Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Erbaş: “4-6 yaş Kur’an kursları, çocukların Allah’ın isteğine uygun olarak yetiştirildiği mekanlardır”

Gündem Yayın: 22.08.2023 08:12
İhlas Haber Ajansı

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarının ehemmiyeti değinerek, “Bu Kur’an kurslarımız 4-5-6 yaşındaki çocukların Allah’ın isteğine uygun olarak yetiştirilen mekanlardır” dedi.

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu’nun Ünye ilçesinde üretimi tamamlanan Ünye İlçe Müftülüğü hizmet binası ile 15 öteki yatırımın toplu açılış programına katıldı. Ünye İlçe Müftülüğü önünde düzenlenen programda konuşan Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerin bir çeşmeden akan yeni su üzere her okunduğunda yeni yeni manalar ilham ettiğini söyledi.

“4-6 yaş Kur’an kursları, çocukların Allah’ın isteğine uygun olarak yetiştirildiği mekanlardır”

4-6 yaş Kur’an kurslarına değinen Prof. Dr. Ali Erbaş, burada tüm müftülerin, Kur’an kursu öğreticilerin, müezzinlerin emeklerinin olduğuna değindi. Erbaş, “Bu Kur’an kurslarımız 4-5-6 yaşındaki çocukların Allah’ın isteğine uygun olarak yetiştirilen yerlerdir. Biz burada çocuklarımıza evvel sevgiyi öğretiyoruz. Sevgi olmaz ise hiçbir şey olmaz. Burada sevmeyi öğretiyoruz. Neyi sevecek? Allah’ını sevecek, Peygamber’ini sevecek, kitabını sevecek, annesini, babasını ve büyüklerini sevecek, vatanını, ezanını, bayrağını sevecek. Bu harika mübarek pahalar, bunları sevmek lazım. Bunları seven kuşakları yetiştirmek lazım” formunda konuştu.

“Üniversitelerimizde 9 milyon gencimiz eğitim alıyor”

Türkiye’nin her noktasında üniversitelerin olduğunu ve bu üniversitelerde eğitim alan 9 milyon öğrenci bulunduğuna değinen Erbaş, “Üniversitelerimizde 9 milyon gencimiz eğitim alıyor. Gençlerimizi yalnızca kendi alanları ile baş başa bırakırsak, onları İslam ahlakı ile donatmazsak, onları Efendimiz’i daha yakından tanıyan gençler olarak yetiştirmez isek eksik kalır. Kendi alanlarında çok âlâ olabilirler lakin bizim medeniyetimiz noktasında, bir eğitim ile onlara dayanak olmazsak eksik kalırlar. Bizim medeniyetimiz dünyayı ve ahireti birlikte dikkate almamızı isteyen bir medeniyettir. ‘Dünyası için ahiretini ihmal eden, ahireti içinde dünyasını ihmal eden zarardadır’ buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. Dünyayı da ihmal etmeyeceğiz, ahireti de ihmal etmeyeceğiz. Dünya ahiretin tarlasıdır. Peygamber Efendimiz de o denli buyuruyor” tabirlerine yer verdi.

Ünye’de vatandaşların hayırda yarıştığını, daha fazla Kur’an kursu açılması ve gençlik merkezileri açılması gerektiğini söz eden Erbaş, yapılan yatırımları açmaktan memnunluk duyduklarını lisana getirerek, “Temelinden tamamlanmasına kadar, yerinden duvarların örülmesine ve sınıflarının donatılmasına varıncaya kadar bir tuğla bile bile emeği olan kardeşlerimizden Allah razı olsun. Rabb’im onların yapmış oldukları bu katkıları, bu bağışları hesabın ve kitabın kurulduğu gün en hoş bir formda karşımıza çıkarsın inşallah. Tekrardan güzel ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Programda Ordu Vilayet Müftüsü Dr. İsmail Çiçek, Ünye Belediye Lideri Hüseyin Tavlı, Ünye İlçe Müftüsü Hüseyin Okuş da birer konuşma gerçekleştirerek, yapılan yatırımların iyi olmasını temenni etti.

Konuşmaların akabinde İlçe Müftülüğüm ve öbür hizmetlerin açılışı gerçekleştirildi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bin 890 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı

Gündem Yayın: 21.02.2024 16:00
İhlas Haber Ajansı

Düzce İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekiplerin yaptıkları denetimde 7 bin 523 araç kontrol edilirken bin 890 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı.

Polis ekiplerince Düzce’de son bir hafta boyunca yapılan denetimlerde ehliyetsiz araç kullanan, emniyet kemeri takmayan, ışık donanımı kurala uygun olmayan, kırmızı ışık ihlali yapan, hız kurallarına uymayan ve yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyen üzerine denetim yaptı. Yapılan denetimde 7 bin 523 araç kontrol edilirken kusuru bulunan 120 araç trafikten men edildi, bin 890 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı.

Ayrıca polis ekipleri okul servislerine yönelik denetim yaptı. Uygulamalarda 73 okul servisi kontrol edildi.