Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük’ten 150 Adet Soba Yola Çıktı

Gündem Yayın: 17.02.2023 15:31
Yazar:
Karabük’ten 150 Adet Soba Yola Çıktı

Kahramanmaraş Merkezli meydana gelen ve 10 İli etkileyerek büyük yıkıma neden olan deprem felaketinde vatandaşların ısınmasına katkıda bulunmak için Karabük’teki Meslek Liselerinde üretilen sobalar deprem bölgesine gönderildi.

Karabük ve Safranbolu Endüstri Meslek Liselerinin ürettiği 150 adet soba deprem bölgesine gönderilmek üzere yola çıktı

Kara gün Dostu Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, 10 ilin etkilendiği depremlerin yaralarını sarmak için var gücüyle çalışıyor. Bu anlamda depremden etkilenen ve bölgedeki soğuk havanın da hayatı olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle çadır kentlerde kalan depremzedelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla araziye ve açık havaya uygun soba üretimine başlanmıştı. 150 adet soba Karabük Valiliği koordinesinde Deprem bölgelerine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Yapılan çalışmadan ötürü Karabük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  ile Safranbolu  Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin  idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik eden İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, “Covid-19 salgını döneminde olduğu gibi Karagün Dostu Meslek Liselerimiz yine geçirdiğimiz bu zor zamanlarımızda depremzedelerimizin ısınma ihtiyacını gidermek için öğretmeninden öğrencisine kadar çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyorlar. Burada büyük bir fedakârlık ve hizmet var. Geleceğimizin mimarı gençlerimiz öğretmenlerimiz ile birlikte bu sosyal sorumluluk duygusuyla yetişiyor ve okullarımızdan hayata hazır bir şekilde mezun oluyorlar. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, öğrencilerimizin; vatanını, milletini seven, gelenek ve göreneklerine bağlı, değerleriyle mücehhez olmuş olarak yetişmesi en büyük gayelerimiz arasında yer almaktadır. Bugün geldiğimiz noktada öğretmenlerimizin liderliğinde öğrencilerimiz sadece soba üretmiyorlar, bedenleri ısıtmıyorlar, aynı zamanda yürekleri de ısıtıyorlar.

Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin Türkiye Yüzyılı şiarıyla kendisiyle yarıştığı bu yılda üretim meşalesinin yandığı meslek liselerimizde aranan, kalifiyeli ve donanımlı öğrencilerimiz yetişmektedir. İnanıyorum ki zor zamanlar geçirdiğimiz bugünleri en kısa sürede “Hep Birlikte Türkiye” diyerek üreten, araştıran ve sorgulayan gençlerimiz ile birlikte omuz omuza depremzedelerimizin yaralarını saracak ve bu zor zamanları birlikte atlatacağız” diye konuştu. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MÖ 5900’lü yıllara ait volkanik cam kaya Samsun Müzesi’nde sergileniyor

Kültür Sanat Yayın: 24.04.2024 08:36
İhlas Haber Ajansı

Samsun merkezde yer alan Dündartepe’de 1940-1941 yıllarında yapılan kazılarda bulunan yaklaşık MÖ 5900-3200 yılları arasını kapsayan Kalkolitik Çağ’a ait obsidian (volkanik cam kaya) dilgi ve birçok araç gereç, Samsun Müzesi’nde sergileniyor.

Samsun’un İlkadım ilçe sınırları içinde yer alan Dündartepe, halk arasında ‘Öksürük Tepe’ ve ‘Söğütlübahçe’ isimleriyle biliniyor. Yerleşim, yaklaşık 200’e 220 metre ölçülerinde bir alanı kaplıyor. 1940-1941 yıllarında bölgede gerçekleştirilen yüzey araştırmalarıyla tespit edilen höyükte eş zamanlı kazı çalışmaları da gerçekleştirildi.

Araştırmalar ışığında aşağı ve yukarı şehir olarak tanımlanan 2 bölümlü yerleşimde 3 kültür katı tespit edildi. En eski yerleşim tabakaları (1. Kat) eneolitik olarak tanımlanırken kronojik dizinde Genç Kalkolitik Çağ’a tarihlendiriliyor. Alişar 2 ve Alacahöyük 4. tabakayla aynı zamanda yerleşim gören Dündartepe’nin 2. katı ise Erken Tunç Çağı’na tarihlendiriliyor. İlk araştırmalar ve sonuçlarının paylaşıldığı yayınlarda Hitit dönemine tarihlenen 3. katın tarihlendirilmesi güncel bulgularla tartışılıyor.

MÖ 5900-3200 yılları arasındaki Kalkolitik Çağ’a ait volkanik cam kaya dilgi de müzede yer alıyor

Minyatür çanak çömlekler, ağırşaklar, tezgah ağırlıkları ve meral objelerden oluşan Dündartepe buluntuları, bölgenin kültürünü yansıtıyor. Samsun Müzesi’nde özel alanda sergilenen Dündartepe buluntuları arasında ayrıca Kalkolitik Çağ’dan kalma taş, serpantin balta, çakmak taşından ok ucu, obsidian (volkanik cam kaya) dilgi, çakmak taşından dilgi, radyolarid dilgi ve kalsedon dilgiler de müze ziyaretçilerinin dikkatini çekiyor.

Paylaş: