Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Karabük Hava Kirliliğinde 6. Sırada

Gündem Yayın: 23.11.2021 12:14
Karabük Hava Kirliliğinde 6. Sırada

Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun; Karabük’te yaşanan Hava Kirliği ile Koronavirüs vaka artışları ile ilgili açıklama yaptı.   Karabük’ün hava kirliliğinde 6. sırada yer aldığını ifade eden Coşkun, Koronavirüsün yaygın olarak görüldüğü yerlerde havadaki partiküllerin koronavirüsü de taşıdığının TÜRK TORAKS Derneği tarafından kanıtlandığını söyledi

 

Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, Türkiye’de hava kirliliğinin en yüksek görüldüğü İl sıralamasında Karabük’ün 6. Sırada yer aldığını söyledi. Coşkun Karabük’teki Koronavirüs vakasının yaygın görülmesini de hava kirliliğine bağlayarak bunun da TÜRK TORAKS Derneği tarafından yapılan araştırma ile kanıtlandığını söyledi.

Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun; Karabük’te yaşanan Hava Kirliliği ve Koronavirüs vaka artışları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsviçre Merkezli hava kalitesi şirketi 19 AİR 2020 dünya hava kirliliği raporunu yayınladı. Değerlendirme yapılan 106 ülke arasında Türkiye 46. Sırada yer aldı.

Türkiye’de Hava Kirliliğinin en yüksek olduğu 3 İl sırasıyla Çorum, Erzurum ve Düzce. Karabük 6. Sırada bulunuyor. Hava Kirliliği solunum yolu hastalıkları, kanser gibi hastalıklara yol açarak dünyada her yıl 600 bini çocuk, 7 milyon erken ölüme yol açıyor. Koronadan ölenlerin sayısı ise 5 milyonu aştı.

Hava Kirliliğinin azaltılması için fabrika bacalarından çıkan kimyasal gazlar, toz ve dumanların fabrika bacalarından havaya atılmasının önlenmesi, bunun için baca filtre sistemlerinin teknolojiye uygun olarak kurulması ve filtrelerin tam zamanlı ve düzenli olarak kullanılması, arıtma tesislerinin olması gerekir.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre, Karabük vaka sayısı bakımından Kasım 2021’de ilk sıraya yerleşmiştir ve Karabük üç haftadır vaka sayısında birinci sıradadır. Ekim ayından Karabük’te koronadan ölenlerin sayısı 576’ya ulaştı.

Çevre sorunları ve Akciğer sağlığı üzerinde araştırma yapan TÜRK TORAKS Derneği çalışma grubu hava kirliliği ile COVİD-19 arasındaki ilişkiyi inceliyor sonuç; enfeksiyonun yaygın olarak görüldüğü yerlerde havadaki partiküller koronavirüsü de taşıyor.

Bu bilimsel açıklamalar sizleri düşündürmüyor mu?

KARDEMİR ne kadar çok üretirse havayı o kadar çok kirletiyor. Ne kadar çok ürettiğiniz değil, nasıl ürettiğiniz önemlidir. Hepimiz bu gök kubbenin altında yaşıyoruz. Karabük’e ve Dünyamıza sahip çıkalım.”

 

 

 

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amasya’da alüminyum yüklü tırdan 23 kaçak göçmen çıktı

Gündem Yayın: 16.07.2024 00:22
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da polis tarafından durdurulan alüminyum ham maddesi yüklü tırdan Afganistan uyruklu 23 kaçak göçmen çıktı. Tırın sürücüsü gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ağrı’dan Kocaeli Gebze’ye doğru gitmekte olan İran plakalı 25 ton alüminyum ham maddesi yüklü tır, Amasya merkez Taşova kavşağı uygulama noktasında durduruldu. Amasya Emniyet Müdürlüğü’ne çekilen tırda Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şubesi ekipleri tarafından arama yapıldı. Tırın dorsesinden 23 Afganistan uyruklu göçmen çıktı.

İran uyruklu tır sürücüsü P.H (40) gözaltına alındı.

Paylaş: