Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

FETÖ sanığı eski komutanın yargılanmasına devam edildi

Gündem Yayın: 26.07.2017 14:01
FETÖ sanığı eski komutanın yargılanmasına devam edildi

FETÖ/PDY’nin darbe girişiminde ‘Karabük Sıkı Yönetim Komutanı’ olduğu iddiasıyla tutuklanan dönemin Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan’ın yargılanmasına devam edildi.
Karabük Ağır Ceza Mahkemesinde görülen üçüncü duruşmaya, sanık Arıcan’ın avukatları ve eşi ile çocukları katıldı. Bolu T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Arıcan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı. “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetine karşı silahlı isyanı idare etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamaları ile yargılanan dönemin Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı İstihkam Kurmay Albay Sedad Arıcan, savunmasında, bir önceki duruşmada söylediklerini tekrarladı.
Arıcan, soruşturma hakkında ifadeleri alınan bazı protokol üyelerine soru sorabilmek için mahkemeye gelmelerini yeniden talep etti.
Dönemin valisi ve il jandarma komutan vekilinin ifadelerinde çelişkiler olduğunu, 15 Temmuz akşamı yaptıkları bazı hataları kapatma adına kendisini suçladıklarını iddia eden Arıcan, darbe gece Valilik makamında bulunan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin de dinlenmesini istedi.
“TUTUKLUĞUMUN NEDEN DEVAM ETTİĞİNİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUM”
Bir yılı aşkındır tutuklu olduğunu belirten Arıcan, mağduriyetinin giderilmesi için tahliyesini isteyerek, “Benim yapmış olduğum hiçbir eylem, hareket ve darbeye dair en ufak bir suç işlediğimi göstermemektedir. Hem tanık ifadeleri ve hem de en ufak bir delil dahi yoktur. 1 yıldır işlemediğim suçlardan dolayı tutuklu bulunuyorum. Bana istinad edilecek hiçbir gerçek ve somut delil yoktur. Yaptığımız savunlalar itirazlar mahkeme celselerinde buharlaşıp kayboluyor. 15 Temmuz darbe girişimi işle ilgili hiçbir ilgim yoktur. En başından beri vatansever bir Türk subayı olarak, bildiğim gördüğüm hususlar dahilinde ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Benim darbeye karıştığıma ilişkin en ufak bir ibare dahi yok. İnfaz durumuna gelmiş tutukluğumun neden devam ettiğini anlamakta zorlanıyorum. Eğer bu ülkede adalet varsa derhal beraat etmem gerekiyor ve bunu talep ediyorum. Kaldı ki, listede adım var diye beni tutuklu bulunduruyorsunuz. Ben darbeye karışmadım. Sıkı yönetim komutanları ve görevlendirme listesinde hala görevlerine devam eden ve hatta bir çoğu terfi edenler var. O gece neredeyse resmi elbise giydim diye ben darbeci ilan edileceğim. İddianamede bunu ima eden hususlar var” dedi.
Daha sonra talepleri alınan sanık avukatları, bazı deliller sunarak müvekkillerinin tahliyesini talep etti.
Mahkeme heyeti, Arıcan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 31 Ekim tarihine erteledi.
“İddianame”
Karabük Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Arıcan’ın, darbe günü Ankara’ya gittiği, gece geç saatte Karabük’e döndüğü, komutanı olduğu birliğin üst düzey komutanlarıyla yaptığı 5 dakikalık toplantıya resmi kıyafetle gelinmesini istediği anlatılarak, sözde “İl Sıkıyönetim Komutanları” başlıklı listede adının “Karabük Sıkıyönetim Komutanı” olarak geçtiği, çeşitli illerde FETÖ ile alakalı alınan kişilerin ifadelerinde isminin geçtiği aktarılıyor.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)