Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Fatih’in Portresi Bugün Bitecek

Gündem Yayın: 28.05.2014 15:39
Yazar:

Daha önce Osmanlı Padişahlarından Sultan 2. Abdülhamit Han’a onursal doktora unvanı veren Karabük Üniversitesi, şimdi de İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresini 25 bin  raptiye ile yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Vanlı görsel sanatlar öğretmeni Sedat Çalımlı’nın desteği ile İstanbul’un fethinin 561. yıl dönümü ve Karabük Üniversite’sinin 7. kuruluş yıl dönümünde 25 bin raptiye kullanarak Fatih Sultan Mehmet’in portresini tamamlayacaklarını söyledi.

Daha önce Osmanlı Padişahlarından Sultan 2. Abdülhamit Han’a onursal doktora unvanı veren Karabük Üniversitesi, şimdi de İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresini 25 bin raptiye ile yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve Malezya Rektörler Birliği Başkanı ve Malezya Perlis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamarudin Hussin de portre için raptiye satın alarak projeye katkı sağladı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, 29 Mayıs’ın Türk millet ve üniversiteleri için önemli bir tarih olduğunu belirterek, “29 Mayıs milletimiz için İstanbul’un fetih tarihi, bizim de üniversitemizin kuruluş yıl dönümü. Bu önemli tarihte ilginç bir etkinlik gerçekleştirerek Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek istedik. Ayrıca Soma’da yaşadığımız elim kazada kaybettiğimiz şehitleri rahmetle anarak geride kalan evlatlarının eğitimlerinde kullanılmak üzere yardım kampanyası başlattık. Vanlı görsel sanatlar öğretmeni Sedat Çalımlı ile birlikte Fatih Sultan Mehmet’in figürünü 25 bin raptiye ile oluşturacağız. Dün başladık ve şu an figür ortaya çıkmaya başladı. Her bir arkadaşımız 1 TL veya daha fazlasını ödeyerek birer raptiye satın aldı. Belirlenen yere takıp portreyi ortaya çıkaracağız. Bununla birlikte Guinnes Rekorlar Kitabı’na gireceğiz. Bugün de Malezya’dan gelen meslektaşım Prof. Dr. Kamarudin Hussin, Malezya parası 50 ringgit ile raptiye satın alarak hem Soma’ya yardım yaptı hem de Fatih Sultan Mehmet’i anmak adına katkıda bulundu” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybetmişti, o anların görüntüleri ortaya çıktı

Gündem Yayın: 28.02.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı

Amasya’da emekli uzman çavuşun bir düğünde maganda kurşunuyla hayatını kaybettiği olayın görüntüleri ortaya çıktı. Düğünde gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.
Kuzgeçe köyünde 3 Haziran 2023 tarihinde bir düğünde magandanın silahından çıkan kurşunun isabet ettiği emekli uzman çavuş Mehmet Çelik (53) ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Olay anına ilişkin kamera görüntüleri ortaya çıktı. Düğün sırasında gelin ve damadın da aralarında olduğu şahısların silahlarla havaya ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı. Çelik’in maganda kurşunuyla vurulmasının ardından çevredekilerin panikle koştuğu görüldü.
Mehmet Çelik’in eşi Melahat Çelik, olayla ilgili gözaltına alınan Sıdkı Ç.’nin 2 ay cezaevinde kalmasının ardından bir sonraki duruşmaya kadar ev hapsiyle cezalandırıldığını söyledi. 8 Mart’taki duruşma öncesi açıklamalarda bulunan acılı eş Melahat Çelik, “Bu görüntüler cinayete davetiye çıkardı. Ama kimse dur, sus demedi. Sanki çatışma varmış gibi silahlar atıldı. Gelin, damat, herkes silah attı. Muhtar ‘siz ne yapıyorsunuz?’ demedi. Eşimin ölümüne sebep olan herkesten şikayetçiyim. En kısa zamanda adaletin yerini bulmasını istiyorum” diye konuştu.