Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Görevi Başında İntihar Eden Komiser Toprağa Verildi 

Gündem Yayın: 21.07.2016 15:05 |Güncelleme:28.12.2023 12:01
Görevi Başında İntihar Eden Komiser Toprağa Verildi 

Darbeci Müdürü tutuklattı, Kaymakamın  “senin yüzünden” demesi üzerine gururuna yediremeyen komiser intihar etti.  Söylediği sözlerle kahraman komiserin intiharına neden olan Kaymakam da tutuklandı

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili, Bartın’ın Ulus ilçesinde intihara teşebbüs eden komiser Muhammet Mertoğlu (39), Karabük’te düzenlenen törenle defnedildi. Cenaze öncesi açıklama yapan Bartın İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Güler, yaşanan olayı anlattı.
“İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜNE DİRENDİ, TUTUKLATTI”
Ulus İlçe Emniyet Müdürü Levent Mustafaoğlu’nun FETÖ örgütüne üye olduğundan dolayı tutuklandığını vurgulayan Güler, şöyle konuştu:
“Bunun tutuklanmasının en büyük gayreti de rahmetli gösterdi. Olay olduğu gece ‘Hiç direnmeyeceksiniz, teslim olacaksınız.’ diyor. Rahmetli de ‘Ben böyle uygunsuz bir emri kabul etmiyorum, sonuna kadar direnirim.’ Olay İl Emniyet Müdürlüğüne intikal ediyor, İl Emniyet Müdürümüzün girişimleriyle ilçe emniyet amiri aynı gün elbisesi soyulup tutuklanıyor, ceza evine konuluyor. İlçe, vatanseverliğinden şüphe etmediğimiz Muhammet kardeşimize emanet ediliyor, mührüyle, bayrağıyla, beratıyla beraber ve o ilçedeki görev yapan arkadaşlarıyla beraber. Olayın ardından Mertoğlu’nu ilçe kaymakamı çağırıyor. ‘Bu olaylar senin yüzünden oldu.’ diyor. Bu tabi ki psikolojik bir çöküntüye sebep oluyor rahmetli de, o da çıkar çıkmaz tekrar il emniyet müdürümüzü arıyor, bilgilendiriyor üstlerini, kaymakam da tutuklandı arkadaşlar, onu da tutuklattık. Bunu kaldıramadığı için bu vahim olay meydana geliyor” dedi.
“ALLAH ONU EN YÜCE MAKAMLARA KOYSUN”
Güler, çok sevdikleri, yüreği vatan sevgisi içinde kıpır kıpır olan, beraber görev yaptıkları silah arkadaşlarını yalnız bırakmamak adına, bazı şube müdürü ve polis memurlarıyla ailenin yanında bulunmak, acılarını paylaşmak için cenazeye katıldıklarını belirtti.
Kılınan cenaze namazının ardından konuşan Karabük İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever ise üzücü olaylarla karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek, “Zor durumlarla karşı karşıyayız ama aslan gibi vatan evlatları görevlerinin başında duruyor. Bartın’daki komiser kardeşimizde kendisi oraya atanmış bir görevli. Vatana, millete hizmet etmek için orada görevlendirilmiş, ne yazık ki elim bir kaza neticesinde görevinin başındayken kendisi vefat etmiştir. Allah onu en yüksek, en yüce makamlarına koysun. Devlet olarak kendisinin yanındayız, kendisi de görevin başındayken şehadete ermiştir” ifadesine yer verdi.
Konuşmaların ardından Fevzi Çakmak Mahallesi Fatih Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonra Mertoğlu’nun cenazesi Eskipazar ilçesi Kapucular köyü aile mezarlığında defnedildi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.