Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KESDER 1. İstişare Toplantısı Yapıldı

Gündem Yayın: 25.06.2014 15:38
Yazar:

Karabük Eskipazarlılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (KESDER) 1. İstişare toplantısı Öğretmen Evinde yapıldı.

Yapılan faaliyetleri slayt gösterisi eşliğinde anlatan KESDER Başkanı Ali Kara şunları söyledi:

“Hızla gelişen dünyada sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle de derneklerin önemi her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Dernekler; gerek üyelerine, gerekse faaliyet alanları içerisindeki yöreye sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu bağlamda, uygarlıkların beşiği diyebileceğimiz Eskipazar’ın yaklaşık 5 bin yıllık geçmişe dayanan köklü tarihi dokusunu, doğal güzelliklerini ve yöremizin kültürünü tanıtmak; hemşerilerimiz arasında sosyal yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla 28 Mart 2005 tarihinde KESDER (Karabük Eskipazarlılar Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği) kurulmuştur.

20 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Olağanüstü Genel Kurul sonrasında 50 kişiden oluşan yönetim, denetim, disiplin kurulu ve komisyon üyesi arkadaşlarımızla birlikte Profesyonel bir yapılanma içine girdik ve profesyonel bir dernekçilik yapmaya başladık.

Başta Eskipazarlı hemşerilerimiz olmak üzere Karabük ve yöre halkına en güzel hizmeti verebilmek için bir planlama yaptık. Bu bağlamda mevcut üye sayımızı kısa sürede 4 katına ulaştırdık. Üye çalışmalarımız halen devam etmektedir.

20 Mayıs 2013 tarihine tüzüğümüzde yaptığımız bazı değişiklerle birlikte 35 kişilik yönetim kurulu kadrosu ile göreve geldik. Yönetim Kurulu içinde işlerin daha çabuk yürütülmesi için de 8 kişilik bir icra kurulu oluşturduk. Daha sonra Karabük’te nüfusumuzun hayli kalabalık olmasında ötürü 9 tane çalışma komisyonları kurulmuştur.

Hadrianapolis antik kenti için derneğimizin nasıl bir yardımı olabilir düşüncesi ile Yrd. Doç. Bülent Kılavuz Bey i yönetim Kurulu toplantısına davet ettik. Bize Hadrianapolis antik kenti kazı çalışmaları ile ilgili brifing verdi ve neler yapılabileceği noktasında fikir alışverişi yaptık.

Akıbetinde geçen Ramazan ayında başlatılan yardım kampanyasında toplanan ciddi yardımlar ihtiyaç sahibi ailelere bizzat ulaştırılmıştır.

Üyelerimize bu dernek aracılığı ile nasıl bir fayda sağlayabiliriz düşüncesinden yola çıkararak 36 tane işyeri ile indirim anlaşması yaptık. Ve bütün üyelerimizin bu işyerlerinde indirimli alışveriş yapabilmesi için üye olduğunu belgeleyen bir ESKART çıkardık. Üyelerimiz bu ESKART sayesinde indirimli anlaşması yaptığımız Aralarında Medikar hastanesi şeker’a market, metro turizm, olay kırtasiye, akıntepe düğün salonu gibi 36 tane işyerlerinden % 5 ile %40 oranında indirimli alışveriş yapma imkanını sağlamış olduk.

Dernek olarak tüm üyelerimizin düğün, sünnet, cenaze vb… merasimlerinde Kuran-ı kerim, Türk Bayrağı ve İslam İlmihalinin alınarak verilmesi, katılım ve ziyaretlerde bulunulmaktadır

Dernek merkezinde tüm üyeler ile bayramlaşma yapılmakta. Ayrıca derneğimizi ziyaret etmekte olan Siyasetçi, bürokrat vb.. kişiler KESDER ‘e yakışır şekilde karşılanıp ağırlanmakta olup;  Siz değerli katılımcıları yapacağımız bu etkinliklerde derneğimizi onurlandırmanız bizleri memnun edecektir.

Dernek olarak ilimizde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı , Resepsiyon vb.. programlara katılım sağlanarak ESKİPAZAR’ ımızı azami düzeyde temsil etmeye gayret gösterilmektedir.

Profesyonel dernekçilik anlayışı çerçevesinde çeşitli proje çalışmaları yapmaktayız. Bölen, parçalayan değil; birleştiren, kaynaştıran bir anlayışla Karabük’te faaliyet gösteren diğer yöresel derneklerle diyalogu geliştirmek amacıyla “Hemşeri İl Dernekleri arası Dayanışma”  konulu Avrupa Birliği Projesi hazırladık. Yöremizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla diğer proje çalışmalarımız devam etmektedir.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığına Anıtkabir minyatürü yapılması proje müracaatı olarak yapıldığı ve proje tutarının yaklaşık 91.000 TL civarında bulunmaktadır.

Ajanda ilgili gerekli çalışmalar yaparak beğeni kazanan bir Ajanda Bloknot hazırladık. Bunun hazırlanmasında Reklam vererek destekte bulunan tüm Esnaf ve İş adamlarımız makamlarında ziyaret edilerek Teşekkürlerimizi ilettik ve kendilerine Ajanda Bloknotlarını takdim ettik.

Yerel yönetim seçimlerinde herkese eşit mesafede durarak derneğimizin zarar görmemesine dikkat edilmesi ve il genel meclisi ile Belediye meclisine aday olan arkadaşların isimleri okunarak başarılar dileyip gerekli destekler verilmiştir.

Dernek web sayfası hazırlanmıştır. Bu Web sayfasında KESDER çalışmaları hakkında bilgiler bulunmaktadır. Tüm Esnaf ve iş adamlarımızdan reklam kabul edilmektedir.www.kesder.org.tr internet adresimizdir.

Göreve yeni başlayan Vali, Emniyet Müdürü, Karabük Belediye Başkanı ve Eskipazar Belediye Başkanlarına ziyaretler planlanmış olup bazıları gerçekleştirilmiş bazıları önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Tüm ayrıntılı bilgilerin tutulabileceği Dernek programı  aldık. Detaylı Mesaj sistemini oluşturduk. Gerekirse köy köy mesaj atılabilmektedir.

Öte yandan, tüm üyelerimizin kan gruplarının yer aldığı bir liste oluşturduk. Herhangi bir vatandaşımıza kan lazım olduğunda, ilgili kan grubundaki üyelerimizin cep telefonlarına  mesaj çekerek gerekli duyuruları yapıyoruz. Üyemiz olsun veya olmasın herhangi bir yakınına, hastasına kan lazım olan herkes derneğimizle irtibat kurabilir.

Akaya Almina şirketi ile sürekli görüşmelerimiz devam etmekte Eskipazarımızın yararına olan her konuda destek vermekteyiz.

15 – 30-31 Ağustos  2014 tarihleri arasında kent meydanında Eskipazarlılar günü Festivali yapılacaktır. Tüm hazırlıklarımızı süratle yapmaktayız. Siz katılımcılarımızı bu festivalimize şimdiden davet etmekte ve desteklerinizi beklemekteyiz.

Derneğimizin temel amaçlarından biri olan üyelerimiz ve hemşerilerimiz arasında birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmayı temin amacıyla tüm hemşerilerimizi derneğimize üye olmaya ve sahip çıkmaya davet ediyorum”

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KARDEMİR’de trafo patladı: 3 işçi yaralandı

Manşet Yayın: 05.03.2024 13:30
İhlas Haber Ajansı
KARDEMİR’de trafo patladı: 3 işçi yaralandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR) trafo patlaması sonucu 3 işçi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, KARDEMİR’de enerji tesislerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle trafoda patlama meydana geldi. Meydana gelen patlamada işçiler R. Ö., M. K., E. İ. vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Vücutlarında yanıklar oluşan işçiler, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Tedavi altına alınan 3 işçinin sağlık durumunun iyi olduğu, hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.