Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Kandilde Camiler doldu taştı

Gündem Yayın: 02.04.2019 13:53
Yazar:
Kandilde Camiler doldu taştı

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) Mirac’a yekseldiği gece olan Mirac Kandilinin maneviyatını en iyi şekilde yaşamak isteyen vatandaşlar camileri doldurdu.

Akşam Namazı sonrası başta Karabük Merkez Ulu Cami olmak üzere mahallerdeki camilerde Kandil programı düzenlendi.  Yediden yetmişe herkes camilere akın ederken, okunan Kuran-anı Kerim ve Mevlid programından sonra dualar edildi.

Camiler Kandil nedeni ile sabah namazına kadar açık tutulurken, Mevlid programı sonrasında tesbih namazı kıldırıldı. Kandil nedeni ile bazı vatandaşlar gül suyu ve çikolata ikramında bulundu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: