Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’ten Deprem Mağduru Çiftçilere Yem Desteği

Gündem Yayın: 14.02.2023 12:02
Yazar:
Karabük’ten Deprem Mağduru Çiftçilere Yem Desteği

Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık,  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyonunda hayırseverler tarafından deprem bölgesindeki hayvanlar için bağışlanan kaba yemlerin deprem bölgesine gönderildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığının  “asrın felaketi” olarak tanımlanan Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremin hemen ardından oluşturduğu ekiplerle sahada zarar tespit çalışmalarına başladığını belirten Ayvalık, “Tarım ve Orman il müdürlükleri bünyesinde bulunan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki, 852’si veteriner hekim, 470’i mühendis olmak üzere 1322 personelden oluşan ekip, zarar tespiti yaparak çiftçilerin sorunlarını çözmek için ilk günden itibaren bölgeye intikal etti.

Depremin etkili olduğu 10 ilden gelen talepler doğrultusunda harekete geçen ekipler, çiftçiler tarafından karşılanması mümkün olmayan çadır ve yem ihtiyacına yönelik tespitler yaptı. Bu kapsamda ilk etapta 4 bin hayvan çadırı ihtiyacının karşılanması için harekete geçilerek bölgeye çadır sevkiyatı yapılıyor. Hayvan çadırlarının, Bakanlık ekiplerince tespiti yapılan yerlerde kurulmasına devam ediliyor” dedi.

HAYVAN YEMİ İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN DE HAREKETE GEÇİLDİ

Deprem bölgesinde yaşayan çiftçilerin acil ihtiyaçları arasında yer alan hayvan yeminin temini noktasında da ilk günden itibaren tespit ve dağıtım çalışmaları Bakanlık tarafından yapıldığını ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık;  “Bölgedeki bakanlık ekipleri, tespitler kapsamında hayvan başına 10 günlük yem ihtiyacını karşılayacak miktarda hayvan yemini dağıtmaya başladı. Bölgeye gönderilen hayvan yemi miktarı, 1716 tonu aştı. Süt toplama ve kesilmesi gereken hayvanların satın alınması işlemi de Et ve Süt Kurumunca (ESK) koordine edildi. Bugüne kadar toplanan süt miktarı 1164 ton oldu” dedi.

SAHİPSİZ KALMIŞ VEYA BAKIM İMKANI OLMAYAN HAYVANLAR KORUMA ALTINA ALINIYOR

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Bakanlığın deprem bölgesindeki çiftçiler için yaptıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bölgeye hayvanlar için ilk etapta 750 çadır gönderildiğini, bu sayının 4 bine çıkartılacağını belirten Yumaklı, “4 bin çadırdan 2 bini, 50 metrekare büyüklüğünde olacak. Bunların her biri 18 büyükbaş, 32 küçükbaş kapasitelidir. Kalan 2 bin çadır ise 24 metrekare kapasiteli ve 9 büyükbaş, 16 küçükbaş alabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yumaklı, hayvan çadırı üretiminin hızla devam ettiğini ve gerekli görülmesi halinde sayının artırılabileceğini vurguladı.

Bakan Yardımcısı Yumaklı, bölgeyi terk etmek zorunda kalan depremzedelere ait olan veya bakacak kimsesi olmaması sebebiyle ortada kalan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından korumaya alındığını ve bunların her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını anlattı.

Tüm çalışmaları AFAD ile koordinasyon içinde yürüttüklerini belirten Yumaklı, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve diğer birimlerimiz, ilk günden itibaren makina-ekipman ve personel takviyesi planlanmak suretiyle bölgeye sevk edilerek faaliyetlerine başlamıştır. Hali hazırda çalışmalara katılan Bakanlığımızın tüm birimlerine mensup personel sayımız 11 bin 975, makine-ekipman sayımız ise 4 bin 419’dur.” dedi.

BAKANLIĞA BAĞLI KURULUŞLAR DA SEFERBER OLDU

Tarım ve Orman Bakanlığının bağlı kuruluşlarından Çaykur, bölgeye çay servisi araçları ve çay stantları açtı.

ESK Genel Müdürlüğü de Türk Kızılay’ına bağışlanan hayvanların ürüne dönüştürülerek depremzedelere dağıtılabilir hale getirilmesini sağlıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, halk ekmek fabrikaları başta olmak üzere, afet bölgesindeki illerin ve bu bölgelere ekmek gönderen yakın illerin ekmek üreticilerine un tedarikinin koordinasyonuyla un, makarna, bulgur, bakliyat firma, federasyon ve bağlı derneklerinin deprem bölgesine yapacakları yardımları organize ediyor.

TÜRKŞEKER de Malatya fabrika sahasına kurulan çadır kentte depremzedelerin barınma ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyor. (Nurettin Acar)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Avrupa Boks Şampiyonası’nda 3 kadın boksör altın madalya yolunda

Spor Yayın: 24.04.2024 13:14
Avrupa Boks Şampiyonası’nda 3 kadın boksör altın madalya yolunda

Büyükler Avrupa Boks Şampiyonası’nda yarı finale adını yazdıran Buse Naz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli ve Büşra Işıldar, final için ringe çıkacak.

Sırbistan’ın ev sahipliğinde 15-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Büyükler Avrupa Boks Şampiyonası’nda ringe çıkan Buse Naz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli ve Büşra Işıldar yarı finale yükselerek ve madalyayı garantiledi. 52 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, çeyrek final maçında İspanyol rakibi Marta Lopez Del Abbol’u mağlup ederken; 66 kiloda Busenaz Sürmeneli ise Rumen Marin Andrea Loredana’ya 5-0’lık üstünlük sağladı. 75 kiloda mücadele eden Büşra Işıldar da İtalyan rakibi Galizia Jessica’yı yenerek adını yarı finale yazdırdı. 3 milli boksör de bu başarılı sonuçlarla yarı finale yükselerek şampiyonada madalyayı garantiledi. Gizem Özer ve Esra Yıldız Kahraman ise çeyrek finalde elendi.

Avrupa Boks Şampiyonası’nda yarın yapılacak yarı final müsabakalarında program şöyle:

Buse Naz Çakıroğlu – Venelina Poptoleva (Bulgaristan)
Busenaz Sürmeneli – Jessica Triebelova (Slovakya)
Büşra Işıldar – Aoif Rourke (İrlanda)

(İHA)