Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Hayallerinden vazgeçmeyen genç eğitimci kendi kurduğu sanat atölyesinde öğrencilerine ışık oluyor

Türkiye Yayın: 07.08.2023 12:17
Yazar:
Hayallerinden vazgeçmeyen genç eğitimci kendi kurduğu sanat atölyesinde öğrencilerine ışık oluyor

Resim-İş Öğretmeni Gamze Büşra Bayram, zorluklarla öğretmen olduktan sonra hayallerinin peşinden giderek, Bayburt’ta kendi sanat atölyesini açtı. Atölyede başta akademik olmak üzere her yaştan öğrenciye resim eğitimi veren genç eğitimci bildiklerini, okulda öğrendiklerini aktararak öğrencilerine ışık oluyor.
İlk, orta ve lise eğitimini Bayburt’ta tamamladıktan sonra Aksaray Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünden mezun olan ve 2 yıldır Bayburt’ta ücretli öğretmenlik yapan Bayram, sanat atölyesi açmaktaki asıl amacının, Bayburt’ta sanat atölyesinin olmaması ve öğrencilerin bundan mahrum kalması olduğunu söyledi.
Üniversite okuduğu yıllarda kimseden destek almadan, çalışarak eğitimini tamamlayan Bayram, gençlere hayallerinin peşinden gitmeleri çağrısında bulunarak, “Pes etmeyin, her zaman kendinize ve hayallerinize güvenin. Bir gün mutlaka gerçek olacaklardır” dedi.
Yeteneği olmasına rağmen Resim Öğretmenliği Özel Yetenek Sınavlarına hazırlanmak için resim kursu veren sanat atölyelerinin eksikliğinin birçok kez hissettiğini ifade eden Bayram, kurduğu sanat atölyesiyle bu eksikliği giderdiğini vurguladı.
Sırasıyla Bayburt Ortaokulu, Bayburt Şehitler Ortaokulu ve Bayburt Güzel Sanatlar Lisesi’nde ücretli öğretmenlik yapan Bayram, şimdilerde ise kendi atölyesinde 8 öğrenci ile eğitimlere başladıklarını, Pazar günleri hariç haftanın 6 günü ders verdiğini belirtti.
Yeteneğini fark eden ailesinin Sanat atölyesine gönderdiği Ceren Altundaş isimli 12 yaşındaki öğrenci, öğretmeni Gamze Büşra Kahraman ile resim konusunda epey bir yol kat ettiğini bildirdi.
“Hayallerimi gerçekleştirdim, bu kursu açtım. Burada bir çocuğun hayallerine dokunmak benim için gurur verici, onur verici bir olay” diyerek konuşan Bayram, “Bir çocuğu eğitebilmek ve o verimi görebilmek beni çok etkiliyor. Bu işin maddi boyutundan ziyade manevi kısmına bakan, bu işe gönül veren bir öğretmenim. Çocuklar benim için muazzam şeyler. Onlara bir şey öğretebilmeyi, onların hayatına, emeklerine dokunabilmeyi çok çok seviyorum. Benim için en değerli şeylerden birisi de, öğrencilerimin ‘Ben Gamze hocamın öğrencisiyim’ diyebilmeleri. Ben şu an şunu söyleyebiliyorum, ben Banu hocamın öğrencisiydim. Kurduğum bu atölyeyle, resme ilgisi, alakası olan çocukların ileride gelecek planlarına, hayallerine dokunabiliyorsam ne mutlu bana” sözlerini kullandı. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.