Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük, Tüm Gücüyle Afet Bölgesinde

Gündem Yayın: 12.02.2023 15:11
Yazar:
Karabük, Tüm Gücüyle Afet Bölgesinde

Kahramanmaraş merkezli 10 İlde büyük yıkıma  yol açan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem felaketinin yaşandığı 6 Şubat tarihinden itibaren hemen harekete geçen Karabük Valiliği başta olmak üzere Karabük Belediyesi ve İlçe Belediyeleri bölgede hem arama kurtarma hem de sosyal destek anlamında büyük mücadele sergiliyor.

Türkiye’yi yasa boğan depremin ardından AFAD’ın koordinasyonu ile hemen harekete geçen Karabük,  başta Valilik olmak üzere İl ve  ilçe belediyeleriyle bölgede hem arama kurtarma hem de sosyal destek anlamında büyük bir mücadele sergiliyor.

Karabük’ten UMKmansettKarabuk Tum Gucuyle Afet Bolgesinde56 5E, AFAD, 112, KARDEMİR,  İl Özel İdaresi, Karabük Belediyesi ve İlçe Belediyeleri  ekip ve ekipmanları ile Jandarma Komandolar  deprem bölgesine sevk edildi.

Karabük Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, DELSAR canlı arama sensörü ve Jandarma Arama Kurtarma Timleri ise eğitimli arama kurtarma köpekleriyle enkaz altında bulunan vatandaşları tespit etmek amacıyla var güçleri ile çalışıyor. Karabük Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Karabük İl Özel İdaresi personeli deprem bölgesinde; arama-kurtarma, enkaz kaldırma ve depremde evleri zarar gören vatandaşlar için konulacak konteynerlere yer açma çalışmalarına aralıksız destek veriyor. Bunun yanı sıra; Karabük Belediyesi, UMKE, AFAD, 112, KARDEMİR’de arama kurtarma çalışmalarmansettKarabuk Tum Gucuyle Afet Bolgesinde56 1ına destek veriyor.

DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK

Kahramanmaraş Göksun İlçesinde psikososyal destek ve yardım koordinasyonu, Karabük Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri Göksun ilçesi Psikososyal Destek Ekibi ve Göksun İlçesi Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı işbirliği ile yürütülüyor.

Karabük Kızılay Afet deposundan 1080 adet Kızılay Çadırı afet bölgesine gönderilmek üzere yola çıkarken,  Kızılay Karabük Şubesi ve Kızılay Gönüllüleri Hatay’da 3 öğün sıcak yemek dağıtıyor. Kızılay Karabük Şubesi ve Kızılay Gönüllüleri Hatay’ın Altınözü ilçesinde 3 öğün sıcak yemek dağıtımı ve ardından hijyen malzemeleri dağıtımlarını gerçekleştiriyor.

Karabük’te ve ülkmansettKarabuk Tum Gucuyle Afet Bolgesinde56 3emizde toplanan nakdi bağışlar afetzede vatandaşlara 3 öğün sıcak yemek olarak gidiyor. Ayrıca mevcutlara ek olarak mutfak ve ikram araçları bölgelere intikal etmek üzere hazırlanıyor.

Diğer yandan Karabüklülerin  Kızılay’a  bağışta bulunarak yardım faaliyetlerine katılabilecekleri ifade edildi.

Safranbolu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanlığı personeli tarafından  Hatay’da emniyet ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla önlemler alınırken,  ayrıca depremden etkilenen vatandaşlara yardım malzemeleri ulaştırıldı.

Karabük Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri ise  Gaziantep’de depremin ardından hasar tespit çalışmalarına destek vermeye başladı.

YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan depremin yaşandığı ilk günden itibaren Karabük Valiliği Koordinasyonun Kamu Kurum Kuruluşları,  Sivil Toplum Kuruluşları, Hayırsever İş İnsanları ve Tüm Karabüklülerin dayanışma ve kardeşlik eli taşıyan yardım TIR’ları  peş peşe deprem bölgesine ulaşıyor. (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Oyun Köyünde Çocuklar Gönüllerince Eğlendi

Manşet Yayın: 24.04.2024 10:59
Oyun Köyünde Çocuklar Gönüllerince Eğlendi

Safranbolu Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocukları unutmadı. Özel olarak hazırlanan etkinliklerle çocuklara keyifli ve öğretici bir gün yaşatmayı hedefleyen Safranbolu Belediyesi, Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde oyun köyü kurdu.

Oyun köyünde çocuklar farklı etkinliklere katılarak eğlenirken, aynı zamanda sosyal ve kültürel becerilerini geliştirmelerine olanak tanındı. Atölye çalışmaları, el sanatları, resim ve müzik etkinlikleri, animatörler, çizgi film kahramanları, langırt, masal treni, yüz boyama, balon dağıtımı gibi birçok farklı aktiviteyle çocuklar hem öğrendi hem de ikram edilen pamuk şekerlerden tattı. Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse Leyla Dizdar Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen etkinliklere katılarak çocuklara ve ebeveynlerine mutlu bayramlar diledi. Başkan Köse’yi gören vatandaşlar yanına gelerek kendisi ile hatıra fotoğrafı çektirdi ve Safranbolu’nun her kesimine hitap eden etkinliklere imza attığı için kendisine teşekkür etti.

Oyun Koyunde Cocuklar Gonullerince Eglendi2 scaled

Yaklaşık 5 bin kişinin katılım sağladığı oyun köyü organizasyonu ile ilgili düşünlerini aktaran Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, bu tür etkinliklerin çocukların sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, oyun köyünün yanı sıra çeşitli yarışmalar ve gösteriler düzenlenerek çocuklara unutulmaz anlar yaşatıldı.

23 Nisan’ın anlam ve önemine uygun bir şekilde Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu etkinliklerle, çocuklar bayramı coşkuyla kutladı. Ebeveynlerin de katılımıyla, ailece geçirilen bu özel gün, çocukların mutluluğunu ve neşesini gözler önüne serdi.

Oyun Koyunde Cocuklar Gonullerince Eglendi3 scaled

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse düzenlenen bu etkinliklerin, çocukların sadece eğlenmelerini değil, aynı zamanda birlikte vakit geçirerek paylaşmayı, dayanışmayı ve birbirlerini anlamayı öğrenmelerine de katkı sağladığını söyledi. Bu tür etkinliklerin ilerleyen yıllarda da devam edeceğini ifade eden Başkan Köse, çocukların her yıl daha da renkli ve eğlenceli bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaşayacağını belirtti. (Ramazan Öztürk)