Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Köse’den Adaylara Canlı Yayın Daveti

Manşet Yayın: 17.03.2024 15:13
Köse’den Adaylara Canlı Yayın Daveti

Safranbolu Belediye Başkanı ve CHP Başkan Adayı Elif Köse, AK Parti ve MHP Adayı başta olmak üzere diğer adayları canlı yayın açık oturum programına davet ederek, “Böyle kirli siyaset yaparak değil de senin projen daha iyi,  benim projem daha iyi diye oturup tartışalım” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Başkan Adayı Elif Köse, Birlik Medya “Seçim Özel” programında AK Parti ve MHP başta olmak üzere diğer Belediye Başkan Adaylarını canlı yayın açık oturum programına davet etti.

Kirlik siyaset yaparak bir yere varılamayacağının altını çizen Başkan Adayı Köse, “gelin hep birlikte kimin projesi daha iyi ve güzel bunu oturup tartışalım” dedi.

“BEN ÖRNEK OLMAK İSTİYORUM. ONLARIN SİYASET BÜYÜĞÜYÜM”

Eski siyasetçilerin canlı yayın televizyon programlarında bir araya geldiklerini hatırlatan Başkan Adayı Köse; “Eski siyasetçiler gibi, onlar ne güzel bir araya gelirlerdi. Açık oturumlarda tartışırlardı, hiç kimse kimseye saygısızlık yapmaz, dertleri Türkiye gündemi olurdu ve ‘Türkiye için neler yapabilirizi konuşurlardı. Ben de şimdi AK Parti’nin, MHP’nin belediye başkan adayını ya da başka parti olur programa davet ediyorum. Böyle kirli siyaset yaparak değil de senin projen daha iyi benim projem daha iyi diye oturup tartışalım. Ben örnek olmak istiyorum. Ben onların siyaset büyüğüyüm. Projelerimizi tartışalım. Bu çağrıyı da sizin aracılığınız ile ilk kez yapıyorum. Her partiyi çağırıyorum. Fakat canlı yayında, bant değil. Benim geri duracak bir şeyim yok. Korumayla gezecek biri değilim. Ben halkın içinde bir belediye başkanıyım. Ben Safranbolu sokaklarında bir vatandaş olarak gezerim, görebilirler” dedi.

Pandemi dönemini hatırlatan ve o dönemin zorlu bir süreç olduğunu ifade eden Köse; “5 yılda 101 proje yaptık. Bu projelerin çoğu, aslında 2019 seçimlerindeki vaatlerimiz arasında olmayan projeler. Göreve geldikten sonra ihtiyaçları daha net görüyorsunuz. Size sorunları, eksikleri soran söyleyen kişiler oluyor. Onlara göre de şekil alıyorsunuz. 52 proje bu şekilde gelişmiş. Tabiî ki yapamadığımız projeler de var. Ama bu projeler sosyal projele değil, dışarıdan hizmet almamız gereken ihale gerektiren projeler. Bizim yapabileceğimiz projeler olsaydı inanın yapardık bu güne kadar. Örnek verecek olursak, merkez otopark, havuz. Neden yapamadık? İhale çıkıyoruz fakat ihaleye katılan yok. Fiyatlar  müthiş artmış. Biz 2022 yılında iki kez bütçe artışına gittik. İki kere bütçe istedik meclisten.  Bütçeyi belirlemişsiniz, bütçe yeterli demişiz. Fakat bütçe yetmemiş. Tekrar istemişiz. Bunu ön görmek mümkün değil. Bu bizim iş bilmemezliğimizden değil, ülkedeki dengesizlikten kaynaklanıyor. Bundan kaynaklı yapamadık. Yapamadıklarımızdan bir tanesi de önemli olan Eski Çarşı Karşılama Merkezi Projesi. O yeri kamulaştırdık. Onun yapılmaması ihtimali yok artık. Proje hazır. Onu uygulayabilmemiz ve ihaleye girebilmemiz için daha detaylı projeler hazırlanıyor. 2024 tarihinde ihaleye girilir. Fakat ihaleye giren olmazsa o zaman yapabilecek bir şey yok.  Ekonomi daha da kötüye gider de ihaleye giren olmazsa o zaman da sponsor bularak bunu gerçekleştirebiliriz. İktidarda değiliz diye iş yapamıyoruz demedik. Bankalardan kredi kullandık. Sponsor kullandık. Otobüslerimizi de çöp araçlarımızı da krediyle aldık. Safranbolu Belediyesi ekonomik olarak güçlendi. 2024 tahmini bütçesi 600 milyon. Buradan şunu anlayabiliriz ki bütçe 600 milyon, borcu 20 milyon. Bu kadar. Aradaki uçuruma bakın. Biz göreve geldiğimizde 65 milyon borca karşılık gerçekleşen bütçe 50 milyondu. 50 milyon bütçesi olan belediyenin bütçesinden fazla borcu vardı” dedi.

“BÜTÜN PARKLARI KAFELERİ KENDİ BÜNYEMİZE ALDIK. DAHA UYGUNA SATIŞ YAPIYORUZ”

İnsanların  dışarıda bir bardak çay içemediklerini vurgulayan Köse; “Biz belediye olarak bütün parkları kafeleri kendi bünyemize aldık. Kar amacı gütmüyoruz. İstihdam yaratıyoruz. Daha uyguna satış yapıyoruz.

Biz gelene kadar Safranbolu’da engelliyi, yaşlıyı genci düşünen yoktu. Şu anki paylaşılan vaatleri görüyoruz. Birçoğu bizim yaptığımız projeler. Neden yapmamışlar bu güne kadar? Bakıyorum şimdi birden sosyal belediyecilik anlayışı sardı. Bunu başlatan da biziz.

Ben şunu söylüyorum. Ben her konuda hem kadınlara hem de hizmet ettiğim topluma örnek davranışlar sergilemek istiyorum. Siyasette de örnek davranışlar sergilemek istiyorum. Ben kimseyi olumsuzluklarla yıpratmak istemiyorum. Kendi projelerime bakıyorum. Safranbolu’ya bakıyorum” diye konuştu. (Ramazan Öztürk)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Gündem Yayın: 13.06.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 106 yaşındaki yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu.

Olay, Atatürk Mahallesi Sağlık Sokak’ta meydana geldi. Şaziye Demiralp (106) isimli kadını bahçede hareketsiz bir şekilde yatan gören komşuları durumu polis ve 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde yaşlı kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemenin ardından Demiralp’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Paylaş: