirken, vatandaşımız açısında sıkıntılı bir durum oluşturacak. Hereksin tasarruf yaparak tedbirli olması gerekir” dedi.

Faiz indirimi beklentisi hakkında da konuşan Namal, “ Faizler yükselirken birden yükseliyor ama düşerken de psikolojik olarak herkes hızlı düşmeyi bekliyor ama bu beklenti olmaz. Yıl sonuna kadar ancak 1.5 puan bazın düşüş bekliyoruz. Türkiye ekonomisinin 17 Aralık’tan öncesine gelmesi önümüzdeki Nisan Mayıs ayından önce olmaz. Birde dün Avrupa Merkez Bankasının yaptığı faiz indirimi oldu. Bu Euro ve dolarda düşüş yapar ama Türkiye’de faiz indirimi olduğunda Euro ve dolarda artış olur” ifadesinde bulundu.

“SANAYİ GELİŞİMİNDE İSMETPAŞA BÖLGESİ ÖNEMLİ”

Karabük’e dışarıdan yatırımcıların gelmesiyle kentteki insanların yatırım yapmasının arasında fark olmadığını ifade eden TSO Başkanı Sedat Namal, “ Aynı fabrikayı aynı insanlar kuracak ve çalışan sayısı aynı olacak. Bizim zaten dışarıdan gelecek yatırımcıya verecek yeterli yerimizde yok. Karabük OSB’de otomobil ya da demir çelik fabrikası 200- 300 dönüm yer istese bu boyutta bir yerimiz bile yok. Onun için Karabük’ün sanayi noktasında gelişmesinin ve 50 yıllık plan noktasında da istikrara kavuşmasının tek nedeni Eskipazar İsmetpaşa bölgesinin ihtisas yada endüstri sanayi bölge ilan edilmesi lazım. Bizim planlarımızla siyasilerimizin desteklemesi ile bu genişlemeyi acilen yapmalıyız. Çünkü burası bizim Karadeniz’e, Marmara’ya açılan bir kapımız. Devlet demi yolları, su ve elektrik sorunu yok. Bu noktada bunu değerlendirebiliriz. Şimdi Yeni Mahalle’deki haddehaneler yavaş yavaş kalkıyor ama yeşil mahalle bölgesindeki haddehanelerin şehir dışına çıkarılması çok zor ve rantabl olmayacağını düşünüyorum. Firmaları taşıyabileceğimiz yerler olması lazım. Devlet tamamına taşınması için teşvik de verse onlara vereceğimiz yerimiz bile yok. 10 yıl önce Karabük nasıldı şimdi nasıl oldu. Gittikçe gelişiyor. KARDEMİR bile, OSB bile Karabük’ün mahallesi gibi kalacak. 100 yıllık bir plan yaparak projelendirmemiz lazım. Şimdi KARDEMİR’in içindeki yatırımlar ekonomik olarak kente katkı sağlar ama istihdam alanında bir şey sağlamaz. Karabük’ün sanayi geleceğinde yatırım noktasında OSB alanında kurulacak fabrikalar haricinde Karabük’e bir sanayi kuruluşu geleceğini zannetmiyorum. Bizim genişleme alanını çözmemiz lazım. Ortak fikirle kazanım elde etmemiz lazım” dedi.

“FİLYOS LİMAN PROJESİ KARABÜK’E ÇOK ŞEY KATACAKTIR”

Filyos Liman Projesinin Karabük’e çok şey katacağını da anlatan  Namal şunları söyledi:

“ Filyos liman projesinde alt yapı ihalesini kazanan firma onaylandı ve en kısa zaman çalışmaya başlanır. Bizim Filyos limanını Karabük’e çok iyi anlatmamız lazım. Bu bizim olmazsa olmazımız gözüküyor ama bu uzun soluklu bir yatırım. Burada ilk yatırımın yapılacağı tarih ise 2018 sonu yada 2019 yılı başıdır. Filyos liman projesi Karabük’e çok şey katacaktır ama 4 yıllık süreç önümüzde var. Oradan 4 yıl beklenti yok. Onun için Karabük’ün Anadolu’ya, Karadeniz’e ve Marmara’ya açılan kapısı İsmetpaşa mevkisidir. Orayı endüstri yada ihtisas organize sanayi bölgesi yapmamız lazım. İzlenecek yol ise toplu gidilen davetlerde ortaya konulan menüyü uymak zorunda kalırsınız. Karabük’ün de bunu yapması lazım. Karabük’ün bu menüyü şimdiden ortaya koyması lazım. Karabük’te siyasi senaristler, toplum mühendisleri ve dedikodu üretme merkezileri var. Bunları aşmamız lazım. Herkesin birbirini sevmesi lazım. Karabük’te herkes kaybeder ve kazanır. Kaybetmenin anlamı yok kazanmamız lazım,”

