Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Haydi Karabük Yardıma

Gündem Yayın: 06.02.2023 14:39
Yazar:
Haydi Karabük Yardıma

Karabük Valiliği,  Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve 10 İli etkileyen deprem felaketi için aynı ve nakdi yardım kampanyasının yanı sıra kan bağışı kampanyası başlattı.

Nakdi ve Ayni Yardım kampanyası ile ilgili olarak Karabük Valiliğinden yapılan açıklamada; “10 İlimizi etkileyen deprem sebebiyle mağdur olan vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere battaniye kışlık kıyafet, su, çocuk bezi, hijyeniust mansetHaydi Karabuk Yardima3 3k malzeme, kuru gıda, ısıtıcı, yorgan, mont vb. malzeme desteği sağlayacağız.

Kullanılmamış olan malzeme desteklerinizi Valiliğimiz/Kaymakamlıklarımız SYD Vakfına İl/İlçe Gençlik Merkezlerimize, Spor Tesislerine, Yurt Müdürlüklerine, Köy ve mahalle Muhtarlıklarımıza getirebilirsiniz.

Ayrıca, Merkez Üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve 10 İli etkileyen depremde zarar gören vatandaşlarımızın acil ihtiyaçları için valiliğimiz koordinasyonunda nakdi yardım kampanyası başlatılmıştır. Nakdi yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Valiliğimizin T.C. Ziraat Bankası Karabük Şubesi nezdinde bulunan TR64  0001 000 4257 85653 58 5001 nolu İnsanı Yardım hesabına bağışta bulunabilirler” denildi.

KIZILAY’A DESTEK ÇAĞRISI

Karabük valisi Fuat Gürel, deprem bölgesi için Kızılay’a  kan bağışı bulunulması çağrısında bulundu.

“Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrası oluşacak olası kan ihtiyacı için tüm kamu görevlilerini ve Karabüklü hemşerilerimizi Kızılay kan Merkezine Kan Bağışında bulunmaya davet ediyorum” dedi.  (Nurettin Acar)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.