Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kırık Barajı’nda 33 Firma İhaleye Teklif Verdi

Kastamonu Yayın: 30.04.2016 08:09 |Güncelleme:28.12.2023 12:01

KASTAMONU Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Kastamonu’ya yapılması planlanan Kırık Barajı için 33 firma şartname aldı. Kastamonuluların yaklaşık 20 yıldır yapılmasını beklediği Kırık Barajı için şartname alan 33 firma, ihale komisyonuna tekliflerini sundu. Komisyon tarafından teklifler değerlendirildikten sonra ihaleyi alan firma açıklanacak. İhaleye herhangi bir itiraz olmaması durumunda ihaleyi kazanan firma ile zaman kaybetmeden sözleşme imzalanacak. Kırık Barajı’nın Kastamonu için hayati önem arz ettiğini söyleyen AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Ilgaz Dağı eteklerinde yapılması planlanan ve Kastamonu’da yaklaşık 11 bin 553 hektar tarım arazisini sulayacak olan Kırık Barajı’ndan 9 bin 800 metreküp de içme suyu sağlanacağını kaydetti. Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım programına alınan Kırık Barajının ihaleye çıktığını ifade eden Demir, “Kırık Barajı’nın yapılmasını yaklaşık 20 yıldır Kastamonulular olarak bekliyoruz. Allah’a şükürler olsun sonunda Kırık Barajı’nın kesin ihalesini gerçekleştirdi. Daha önceden şartname alan 33 firma ihaleye girdi. Bu firmalar ihale komisyonuna tekliflerini sundu. İhale komisyonu da bu teklifleri değerlendirildikten sonra ihaleyi alan firmayı açıklayacak. İhaleye herhangi bir itiraz olmaması durumunda ihaleyi kazanan firma ile zaman kaybetmeden sözleşme imzalanacak. Kırık Barajı’nın biran önce bitirilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yaklaşık 500-600 milyon TL civarında bir yatırımdan bahsediyoruz. Ilgaz Tüneli ile birlikte Kastamonu’nun tek seferde aldığı en büyük yatırımlardan bir tanesi de Kırık Barajı oluyor. Biz, Kastamonu’nun daha çok ve daha büyük yatırımlar alması için elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah bundan sonrada bu yatırımların devamı gelecek” dedi. Ayrıca Demir, bugüne kadar projede emeği geçen valilere, milletvekillerine ve belediye başkanları ile bakanlık yetkililerine teşekkür etti.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.