“KARABÜK’TE İNSİYATİF GURUBUNU OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

Karabük’te bulunan diğer oda başkanları ile organizasyon yaparak etkin demokratik sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelmek için program hazırlığında olduklarını da anlatan Namal, “Onların da kabul ettiği bir noktada hem fikir birliği, hem de sanayi, turizm ve Karabük’ün gelişmesi noktasında Karabük inisiyatif adından bir grup oluşturmak zorundayız. Her yerden bir sesin çıkması, siyasilerimizi rantabl kullanmamız lazım. Belediye başkanımıza herkes gidip bir şey istemesinden ziyade toplu karar alıp kentin menfaatine olan şeyleri istemek lazım. Siyasilerimize bu şekilde talepleri iletmek için istişare toplantısı yapacağız. İnsanlar birbirini kırmak istemez ama insanların da bulunduğu şart ve koşullar çok etkin. Ben TSO başkanıysam Karabük’te odamızın üyeleri ve sanayicileri ile ilgili bir konu olduğunda doğru olan bütün konularda esnafımızın işadamımızın sanayicimizin yanında olmamız lazım. Ama bazı kurumların başında olan insanların kendi sorumluluklarını da bilmeleri gerekir. Sadece o fabrikanın sanayinin yada kurumun sorumluluğu değil. Onların sosyal sorumlulukları ve Karabük’e olan sorumlulukları da var ve bunu iyi bilmeleri lazım. Burada hep beraber geçinip kenti hep birlikte kalkındıracaksak ortak hareket etmemiz lazım. KARDEMİR ve Belediye arasında olan bir konu var ve o düzelir. Bir araya gelirler sorunu çözerler. Ama bizim siyasi tarafımız olmaz. Bizim siyasi kimliğimiz ideolojimiz ve tarafımız istikrar, güven ve para kazanmaktır” ifadesinde bulundu.

Adının son günlerde Milletvekili adayı olarak geçtiğinin de hatırlatıldığı Namal, “Karabük TSO başkanlığı, milletvekilliği, belediye başkanlığı ve Rektörlük eşdeğer görevler. Bunlar Karabük’e hizmet eden noktada düşünülebilir. Rantabl noktasında biz Karabük’e bu noktada faydalı olursak görevimizin başında oluruz. Milletvekili noktasında bir siyasi partiden aday olduğunuzda taraf olacaksınız. TSO odaları o şekilde değil. Karabük’te bu şekilde ihtiyaç duyulacak şekilde, yani milletvekili olmak için milletvekili olmak bizde olmaz. Yaptığımızı görevlerimiz ortada. Siyasiler önümüze bakarız konjektör neyi gerektir derler ama ben bunun tamamen sanayici, işadamları ve halkının vereceği kararlar olduğunu düşünüyorum. Karabük’e katma değeri yüksek olacak insanları hep birlikte seçersek Karabük kazanır” şeklinde cevapladı.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İki yıldır kapalı olan yol vatandaşın tepkisini çekiyor

Manşet Yayın: 05.03.2024 13:09
İhlas Haber Ajansı
İki yıldır kapalı olan yol vatandaşın tepkisini çekiyor

Karabük’te 4 katlı bir apartmanda meydana gelen doğal gaz patlaması nedeniyle kapatılan 2 yıl önce kapatılan yolun açılmaması tepkiyle karşılanıyor.

2022 yılı Ekim ayında Yeşil Mahalle Özgür Sokak’ta bulunan Sarıipek Apartmanının üçüncü katında doğal gaz patlaması meydana gelmişti. Biri çocuk 4 kişinin yaralandığı patlama sonrası oluşan hasar nedeniyle iki apartman boşaltılarak yol ulaşıma kapatıldı. İki yıldır alanda herhangi bir çalışmanın yapılmaması site sakinlerinin tepkisine neden oldu.
Site sakinlerinden Sefer Kovancı, iki yıldır kimsenin kapalı yolla ilgilenmediğini belirterek, “Burası şehir; köy değil ki. Belediye Başkanı gelse burayı göstereceğim. Önceden çöp konteyneri yoktu, önüne gelen bu alana atıyordu” dedi.
Kapanmandan önce 40 yıldır yolu kullandığını ifade eden Kovancı, “Patlayınca yol kapandı. Böyle olmaması gerekir. Burası şehir” diyerek tepkisini dile getirdi.

VİDEO İZLEMEK İÇİN >>>TIKLAYINIZ<<

AW155401 01 jpg