Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

IPARD III programı tanıtıldı: 2024 yılında yatırımcılara 555 milyon euroluk destek

Ekonomi Yayın: 30.09.2023 12:12
Kaynak: İHA

Samsun’da kırsal kalkınma projesi olan “IPARD III” tanıtıldı. 2024 yılında uygulanacak olan IPARD III projesinde 42 ilde tarım, hayvancılık, tarımsal sanayi, yenilenebilir enerji, kırsal alanlarda yapılacak gıda ve katma değerli ürünler ile otel, restoran, dinlence alanı gibi kırsal turizm tesisleri başta olmak üzere birçok alanda mevcut ve yeni kurulacak olan işletmelere 555 milyon euronun üzerinde destek verilecek.

Kırsal kalkınma alanında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çeşitli destekleme modelleri uygulanıyor. Bu çalışmalardan bir tanesi olan IPARD Programı’nda kırsal alanda yatırım gösteren kişilere, kurumlara finans desteği sağlanıyor. Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile uygulanan IPARD programında AB katkısı yüzde 75, Türkiye Cumhuriyeti katkısı ise yüzde 25 olarak düzenlendi. Bu çerçevede Samsun’da Tarım Reformu Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü’nün ev sahipliğinde “IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı.

“IPARD III’ün 555 milyon euroluk bir bütçesi var”

Tanıtım toplantısında konuşma yapan TKDK Samsun Koordinatörü Yusuf Özbey, “Belirsizliklerin hakim olduğu bir çağda farklı para kazanma yolları varken, üretime, istihdama sermaye aktarmak ve bu alanlarda yatırım yapmak her babayiğidin harcı değildir. Bu projeler için ayrılmış fonun tamamı bu yatırımcılar sayesinde hayat bulduğundan dolayı en büyük takdiri ve teşekkür bunlar hak ediyor. Önümüzdeki yılbaşında başlanacak olan IPARD III programı aşağı yukarı IPARD I ve IPARD II programlarına benzer bir programdır. 555 milyon euroluk bir bütçesi var. Hazine katkısı ile beraber daha da arttırmaya gitme söz konusudur” dedi.

“Atla, öküzle, çapa makineleriyle yapılan tarım, modern tarıma geçti”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise, “2006’da ekonomik yatırımlar başladığında hep şunu derdik; ’Tarımsal ürün sanayileşmezse değeri yok.’ Bu ekonomik yatırımlar, işleme, paketleme ve depolama tesislerine yüzde 50 hibeyle başladı. Daha sonra TKDK bünyesinde farklı kalemlerle yüzde 60-70’e varan yatırıma geçti. 2007’de makine ekipman destekleri kısmı çıktı. Bağ bahçede daha önce atla, öküzle, çapa makineleriyle yapılan tarım, modern tarıma geçti. Güneydoğu’da bağcılığın, bahçeciliğin çok olduğu yerlerde hayvanlarla veya insan gücüyle yapılan işlerde makine ekipmanlar yerine modern tarıma geçiş sağlandı” diye konuştu.

Samsun yatırım tutarında ilk 15’de

Alınan bilgiye göre Samsun, proje sayısında 42 il içerisinde ilk 3’de, yatırım tutarında ise ilk 15’de yer alıyor. TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü, bugüne kadar yatırım değeri 1,6 milyar TL olan toplam bin 512 adet proje ile sözleşme imzaladı, bu projelere toplam 763 milyon TL hibe tahsis etti. 2023 Eylül ayı itibariyle bu projelerin bin 466 adedi fiziki olarak tamamlandı. Diğer projelerin inşa ve ekipman alımları sürüyor. Bunlarla birlikte Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması (LEADER Yaklaşımı) kapsamında Alaçam-Yakakent, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık, Kavak, Havza ve Ladik ilçelerinde kurulmuş olan 8 adet Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneğine proje ve faaliyet paketleri için 26 milyon TL hibe tahsisi sağlandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Ceren Özdemir, mezarı başında anıldı

Gündem Yayın: 06.12.2023 00:00
Kaynak: İHA
Ceren Özdemir, mezarı başında anıldı

Ordu’da, 3 Aralık 2019 tarihinde evine gireceği esnada bıçaklanarak öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Ceren Özdemir, vefatının dördüncü yılında mezarı başında anıldı.

Altınordu ilçesinde 3 Aralık 2019 tarihinde saat 19.35’te antrenman sonrası Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evine gireceği esnada kalbinden bıçak darbesi alan Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü 3. sınıf öğrencisi balerin Ceren Özdemir, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Cinayet zanlısı Özgür Arduç, olaydan bir gün sonra polis ekiplerince yakalanmış, çıkartıldığı mahkemece ‘canavarca hisle öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmıştı.

Ceren’in ailesi, kızlarının vefatının dördünü yılında mezarının başında anma etkinliği düzenledi. Ulubey ilçesi Kumanlar Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında düzenlenen anma programında anne Güfer ve baba Yılmaz Özdemir mezara çiçekler bırakarak dua etti.

Baba Özdemir, acılarının her zamanki gibi taze olduğunu belirterek, “Bu süreçte acımız devam ediyor. Bizim mustarip olduğumuz konular var, ihmal davası henüz sonuçlanmadı, en çok bu zorumuza gidiyor. Ceren’in acısını asla unutamıyoruz. Eşim ve kızım bazı şeyleri halen atlatamadı. Katilin cezası tamam ama ihmali olanlar hakkında Anayasa Mahkemesi henüz karar vermedi, süreç çok uzadı. Bu ülkede halen kadın cinayetleri de devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaş: