Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

KBÜ’de “UNESCO Kürsüsü” Kuruldu

Gündem Yayın: 30.06.2022 10:25 |Güncelleme:04.07.2022 07:37
KBÜ’de “UNESCO Kürsüsü”  Kuruldu

Karabük Üniversitesi (KBÜ) KBÜ İşletme Fakültesinde Türkiye’de ilk kez ”Gelecek Çalışmaları” ana başlığında ve “Öngörü Çalışmaları, Gelecek Okur Yazarlığı ve Stratejik Tahmin” olmak üzere üç alt başlıkta UNESCO kürsüsü kuruldu. Prof. Dr. Elif Çepni’nin girişimleriyle Türkiye’de ilk kez UNESCO kürsüsü KBÜ İşletme Fakültesinde kurulmuş oldu.

KBÜ İşletme Fakültesi Prof. Dr. Elif Çepni,  “Değerli araştırmacılar, Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesinde Gelecek Çalışmaları konusunda UNESCO Kürsüsü kurma girişimimiz başarıyla sonuçlandı. Türkiye’de ilk kez “Öngörü Çalışmaları, Gelecek Okur Yazarlığı ve Stratejik Tahmin” kürsüsü Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesinde kurulmuş oldu. Hem bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler hem giderek küreselleşme ve network artması iş hayatını ve günlük hayatımızı dönüştürüyor. Yaratıcı problem çözme tekniklerini daha fazla kullanmamız gerekiyor. Bilgi teknolojilerine ve dijitalleşmeye dayalı yeni bir yaşam biçimi doğuyor. Belirsizlikler, öngörülemeyen olaylar ve insan davranışları karşısında yeni bir stratejik anlayışı ve bu değişimi ülkemizde de yaygınlaştırmak amacıyla gelecek çalışmaları kürsüsü kurmak için çıktığımız yolda bize destek veren kurum ve üniversitelerin bu desteği çok önemliydi. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat bu projeye ilk paylaştığım günden itibaren gerekli tüm desteği sağladı. UNESCO Foresight Başkanı Dr. Riel Miller son 10 yıldır bu konularda bana mentörlük yaptı, kendisine minnettarım. UNESCO kürsüsü kurmanın ilk ve belki de en önemli basamaklarından birisi kendi ulusal milli komisyonunuzun projenize onay vermesidir. Türkiye UNESCO milli komisyonumuz bize tam destek verdi. Onların desteği olmadan bu projeyi başlatamazdık. Daimî temsilciliğimiz projemizi beğendi ve destek sağladı. Üyesi olmaktan gurur duyduğum “Dünya Sanat ve Bilim Akademisi” Başkanı Gerry Jacobs bizi ilk destekleyenler arasındaydı. Kurumsal Değişim Akademisi, Türkiye Bilişim Vakfı ve birçok uluslararası kuruluş ve üniversite ile yola çıktık. Bu alanda UNESCO Kürsüsü olan İtalya’daki Trento Üniversitesinin destek mektubu da çok önemliydi. Prof. Roberto Poli desteğini esirgemedi. Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi de bize destek mektubu sağlayan tek üniversite oldu. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesi ve firması tarafından kullanılan senaryo planlaması yöntemlerin kullanım ve bilinirliğini, ülkemizde ve yurt dışında ulusal ve uluslararası ortaklarımızla her yıl düzenleyeceğimiz workshop konferanslar ile değişik başlıklarda yaygınlaştırmayı, ülkemizde hem mikro hem makro düzeyde karar vericilerin bu yöntemlerden faydalanarak gelecek planları yapmalarına destek olmayı, bilinçlenmelerini istiyoruz. Bunun için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Su tartışmasında kan aktı: 1 ölü, 1 yaralı

Gündem Yayın: 24.06.2024 16:00
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ta su meselesi yüzünden iki aile arasında çıkan kavgada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.
Olay, akşam saatlerinde Niksar ilçesine bağlı Umurlu köyünde meydana geldi. İddiaya göre, Erdoğan Y. su meselesi yüzünden komşusu Selahattin Türk ile tartışmaya başladı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Erdoğan Y., av tüfeği ile komşusu Selahattin Türk ve Esme Türk’e ateş açtı. Niksar Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılardan Esme Türk hayatını kaybederken, ağır yaralanan eşi Selahattin Türk ise Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesine sevk edildi. Zanlı Erdoğan Y., jandarma ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Paylaş: