Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Karabük Kızılay’da Kan Değişimi 

Gündem Yayın: 21.07.2017 14:10
Karabük Kızılay’da Kan Değişimi 

Türk Kızılay’ı Karabük Şube Başkanı Mehmet Uzun, “Karabük halkımız ile iç içe olarak; yardımların daha fazla toplanmasını ve bu toplanan yardımların ihtiyaç sahiplerine daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Geçtiğimiz günlerde sağlık sorunları nedeni ile görevinden istifa eden Mehmet Ulukaya’dan Türk Kızılay’ı Karabük Şube Başkanlığı görevini devralan Mehmet Uzun, Türk Kızılay’ı Karabük Şubesi Başkanlığı görevine gelmesi ve yönetim olarak hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Öncelikle Türk Kızılay’ı Karabük şubesinin tarihi hakkında bilgiler veren ardından emektar Başkan Mehmet Ulukaya’dan bahseden Uzun, sözlerine şöyle devam etti; “ Türk Kızılay’ı, 1953 yılında Karabük’te şubesini kurmuş ve bu şubemizde 01.09.1977 yılına kadar 4 başkanımız görevde bulunmuştur. 1977 yılından itibaren ise yaklaşık 40 yıl Mehmet Ulukaya başkanlığında Karabük’ümüzde Türk Kızılay’ı adına hizmetler devam etmiştir. Mehmet Ulukaya Başkanlığında Karabük’ümüzde Türk Kızılay’ı olarak bir atılım yılı yaşanmıştır, ciddi çalışmalar olmuş, Kızılay’ımızın mal varlığı hissedilir derecede artmıştır ve bu anlamda da Karabük’teki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da yardımlarımız dağıtılmıştır.”
“BAŞKAN ULUKAYA EN BÜYÜK HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ”
Bir dönem önceki Türk Kızılay’ı Karabük Şube Başkanı Mehmet Ulukaya’nın Karabük’te ki en büyük hedefinin bir afet deposu açmak olduğunu kaydeden Uzun, “ Başkanımız Ulukaya, Yerel Afet Yönetim Merkezi’ni kurmak için çok çalıştı. Hep birlikte bugün ki yönetimimiz ile bir şeyler yapmak için çaba sarf ettik ve geçen senede afet depomuzu açarak başarıya ulaştık. Allah göstermesin ama bir afet durumunda 900 metre karelik afet depomuz ile tüm ihtiyaç sahiplerine yetecek kadar çadırımız ve gıda hariç her şeyimiz mevcuttur” dedi.
“ ULUKAYA BİZİM HER ZAMAN İÇİN GÖNLÜMÜZDEKİ BAŞKANIMIZDIR”
Mehmet Ulukaya’nın yaşı ve sağlık sorunları sebebi ile kendi isteğiyle istifasını vererek görevinden ayrıldığını ifade eden Uzun; “Başkanımız Mehmet Ulukaya, tabi yaşlılık ve rahatsızlıkları sebebi ile 23.06.2017 tarihinde kendi isteği ile istifasını verdi ve görevinden ayrıldı. Bizim her zaman için gönlümüzdeki başkanımızdır. 28.06.2017 tarihinde de biz kendi yeni yönetimimizi oluşturduk. Yine aynı eski yönetimimiz devam etmektedir, sadece başkan değişikliği oldu. Yeni yönetim olarak da Türk Kızılay’ı Karabük Şube Başkanı Mehmet Uzun, Başkan Yardımcısı Hüsnü Özmen, Sekreter Fikri Özdem, Sekreter Yardımcısı Hüsnü Aslan, Muhasip Nevzat Akçin, Veznedar Şehnaz Burgucu ve Üye Enver Yetim olarak Karabük halkımızın hizmetindeyiz. Başkanımız Mehmet Ulukaya’nın bırakmış olduğu bayrağı biz yeni yönetim olarak elimizden geldiğince daha ilerlere getirmek için çalışacağız” diye konuştu.
“YENİ YÖNETİM OLARAK HEDEFİMİZ KAN ALMA ARACINI KARABÜK’E KAZANDIRMAK”
Türk Kızılay’ı Karabük Şubesi olarak yeni yönetim kadrosu ile hedeflerinin Karabük’e kan alma aracını kazandırmak olduğunu belirten Uzun; “Bizim yönetim olarak birinci hedefimiz; şuan Karabük Kızılay Şubemizin Kan Merkezine bir ‘kan alma aracı’ kazandırmaktır. Bunun için Karabük’teki hayırsever vatandaşlarımız olsun, 23. Dönem TBMM Başkanımız ve Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Şahin olsun, Valimiz Sayın Kemal Çeber olsun, Milletvekilimiz Sayın Prof. Dr. Burhanettin Uysal olsun, Çevre Şehircilik Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ceylan olsun hepsi ile diyalog halinde; Türk Kızılay’ı Karabük Şubesi olarak, fikirlerini alarak destek ve himayelerinde en güzel çalışmaları yapacağız. Ben Karabük halkımızın dua ve desteklerini bekliyorum, Allah utandırmasın, ülkemize ve Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2. hazine, 5 bin yıllık ameliyat

Kültür Sanat Yayın: 04.12.2023 20:24
Kaynak: İHA

Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.

Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.

“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”

Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.

“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor

Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.

Amisos Mozaiği

Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.

Anadolu’da en büyük boyutlu kafatası ameliyatı

Karadeniz Bölgesi’nin en eski ve en uzun süreli sistemli kazısı olan İkiztepe Höyüğü’nde Erken Tunç Çağı mezarlarındaki kazılarda ele geçen, hatta Anadolu’da saptanan en büyük boyutlu iyileşmiş kafatası deliği dikkat çekiyor. Yetişkin bir erkek bireyi temsil eden kafataslarındaki ameliyat deliğinde zamanla daralma olduğu ve bireyin operasyon sonrası bir süre daha yaşamına devam ettiği tespit edildi.

Müzede ayrıca 1. Abdulhamit, Kanuni Sultan Süleyman ve 1. Mahmut dönemlerine ait Osmanlı altın sikkeleri yer alıyor.

Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.