Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’ten Büyük Dayanışma Örneği

Gündem Yayın: 15.02.2023 14:41
Yazar:
Karabük’ten Büyük Dayanışma Örneği

Kahramanmaraş Merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremin yıktığı 10 İlde yaraların sarılması  için Karabük halkı eşsiz bir dayanışma sergiliyor. Harçlıklarını gönderen öğrenciler, atkı-bere ören kadınlar, soba üreten okullar, depremzedelere umut ışığı oluyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 İlde büyük yıkıma yol açan deprem felaketini yaşayan vatandaşların  acısını hafifletmek ve yaralarını sarmak için tüm Türkiye’de olduğu gibi Karabük’te de yardım seferberliği devam ediyor.  Karabük’ 7’den 70’e herkes elinden ne gelirse yapmaya çalışırken, minikler harçlıkları ile, büyükler atkı ve bere örerek, uyku tulumu dikerek, meslek liselerinde öğretmenler soba yaparak, vatandaşlar ise topladıkları gıdadan giyime, yakacak yardımından diğer malzemelere kadar yardımda bulunarak depremzede vatandaşların bir nebzede olsa yaralarını sarmaya çalışıyor.

HEM  MADDİ HEM DE AYNİ YARDIM MİKTARI ARTARAK DEVAM EDİYOR

Deprem felaketinin yaşandığı 6 Şubat tarihinden itibaren başlatılan ayni ve maddi yardım miktarları da her geçen gün artıyor. Şimdiye Kadar Karabüklülerin yaptığı maddi yardım miktarı 9 Milyon TL’yi geçerken, ayni yardımlar ise her geçen gün artarak devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 İlde büyük yıkıma neden olan deprem felaketinin ardından Karabük’ten şimdiye kadar deprem bölgesine; 466 palet temel gıda maddesi, 522 palet su, 2300 ster odun, 82 ton un, 1240 adet çadır, 4.815 adet battaniye ve yorgan, 361 palet hijyen ve bebek ürünleri, 147 palet teknik malzeme, 95 palet ayakkabı, 3 konteynır seyyar WC, 2 adet mobil mutfak,  26 palet tıbbi malzeme, 1.479 adet ısıtıcı, 882 adet yatak, 115.850 adet ekmek, 326 palet kıyafet, 112 adet halı, 95 adet tüp, 30 ton saman ve yem gönderildi. Ayrıca, toplam 246 araç afet bölgesine nakledildi.

Deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım için adeta seferber olan Karabük halkı, yardımlarına aralıksız devam ederken, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütleri de deprem bölgesine giderek depremzedelerin yaralarını sarmada büyük bir özveri ile çalışarak destek oluyor. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.