Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Gaz Kokusunda, “187” Acil Hattı

Türkiye Yayın: 24.07.2023 12:06
Gaz Kokusunda, “187” Acil Hattı

Kargaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Karabük İşletme Müdürü Cengiz Mancoğlu şirket faaliyetlerini ve çalışmalarını gazetemize açıkladı.

İşletme Müdürü Mancoğlu: “Karabük ili 2009 yılında, Safranbolu ilçesi 2010 yılında, Bolu ili Gerede ilçesi 2012 yılında, Eskipazar ilçesi 2018 yılında doğalgaza kavuşmuş ve alt yapı çalışmalarının başlandığı Yenice ilçeside 2023 yılı sonuna kadar doğal gaza kavuşacaktır. Şirketimizin faaliyetlerine değinecek olursak 2007’de Karabük’te ilk hat imalatımız 813 metre iken 2023 yılı haziran ayı itibarıyla Karabük, Safranbolu, Eskipazar, Gerede ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 48 km. çelik hat, 594 km. polietilen hat, 328 km. servis hattına ulaşılmıştır. Böylelikle toplam 970 km. hat uzunluğu ile halkımıza doğal gaz arzı sağlamaya devam ediyoruz. Müşterilerimize kesintisiz ve güvenli bir hizmet sunuyoruz. Karabük’te 69.328, Safranbolu’da 32.656, Eskipazar’da 3.061 ve Gerede’de 12.541 olmak üzere toplamda 117.568 BBS aboneye ulaştık. Halkımızı daha ekonomik, çevre dostu, güvenli ve konforlu bir yakıt olan doğal gazla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarında sektörde öncü olan şirketimiz ‘ev konforunda işlem’ temasıyla vatandaşlarımızın ofislerimize gelmeden işlem yapabilmelerini sağlamıştır. Vatandaşlarımız her türlü abonelik işlemlerini 444 0 187 çağrı merkezimizden, e-devlet platformundan, web sitemizde yer alan online işlemlerden, mobil uygulamamız üzerinden kolaylıkla yapabilmektedir.” dedi.CMANCOGLU KARGAZ

Gaz Kokusunda, “187” Acil Hattı

Doğal gaz kokusu hissedildiğinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Mancoğlu, vatandaşların gaz kullanımına çok dikkat etmesini istedi. Yaz mevsiminin gelmesi ile tatile giden ailelerin, tatil dönüşlerinde doğal gaz vanalarını yeniden kontrol etmelerini ve gerekli olduğunda Alo 187 acil hattının aranması gerektiğini vurguladı. Kış mevsimi öncesi kombi bacalarının da periyodik olarak temizlenmesinin önemine işaret etti. Mancoğlu: “Bu önlemler, doğal gazın güvenli kullanımını sağlamak için oldukça önemlidir. Kargaz olarak, vatandaşlarımızın güvenliğini ve konforunu her zaman ön planda tutuyoruz ve doğal gazın doğru ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çeşitli bilinçlendirme faaliyetleri yürütüyoruz.Gaz kokusu hissedildiğinde; kaçak hissedilen ortamdan uzaklaşarak 187’yi aramalı, cihaz ve sayaç girişlerinde bulunan vanalar kapatılmalı, kapı ve pencereler açılarak ortam havalandırılmalı, sigara içilmemeli, kibrit çakmak gibi yakıcı bir alet kullanılmamalı, aydınlatma için kullanılan butonlara basılmamalı, elektrikli cihazlar kullanılmamalıdır” dedi.(Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.