Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük Üniversitesinde Aşı Seferberliği

Gündem Yayın: 27.09.2021 13:00
Karabük Üniversitesinde Aşı Seferberliği

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet sarı Karabük Üniversitesine öğrencileri,n gelmesiyle birlikte aşı seferberliği başlattıklarını söyledi.

Sarı yaptığı açıklamada; “Ülke genelinde üniversitelerin açılması ile birlikte Karabük Üniversitemiz de hasretle beklediği öğrencilerine kavuştu. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından pandemi ile mücadele kapsamında ilimize gelen öğrenciler arasında aşı olmamış öğrencilerin tespiti, bilgilendirilmesi ve aşılarının yapılması amacıyla Karabük Üniversitesi merkez kampüsünde “aşı uygulama merkezi” kuruldu. Öğrencilerimizin aşıya olan yoğun ilgisi memnuniyetle karşılandı” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı toplumsal bağışıklığın sağlanmasında aşının önemine değinerek, tüm üniversite öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim dönemi diledi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.