Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kastamonu’da hayvan hastanesi, hizmet vermeye başladı

Türkiye Yayın: 20.06.2023 13:13
Kastamonu’da hayvan hastanesi, hizmet vermeye başladı

Kastamonu Üniversitesi’nde kurulan hayvan hastanesi, hem Kastamonu hem de bölgedeki illerden gelen hayvanların tedavisini üstlenecek.
Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan hayvan hastanesi, hayvan sağlığı alanındaki hizmetlerini genişletmek amacıyla faaliyetlerine başladı. Son teknoloji ekipmanlarla donatılan hayvan hastanesi, modern altyapısı ve uzman veteriner hekimlerden oluşan kadrosuyla hizmetlerini sürdürüyor. Hayvan hastanesinde büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlar, evcil hayvanların bakım ve tedavisi yapılıyor.
İç hastalıkları, doğum, cerrahi ve suni tohumlama gibi dört anabilim dalının yer aldığı hayvan hastanesinde, hasta hayvanların tanısı için gelişmiş merkezi tanı laboratuvarında biyokimyasal ve hematolojik analizler gerçekleştirilecek. Hayvanlara ilk müdahale yapıldıktan sonra ultrasonografi, radyografi, ekokardiyografi ve renkli doppler görüntüleme gibi yöntemlerle hastalık teşhisi konulabilecek. Ayrıca gebelik muayeneleri, sperma muayeneleri, kısırlaştırma, sezaryen, jinekolojik ve ortopedik operasyonlar gibi tüm muayene ve operasyon hizmetleri sunulacak.
Hastanede, rutin klinik hizmetlerin yanı sıra, birçok teşhis imkan ve acil veteriner hizmeti sunmak amacıyla merkezi teşhis laboratuvarı, ultrasonografi görüntüleme odası, radyoloji ünitesi, büyük hayvan muayene ve operasyon salonu, küçük hayvan acil müdahale odası, küçük hayvan muayene salonları, küçük hayvan operasyon salonları, küçük hayvan operasyona hazırlık ve anestezi salonu, küçük hayvan postoperatif bakım odası, personel ve bakıcı odası, sterilizasyon odası, tecrit odası ve veteriner hekim odaları ile hizmet verilecek.
Randevu sistemiyle çalışan hastanede, hayvan sahiplerinin taleplerinin etkili ve hızlı bir şekilde karşılanması hedefleniyor. Ayrıca, veteriner fakültesi öğrencileri hastanede staj yapabilecek ve uygulamalı eğitimlerini tamamlayabilecekler. Bu sayede öğrenciler, teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulacak ve mesleki yetkinliklerini geliştirerek başarılı veteriner hekimler olma yolunda ilerleyecek.
Hastane, modern altyapısı ve uzman öğretim üyeleriyle sadece ilimize değil aynı zamanda bölgeye en kaliteli hizmeti sunmayı hedefliyor. (İHA)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.