Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Kastamonu’da deniz sıcaklığı 11 dereceye düştü, denizin üzerinde sis bulutu oluştu

Dünya Yayın: 18.08.2023 20:24
Kaynak: İHA
Kastamonu’da deniz sıcaklığı 11 dereceye düştü, denizin üzerinde sis bulutu oluştu

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde Karadeniz’de deniz sıcaklığı 11 dereceye kadar düşerken, upwelling (dipteki soğuk deniz suyunun dikey olarak yüzeye çıkması ile buharlaşması) olayı gerçekleşti. Upwelling olayı, Karadeniz üzerinde sis bulutu oluşturdu.

Türkiye’de hava sıcaklıkları 35 derecenin üzerinde seyrederken Akdeniz ve Ege Denizinde ise deniz suyu sıcaklığı 26 derecenin altına düşmedi. Kastamonu’da ise hava sıcaklıkları 35 derecenin üzerinde seyrederken Karadeniz’de deniz sıcaklığı ise 11 dereceye kadar düştü. Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde deniz sıcaklığının düşmesi sebebiyle Karadeniz’de deniz suyunun buharlaşması üzerinde sis bulutu oluştu. Deniz üzerindeki sis bulutu görsel olarak seyir zevki verirken vatandaşlar ise bu anı cep telefonlarıyla kamera kaydına aldı.

Upwelling olayı nedir

Upwelling, tabandaki soğuk deniz suyunun kuvvetli rüzgar ile birlikte dikey taraflı üst hareket ederek kıyı kesitlerde yüzeye çıkmasıdır. “Upwelling” olayının gerçekleştiği kıyıda deniz suyu sıcaklığı apansız düşer. O denli ki bu düşüş, birtakım yerlerde 15-20 derece farkı bulabilir. Birçok vakit sis oluşumu da gerçekleşir. Ani deniz soğuması gerçekleştiğinden insanların sıhhati açısından tehlikeli bir durumdur. Lakin balıkçılık ile uğraşanlar için olumlu bir durumdur.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ekonomik güven endeksi 95,4 oldu

Ekonomi Yayın: 28.09.2023 11:23
Ekonomik güven endeksi 95,4 oldu

Ekonomik güven endeksi Ağustos ayında 94,1 iken, Eylül ayında yüzde 1,3 oranında artarak 95,4 değerini aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı Ekonomik Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, ekonomik güven endeksi Ağustos ayında 94,1 iken, Eylül ayında yüzde 1,3 oranında artarak 95,4 değerini aldı. Bir önceki aya göre Eylül ayında tüketici güven endeksi yüzde 5,1 oranında artarak 71,5 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,5 oranında artarak 105,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,0 oranında azalarak 113,0 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3,0 oranında artarak 117,7 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1 oranında artarak 88,3 değerini aldı. (İHA)