Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Hayırsever İşadamından Eğitime Destek

Gündem Yayın: 20.04.2016 15:06
Hayırsever İşadamından Eğitime Destek

 

Hayırsever İşadamı Abdurrahman Yerlikaya, Safranbolu-Kirkille Mahallesinde bulunan 3961,30 m2 yüzölçümlü arazisini üzerinde bulunan taşınmazları ile birlikte “Safranbolu Abdurrahman Yerlikaya Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi” olarak kullanılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışladı.

Bina devir-teslimi için Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen protokol imza törenine Vali Orhan Alimoğlu, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, İl Defterdarı Osman Koçaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, Hayırsever İşadamı Abdurrahman Yerlikaya ve Oğlu İbrahim Yerlikaya ile Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri katıldı.

Bu hayır işine yirmi sene önce niyetlendiklerini ama bugüne nasip olduğunu ifade eden işadamı Abdurrahman Yerlikaya “Bu hibeyi yaparken hiçbir tereddüt etmeden, canı gönülden, sevinerek, isteyerek yapıyoruz. Eğitimi çok sevdiğimiz için eğitime vakfetmeyi düşündük, İl Milli Eğitim Müdürümüzde teklifimizi geri çevirmedi inşallah bugün imzaları atarak teslim edeceğiz.”dedi.

İmza törende kısa bir konuşma yapan Vali Orhan Alimoğlu “Abdurrahman Bey dürüst çalışmış, temiz kazanmış ömrünü değerlendirmiş hayırsever bir hemşerimiz, vatandaşımız. Safranbolu’da bulunan güzel bir binasını da güzel bir işe tahsis etmeyi kabul etti. Zaten başından beri kendisi eğitimin ve insan yetiştirmenin önemini anlamış bir insan. Bizim milletimiz gittiği yere ilk önce hamam yaparmış önce temiz olunacak, arkasından mektep yapar diğerlerini ondan sonra yaparmış. Çünkü eğitim olmadan, insanlar lazım olanı öğrenmeden, güzel işleri yapamaz, anlayamaz diye. O bakımdan Abdurrahman Bey bu işi iyi anlamış, yani eğitim ve insan yetiştirme işinin önemini kavramış bir insan. Kendisi içinde kültürümüzde “sadaka-i cariye” dediğimiz devamlı gelir temin elde edecek dünya ve ahrette geliri olacak. Burayı yatılı bir kız lisesi yapacağız inşallah. Kız-erkek tüm çocuklarımızın iyi yetişmesi lazım, iyi yetiştirirsek gerisi kolaydır. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından hazırlanan protokol Vali Orhan Alimoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse ve Hayırsever İşadamı Abdurrahman Yerlikaya tarafından imzalandı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.