Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İlk kez Amasra’da konaklayan Ruslar nedeniyle ortalık karıştı

Kültür Sanat Yayın: 07.10.2023 04:48
İhlas Haber Ajansı
İlk kez Amasra’da konaklayan Ruslar nedeniyle ortalık karıştı

Bartın’ın Amasra Limanı’na 25’inci kez yanaşan kruvaziyer, ilk kez gece Amasra Limanı’nda demirledi. Gün boyu kentin kültürel, doğal ve tarihi güzelliklerini gezen Rus turistler için ise gece eğlence düzenlendi. Rus turistlerden çok Türklerin yoğun ilgi gösterdiği parti sosyal medyadan ise tepki gördü.

Rusya’dan 3 gün önce yola çıkan `Astoria Grande´isimli gemi, Sinop ve İstanbul’a uğradıktan sonra 788 yolcu ve 439 personelle geldiği Amasra’da ilk kez gece demir attı. 14 aylık süreçte Amasra’ya düzenlenen 25 seferde 26 bin 162 Rus turist bölgeye gelirken, yıl sonuna kadar geminin 11 sefer daha düzenlenmesi bekleniyor.

Rus kadınları takıları, erkekler ise mezar taşlarını inceledi

Geceyi Amasra’da geçiren yolcular, gündüzleri Amasra’da tarihi, kültürel yolculuğa çıkarak, eşsiz doğasını gezme fırsatı buldu. Rus turistlerden bazıları ise ilçedeki plajlarda denize girerek, güneşin ve kumsalın tadını çıkardı. Kafiledeki bazı turistler ise Amasra Müzesi’ni gezdi. Kafiledeki Rus kadınlar, müzede yer alan Osmanlı ve Roma dönemine ait takıları, Rus erkekler ise müzenin bahçesinde bulunan Osmanlı, Roma ve eski Türk mezarlarına ait taşları ilgiyle inceledi. Rehberlere mezar taşlarının biçimleri ve üzerindeki figürleri ve taşıdığı anlamı sorarak bilgi aldı.

Ruslar için akşam parti düzenlendi

Amasra Belediyesi tarafından, ilçede bulunan eğlence sektörü işletmeleri mendirekte toplanarak Ruslar için parti düzenlendi. Rusların yanı sıra bölge halkının da katılabildiği eğlence için giriş ücreti olarak Ruslar’dan 10 euro, Türklerden ise 300 TL alındı. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, düzenlenen eğlencenin amacının ise bölgeye gemi ile gelen Rus kafilelerinin Amasra’da sürekli konaklayacağı bir rota oluşturulması olduğunu ifade etti. Başkan Çakır, “Astoria Grande gemimiz, aslında 2022 ve 2023 yılı boyunca limanımızı ziyaret etti. Ama bugün bir ilk yaşanıyor. Geceyi de Amasra’yı geçirerek 2 günlük bir program dahilinde ilçemizde bulundu. Tüm eğlence işletmelerimizi bir araya toplayarak, Rus misafirleri ve bölge insanlarını buluşturarak insanların eğlenmesi için imkan oluşturduk. Bu Amasra’mızın bölgemizin turizm açısından bir adım daha ileri gitmesine imkan tanıyacak bir aktive olacak. Bizim talebimiz, turistlerin burada konaklaması. Bunu da denemiş olduk. Karadeniz’deki limanlar içerisinde eğlence imkanı sağlayan tek liman olduk” dedi.

Sosyal medyadan tepki

Düzenlenen partiye Ruslardan çok Türkler ilgi gösterdi. Bazı Amasralılar ise bölge halkı için tek yürüyüş yolu olan mendireğin paralı bir eğlence için barikatlarla kapatılmasına tepki gösterdi. Sosyal medyadan paylaşılan tepkilerde, “Yürüyüş yapmak için evden çıkıyoruz, tek yürüyüş yolumuz olan mendireğe giriş yasak, 200 TL deniyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Rus gemisinin partisi nedeniyle halka açık alanı kiralayıp, Amasra halkından nasıl 200 TL talep edilebilir” ifadeleri yer aldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

“KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütü çökertildi, 63 şüpheli yakalandı

