Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Engelli Bireyler “Engelsiz Kafe” de Sosyalleşiyor

Gündem Yayın: 01.02.2023 14:51
Yazar:
Engelli Bireyler “Engelsiz Kafe” de Sosyalleşiyor

Safranbolu ilçesinde engelliler için açılan Engelsiz Kafe’de çeşitli etkinliklere katılan engelli bireyler hem el becerilerini geliştiriyor hem de sosyalleşiyor.
Safranbolu Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri çerçevesinde geçtiğimiz yıl Aralık ayında Emek Mahallesinde bulunan hizmet binasını engellilerin kullanımına sunulan kafeye çevirmişti.
Engelli bireyler ile ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği Engelsiz Kafe’de Halk Eğitim Merkezinde görevli öğretmenlerin eşliğinde el işi, okuma-yazma, resim, müzik, görsel sanatlar ve spor gibi kurslar veriliyor.
Eğitim hayatını tamamlayan engelli bireyler burada aldıkları kurslarla hem el becerilerini geliştiriyor hem de sosyalleşme imkanı yakalıyor.
Safranbolu Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Zeki Korkut, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine yaptığı açıklamada, “21 yaş üzeri çocuklarımız eğitim göremediği için eğitim hayatı bittiği için ya sokaklarda ya da evlerde duruyorlar. Onlara öncelik tanıyarak bu ailelerimizi bir araya getirdik. Dernek çatısı altında birleştirdik. Belediyeden yer temini için talepte bulunduk. Sağ olsun Safranbolu Belediyesi bizi kırmadı ve böyle güzel bir yer tesis ettiler. Bütün ihtiyaçlarımızı giderdiler” dedi.
Korkut, Engelsiz Kafe’de 21 yaş üzeri bireyler için Halk Eğitim Merkezi kanalıyla müzik, resim, spor gibi kurslar açtıklarını belirtti.
Çocuklarının aldıkları kurstan mutlu olduklarını ve güzel vakit geçirdiklerini ifade eden Korkut, Engelsiz Kafe’de düzenlenen etkinliklerle engelli bireylerin davranış olarak değişimler yaşadığını aktardı. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: