Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KİME SORDUNUZ?

Gündem Yayın: 05.04.2019 14:06 |Güncelleme:06.04.2019 07:49
Yazar:
KİME SORDUNUZ?

29 Ekim  1973 yılında Cumhuriyet Kenti Karabük’e hediye edilen, ardından Karabük Belediyesi eski  Başkanı Hüseyin Erer tarafından eski görüntüsü değiştirilerek farklı olarak dizayn edilen  Yenişehir Atatürk Anıtı şimdi  tamamen yok ediliyor.  Atatürk Anıtına Valilik binası yapmak için sondaj çalışmaları yapılırken, Halka sormadan yapılan bu çalışmaya tepkiler gittikçe büyüyor

Karabük’ün geçmişle gelecek arasında bağları yavaş yavaş kayboluyor. Demir Çelik Fabrikaları ile büyüyen Cumhuriyet Kentine 29 Ekim 1973 yılında hediye edilen Atatürk Anıtı da  artık sadece resimlerde ve anılarda kalacak.

Hatırlanacağı gibi Yenişehir Atatürk Anıtında ilk değişiklik Karabük  Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Erer tarafından yapılmış, bu değişiklik o tarihlerde Mimar Yavuz İnce tarafından üzüntüyle karşılanmış, üzüntüsünü bir mektupla dile getirmişti.

Yavuz İnce tarafından tasarlanan projede; Devletin üç temel unsuru olan YASAMA , YÜRÜTME ve YARGI’nın simgeleştirildiği  üç direğe oturan Atatürk devrimlerini ifade eden yarım daire şeklindeki çelik panonun ortasında 2 metre yüksekliğinde bir Atatürk maskı bulunmaktaydı. Şimdiler ise bu alana Valilik hizmet binası yapılması için günlerdir sondaj çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar bittikten sonra ise hazırlanan plan ve proje kapsamında kazma vurulacak. Halka sorulmadan yapılan bu çalışmaya vatandaşlar tarafından çok büyük tepki gösterildi. Karabük’ün nezih güzel alanlarından biri de göz göre göre yok edilecek.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da 3 katlı binada yangın: 5 kişi dumandan etkilendi

Gündem Yayın: 18.04.2024 16:00
İhlas Haber Ajansı
Ordu’da 3 katlı binada yangın: 5 kişi dumandan etkilendi

Ordu’nun Altınordu ilçesinde, 3 katlı binanın zemin katında yangın çıktı. Yangın nedeniyle 13 kişi tahliye edilirken, dumandan etkilenen 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

Olay, Bucak Mahallesi’nde bulunan 3 katlı bir binada meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, zemin karton depolamak için kullanılan zemin kattaki dairede henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın kısa sürede büyüyerek, binayı sararken, bu esnada olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin desteğiyle binada mahsur kalan 13 kişi tahliye edildi, 5’i ise dumandan etkilendi. Dumandan etkilenen vatandaşlar ambulans ile şehirdeki çeşitli hastanelere götürüldü.

İtfaiye ekiplerinin yaptıkları çalışmaların sonucunda yangın söndürülerek kontrol altına alındı.

Polis ekipleri yangınla ilgili inceleme başlattı.

Paylaş: