Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci”  projesi kabul edildi 

Gündem Yayın: 26.09.2018 13:18
“Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci”  projesi kabul edildi 

Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanlığı’nın BAKKA’ya (Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı) “Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci” adı altında sunduğu proje kabul edildi.

Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanlığı; son bir buçuk yıldır gücüne güç katarak iyilik yolunda çalışmaya, ihtiyaç sahibi Türk ve Mülteci ailelerin yaralarını sarmaya tüm gücüyle devam ediyor. Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanı, Yönetim Kurulu, Genç Kızılay Karabük Başkanı, Gönüllüleri ve Şube Personelleri ile Batı Karadeniz Bölgesinde bir ilke imza atarak BAKKA’ya (Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı) “Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci” adı altında sunduğu proje kabul edildi.

Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanı  Mehmet Uzun, yaptığı açıklamada proje hakkında bilgiler vererek şöyle konuştu; “Türk Kızılayı Karabük Şube Başkanlığı olarak “Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci” adı altında düzenlenen ve kabul gören projemizin amacı; bölgemizde yaşayan dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması için eğitim yoluyla iş gücü piyasasına kazandırılmasına yönelik olarak İlimizde yaşayan uluslararası koruma altındaki kadınların (Afganlı, İranlı, Iraklı) sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması, aile ekonomisine katkıda bulunabilecekleri el sanatları becerilerinin kazandırılması için çeşitli mesleki eğitimlerinin verildiği el sanatları atölyesinin oluşturulması üzerine planlanmıştır.”

Başkan Uzun, gerçekleştirilecek olan proje kapsamında verilecek kurslar hakkında da şu şekilde bilgi verdi; “Türk Kızılayı Karabük Şubesi ile BAKKA’nın ortaklığı ve Karabük İl Özel İdaresi ile Karabük İş Kur Müdürlüğü’nün destekleriyle başlayacak olan Kızılay’ın Dost Eli İyiliğe Mülteci projesi kapsamında A grubu 20 ve B grubu 20 olmak üzere toplamda 40 mülteci bayan yararlanacaktır. 9 ay sürecek projemizde 27 gün Türkçe dersi alacak olan kursiyerlerimiz sonrasında el işi kursu görecek ve yapılan el işleri sergilenip satışa sunulacaktır. Satıştan elde edilen gelirler kursiyerlerimize eşit miktarda dağıtılacaktır.”

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.