Manşet Yayın: 22.02.2024 10:24
İhlas Haber Ajansı
“KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütü çökertildi, 63 şüpheli yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aydın, Kastamonu ve Balıkesir merkezli Karabük dahil 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini ve 63 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya X hesabından yaptığı paylaşımda; Aydın, Kastamonu ve Balıkesir merkezli 12 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “KAFES-45” operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini ve 63 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Bakan Yerlikaya paylaşımında, “Aydın’da Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı’nın, Kastamonu’da Ömer Çınar’ın, Balıkesir’de Salih Babayiğit’in elebaşılığını yaptığı 3 organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgüt elebaşların da içerisinde bulunduğu suç örgütü üyesi 63 şüpheli yakalandı. Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip adalete teslim edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Yerlikaya paylaşımının devamında Aydın, Kastamonu ve Balıkesir’de düzenlenen operasyonlara ilişkin şu bilgileri verdi:
“Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Aydın İl Jandarma Komutanlığınca yapılan 5 aylık takip neticesinde; Aydın merkezli Ankara, İzmir ve Muğla’da düzenlenen operasyonlarda araç satış işlemlerinde hileli eylemler yapıp vatandaşlarımızı zarara uğratarak ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçunu örgütlü olarak işledikleri tespit edilen örgüt elebaşları Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı’nın da içerisinde bulunduğu 35 şüpheli yakalandı. MASAK ile koordineli olarak yapılan analizler sonucu şüphelilere ait banka hesaplarında toplam 46 milyon TL para hareketliliğinin olduğu tespit edildi.
Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Kastamonu İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen 4 aylık takip neticesinde Kastamonu merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Samsun, Karabük ve Zonguldak’ta düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyelerinin; sözde kuyumculuk adı altında faaliyet gösterdikleri, kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve nakit para talebi olan mağdurlardan belirli bir komisyon karşılığı, farklı şirketlere ait POS cihazlarını da kullanarak halk arasında ‘kredi kartına takla attırmak’ tabiri ile bilinen yöntemle ödemelerini sağladıkları, paravan şirketler kurarak bankalardan POS cihazları temin ettikleri ve suç örgütü elebaşı ile örgüt üyeleri arasında, suçta kullanılan POS cihazlarını karşılıklı kargo ile gönderdikleri tespit edilen örgüt elebaşı Ömer Çınar’ın da içerisinde olduğu 21 şüpheli yakalandı. MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak analizler sonucu 14 paravan şirkete ait banka hesaplarında 980 milyon TL‘lik işlem hacmi ve 105 milyon TL’lik haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.
Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Balıkesir İl Jandarma Komutanlığınca Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinde yapılan 4 aylık takipli KOM Faaliyeti kapsamında MASAK ile yürütülen teknik ve fiziki takip neticesinde; maddi açıdan zor durumdaki şahıslara boş senet imzalatarak yüksek faizle borç para verdikleri, Vadesi geldiği halde borçlarını ödemek isteyen şahısların faizlerini arttırarak borçlarının bitirilmesini engelledikleri sistematik şekilde daha fazla borçlandırdıkları, borcunu ödeyemeyen şahısları tehdit ve şiddet yoluyla baskı altına aldıkları, mağdurların, borçlarını ödemek amacıyla traktör ve arsalarını, düşük fiyata satışa çıkardıkları ve satışa çıkarılan mal varlıklarını şüphelilerin yakınları tarafından satın alınmasını sağladıkları tespit edilen örgüt elebaşı Salih Babayiğit’in de içinde bulunduğu 7 şüpheli yakalandı. Örgüt tarafından, Çanakkale ve Balıkesir illerinde ikamet eden yaklaşık 37 vatandaşımızın mağdur edilerek 45 milyon TL haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.
Yerlikaya paylaşımında operasyonlar sonucu 132 adet kredi kartı, 12 adet pos cihazı, 121 adet araç satış sözleşmesi, 2 milyon 685 bin TL tutarlı düzenlenmiş çek, senet ve dekont, tabanca, av tüfekleri, 14 adet açık çek, çok miktarda Türk lirası ile çok sayıda dijital materyal ve dokümana ele konulduğunu belirtti.