Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Geleceğin Bilim Adamları Şenlikte Buluştu

Gündem Yayın: 07.10.2021 13:27
Geleceğin Bilim Adamları Şenlikte Buluştu

4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında “Karabük Bilim Şenliği, Emeğin Başkenti Bilimle buluşuyor” projesi açılışı dün yapıldı. 98 Okulun destek verdiği proje kapsamında açılan şenlik üç gün devam edecek

Geleceği şekillendirecek ülkemizi bilim, kültür, sanat alalında en üst seviyeye taşıyacak gençler bilimsel çalışmalarını sergiledi.

Basliksiz 14 kopya 1

4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında “Karabük Bilim Şenliği, Emeğin Başkenti Bilimle buluşuyor” projesi açılışı dün yapıldı. Üç gün açık kalacak bilim şenliğine Karabük’te bulunan 98 okul destek verirken, üç gün boyunca değişik etkinlikler sergilenecek.

Bilim Şenliği açılış Törenine; Karabük Valisi Fuat Gürel başta olmak üzere, Belediye başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Daire Müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, “4007 TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce gerçekleştirdiğimiz “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme 2020/1 çağrısı başvurusu yapılan ve kabul edilen “Karabük Bilim Şenliği, Emeğin Başkenti Bilimle buluşuyor” projemizin Karabük’te ilkini gerçekleştiriyoruz. 4007 projemizin uygulamasında hedef kitlemiz olan okul öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerimiz 3 günde toplam 98 atölyede etkinlik yapacaklardır.Bilim Şenliği kapsamında farkındalık oluşturan, katılımcıların bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarını olumlu yönde gelişmesini sağlayan ve öğrencilerimize bilimsel düşünme becerilerini kazandıracak  etkileşimli uygulamalar içerken faaliyetler gerçekleştirilecektir. Genç öğrencilerimizle gelecekte çok daha iyelerini sadece ülkemiz için değil, dünya için insanlık için yapmak istiyoruz. En önemli ihtiyaç olan insan kaynağını daha nitelikli hale getirmek gerektiğinin bilinci ile hareket ediyoruz. Şu an karşılaştığımız sorunları gelecekte karşılaşacağımız sorunları hiç şüphesiz bilim ve teknoloji ile çözeceğiz. Bizlere düşen sürekli olarak çalışmak, üretmek ve çağın ötesini yakalamaktır. Ulusal ve Uluslararası projelerle güçlü adımlar atmaya devam ediyoruz. Ülkemizin büyük hedeflerine emin ve güçlü adımlarla ilerlerken, proje kenti Karabük’te eğitim meşalesi olan çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin kaliteli ve donanımlı okullarda eğitim ve öğretim almaları noktasında çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda bilimsel becerilere sahip bireylerden oluşan toplumlar diğerlerine göre belirgin bir güce sahiptir anlayışı ile her yıl başvuru yapmış olduğumuz TÜBİTAK 2204 projeleri, TÜBİTAK 4004, 4006 ve 4007 projeleri ile öğrencilerimizi bilimle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi

Daha sonra konuşan Vali Fuat Gürel, Karabük’ün eğitim alalında başarılı bir il olduğunu, ilimizin fiziki alt yapısı birçok ilimizden daha iyi durumda olduğunu, derslik ortalamasında yüzde 18’lerde olduğunu söyledi.

Vali Gürel ” Fiziki alt yapılarla birlikte çocuklarımızı geleceğe hazırlamamız, çocuklarımızı bilimle teknoloji ile buluşturmamız, ülkemizin hedeflerine iyi hazırlamamız gerekmektedir. Bütün Türkiye’de sadece ilimizde, ilçelerimizde değil, çocuklarımız hızlı bir şekilde hem akademik başarısı için eğitim alt yapısını güçlendirmek için faaliyet yürütmekte, hem de çocuklarımızı bilimle sanatla kültürle buluşturmak için ne gerekiyorsa devletimiz milletimiz elinden geleni bütün gayreti sarf etmektedir. Özellikle son yıllarda TÜBİTAK’ın bu manada çok destekleri var. TÜBİTAK projeleri kapsamında bir çok ilimizde bu tür bilim fuarları bilim şenlikle yapılmakta ve çocuklarımızda bu manada kendilerini yetiştirmek ve geliştirmek adına kendisini geleceğe hazırlamak adına güzel projeler hazırlamaktadırlar. Şehrimizde 200’ye yakın okul olmasına rağmen nerde ise yarısı, 98 okulumuzu burada göreceksiniz. Bu okullarımızın bünyesindeki çocuklarımız çok güzel projelere imza atacaklar. Çocuklarımız pandemi nedeni ile 1,5 senede okuldan uzak kaldılar, uzaktan eğitim aldılar ama bilimsel çalışmalardan geri kalmadılar. buradaki çalışmalarda da onları görmüş olacaksınız. Ülkemizin hedefleri 2023-2053-2071 hedefleri yanında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi muasır medeniyet seviyesine çıkmak adına koymuş hedeflere inşallah çocuklarımız üzerinde onları yetiştirme azmimizle inşallah geleceğe iyi bir şekilde hazırlayacağız. Bu hedeflere hep beraber çocuklarımızı hazırlamış ve ülkemizi buraya yükseltmiş olacağız” dedi

Ardından Vali Fuat Gürel, Vali Gürel’in Eşi Özlem Aras Güler, Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Keskin, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ ve şenliğe katılan öğrenciler beraberce kestiler.  Daha sonra okulların açtığı stantlar gezilerek geliştirilen projelerle ilgili bilgi aldılar.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman Köylülerine Traktörleri Teslim Edildi

Manşet Yayın: 30.05.2024 13:31
Orman Köylülerine Traktörleri Teslim Edildi

Ovacık Orman İşletme Müdürlüğünde 2024 yılı ORKÖY Destekleri Üretim Mekanizasyonu Projeleri kapsamında, orman köylerinde ikamet eden 3 kişiye traktörleri ve anahtarları teslim edildi.

Ovacık Orman İşletme Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programda konuşan Ovacık Orman İşletme Müdürü Altun Aktaş, köylerin  refah düzeyini yükseltecek bu projenin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

İşletme Müdürü Altun  Aktaş, “Ovacık Orman İşletme  Müdürlüğü olarak 2024 yılında orman köylülerine 3 adet traktör tahsisi yapıldı. 420 bin TL hibe olmak üzere  2 milyon 100 bin TL kredi kullandırıldı. Devletimizin imkanları doğrultusunda her zaman orman köylülerinin yanında olduk ve orman köylümüzü desteklemeye  devam edeceğiz” dedi.

Müdür Altun daha sonra hak sahibi üç kişiye traktörlerini ve anahtarlarını teslim etti. Düzenlenen Anahtar teslim Törenine; hak sahiplerinin yanı sıra Orman İşletme personeli katıldı.

Orman Koylulerine Traktorleri Teslim Edildi2