Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İngilizce öğretiminde KBÜ en iyi arasında yerini aldı

Gündem Yayın: 26.09.2018 13:18
İngilizce öğretiminde KBÜ en iyi arasında yerini aldı

YÖK tarafından İngilizce hazırlık okulunun Dış Değerlendirme Programı’na alınan 10 pilot üniversite arasında ODTÜ, Sabancı, Boğaziçi, Bilkent gibi üniversitelerle birlikte Karabük Üniversitesi de yer aldı.

Ülkemizde İngilizce öğretiminde en başarılı üniversiteler arasında yer alan Karabük Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının üniversitelerde İngilizce öğretiminde kaliteyi artırmaya yönelik sürdürdüğü çalışmalarda etkin rol oynamaya devam ediyor. Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu yeni bir pilot çalışmaya dahil edilerek, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Dış Değerlendirme Programı’na alındı.

Ülkemizde yükseköğretim kurumları tarafından verilen İngilizce hazırlık eğitiminin kalitesini artırmak amacıyla 2015 yılından bu yana YÖK ve British Council iş birliğinde çeşitli çalışmalar yapıldı. 2015 yılında yapılan ilk çalışma sonunda İngilizce dil eğitimi konusunda yükseköğretim kurumları arasında farklılıklar bulunduğu ortaya çıkmıştı. 2017 yılında yürütülen ikinci çalışmada ise 5 farklı bölgeden 5 pilot üniversite seçilerek “İngilizce Eğitiminde Kalite Programı” yürütülmeye başlandı. Karabük Üniversitesi de bu 5 üniversite arasında yer aldı. Söz konusu çalışmanın sonuçlarını görüşmek üzere 2018 yılının Şubat ayında YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın başkanlığında yapılan toplantıda Karabük Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Refik Polat da yer almıştı.

Bugün gelinen noktada ise Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 10 pilot üniversitenin İngilizce hazırlık okulunun Dış Değerlendirme Programı’na alınmasına karar verildi. 10 pilot üniversite içinde Karabük Üniversitesi ile birlikte ODTÜ, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bezm-i Alem Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bulunuyor.

Dış Değerlendirme Programı ile ilgili 2 Ekim’de Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığında bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. Söz konusu toplantıya 10 pilot üniversitenin hazırlık okulu müdürleri katılacak.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Gündem Yayın: 21.05.2024 04:12
İhlas Haber Ajansı
Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Tekirdağ’dan Bartın’ın Kurucaşile ilçesine gelen 2 arkadaşın yaptırdığı tekne mezarları oldu.

Edinilen bilgiye Tekirdağ bölgesinde balık avlayarak geçimini sağlayan 44 yaşındaki F.K. ile 35 yaşındaki M.B., yeni avlanma sezonu öncesinde 2 balıkçı teknesi yapmaya karar verdi. Bartın’ın Kurucaşile ilçesine Hisar Köyü Tekkeönü mevkiisinde imalathanesi bulunan bir ustaya 2 adet tekne siparişi veren arkadaşlardan birinin teknesinin yapımında son aşamaya gelindi. Tekneye motor getirmek üzere bir kaç gün önce ilçeye gelen arkadaşlar, motoru indirerek, teknedeki son durumu bizzat gördü. Teknelerden diğerinin yapımına ise yeni başlandığını öğrenen arkadaşlar, büyük hayallerle yaptırdıkları teknede yatarak, geceyi geçirdi. Dün akşam Tekirdağ’a dönmeyi planlayan arkadaşlar, son anda fikrini değiştirerek, bu sabah yola çıkma kararı aldı. Gece üşüyen arkadaşlar ısınmak için bir kovanın içerisinde ateş yakarak, köz haline getirdi. Tekne içerisinde yatan arkadaşlar, üşümemek için teneke içerisindeki közleri de yanlarına aldı. Teknenin kapaklarını kapatan arkadaşlar, bir daha uyanamadı.

Birlikte geldikleri Kurucaşile’de, hayatlarını kaybeden arkadaşların cenazeleri, yeni av sezona yetiştirmek istedikleri teknede yan yana bulundu.

Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri ve savcılık incelemesinin ardından F.K. ile M.B’nin cenazeleri tabut içerisinde tekneden indirilerek, otopsi yapılmak üzere Bartın Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ndeki morga götürüldü. Yapılacak otopsi ve işlemlerin ardından cenazelerin Tekirdağ’a gönderileceği öğrenildi.