Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Geçmişte darağacı olarak kullanıldı, günümüzde ilçenin simgesi oldu

Dünya Yayın: 25.10.2023 20:36
İhlas Haber Ajansı

Tokat’tın Pazar ilçesinde bulunan, 2010 yılında ’Anıt Ağaç’ olarak ilan edilen Çınar ağacının, geçmişte darağacı olarak kullanıldığı rivayet edilse de günümüzde ilçenin simgesi olmuş duruda.
Miladi takvime göre 1884 yılında Beyoğlu Mehmet Ağa tarafından dikilen çınar ağacı yol ortasında bulunmasıyla dikkat çekiyor. Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile 2010 yılında korunması gerekli anıt ağaç olarak tescil edilen çınar ağacı ilçe sakinleri tarafından kavlağan ağacı olarak biliniyor. Halk arasında tarihi bilinmeyen çınar ağacı hakkında halk arasında mahkumların bu ağaca asılarak idam edildiği söyleniyor. İlçenin simgesi halinde bulunan çınar ağacı vatandaşlar arasında navigasyon olarak kullanılırken ilçe dışından gelenlerin yoğun ilgisini görüyor.
“İdamlık kişilerin burada asıldığı söyleniyor”
Çınar ağacında rivayete göre idam edilen insanların olduğunu belirten ilçe esnafı Nurettin Şahin, “Ağacın tarihi tam bilinmemekle birlikte en az 150 yıllık olduğu söyleniyor. Ben 7 yaşındayken burada yapılan bir binanın temelinde bu ağacın kökleri çıkmıştı. Eskiden burada mahkeme ve hapishane vardı. Ben de o hapishaneyi gördüm, yaşım o hapishaneyi hatırlatmaya yetiyor. O zamanlar idamlık kişilerin burada asıldığı söyleniyor. Şehre hiçbir olumsuz etkisi yok. Canlı olarak ilçenin simgesi durumunda, yolu ortadan ikiye bölmesiyle trafiğin akşını da bozmuyor. İlçeye yeni birisi geldiğinde bu çınar ağacını navigasyon olarak kullanıyorlar. Burada bu ağaca kavlağan ağacı diyorlar. İlçede bulunan vatandaş için burası canlı bir navigasyon diyebilirim” Şeklinde konuştu.
“Bu ağaç hep buradaydı”
Çınar ağacının ilçeye güzellik kattığını belirten ilçe esnafı Hüseyin Olgun, “Ben 58 yaşındayım bu ağaç hep buradaydı. Şehrimize ayrı bir güzellik katıyor, gelen yabancılar çok fazla ilgi gösteriyor. Bu çınar ağacı biz kavlağan ağacı diyoruz. Memleketimize güzellik katıyor. Biz seviyoruz ağacımızı, 200 yaşında olduğunu biliyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Refüj ve Kavşak Çalışmaları Tamamlandı

Safranbolu Yayın: 01.03.2024 11:07
Refüj ve Kavşak Çalışmaları Tamamlandı

Safranbolu Belediyesi araç ve yaya trafiğinin daha güvenli bir alanda ulaşım sağlaması adına Aslanlar mevkiinde yer alan kavşak ve refüj çalışmalarını tamamladı.

Ulaşımda aksamaların yaşanmaması ve daha güvenli bir alan oluşturmak adına şehrin her noktasında çalışmalarını aralıksız sürdüren Safranbolu Belediyesi ekipleri Aslanlar kavşağında başladığı yenileme çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamladı. Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım ve onarım şefliği tarafından yapılan çalışmalar kapsamında beton bordür taşları ile kavşak ve refüjlerde yenileme ve ardından boyama yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü yol bakım ve onarım şefliğinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Safranbolu’nun dokusuna uygun renkte çiçeklerle refüj ve kavşaklara süslendirme çalışması yapıldı. Öte yandan Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı atölyelerde üretilen otobüs durağının da bu alana kurulumu sağlandı. Yapılan çalışmalar neticesinde araç ve yaya trafiğinin güvenliği amaçlanırken şehrin yapısına uygun kavşak ve refüjler oluşturuldu. (Ramazan Öztürk)

Refuj ve Kavsak Calismalarini Tamamlandi jpg Refuj ve Kavsak Calismalarini Tamamlandi2 scaled