Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Fatih’in Portresi Bugün Bitecek

Gündem Yayın: 28.05.2014 15:39

Daha önce Osmanlı Padişahlarından Sultan 2. Abdülhamit Han’a onursal doktora unvanı veren Karabük Üniversitesi, şimdi de İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresini 25 bin  raptiye ile yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Vanlı görsel sanatlar öğretmeni Sedat Çalımlı’nın desteği ile İstanbul’un fethinin 561. yıl dönümü ve Karabük Üniversite’sinin 7. kuruluş yıl dönümünde 25 bin raptiye kullanarak Fatih Sultan Mehmet’in portresini tamamlayacaklarını söyledi.

Daha önce Osmanlı Padişahlarından Sultan 2. Abdülhamit Han’a onursal doktora unvanı veren Karabük Üniversitesi, şimdi de İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresini 25 bin raptiye ile yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve Malezya Rektörler Birliği Başkanı ve Malezya Perlis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamarudin Hussin de portre için raptiye satın alarak projeye katkı sağladı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, 29 Mayıs’ın Türk millet ve üniversiteleri için önemli bir tarih olduğunu belirterek, “29 Mayıs milletimiz için İstanbul’un fetih tarihi, bizim de üniversitemizin kuruluş yıl dönümü. Bu önemli tarihte ilginç bir etkinlik gerçekleştirerek Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek istedik. Ayrıca Soma’da yaşadığımız elim kazada kaybettiğimiz şehitleri rahmetle anarak geride kalan evlatlarının eğitimlerinde kullanılmak üzere yardım kampanyası başlattık. Vanlı görsel sanatlar öğretmeni Sedat Çalımlı ile birlikte Fatih Sultan Mehmet’in figürünü 25 bin raptiye ile oluşturacağız. Dün başladık ve şu an figür ortaya çıkmaya başladı. Her bir arkadaşımız 1 TL veya daha fazlasını ödeyerek birer raptiye satın aldı. Belirlenen yere takıp portreyi ortaya çıkaracağız. Bununla birlikte Guinnes Rekorlar Kitabı’na gireceğiz. Bugün de Malezya’dan gelen meslektaşım Prof. Dr. Kamarudin Hussin, Malezya parası 50 ringgit ile raptiye satın alarak hem Soma’ya yardım yaptı hem de Fatih Sultan Mehmet’i anmak adına katkıda bulundu” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: