Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Ekmekte Gram Oyunu

Gündem Yayın: 30.07.2016 14:37
Yazar:
Ekmekte Gram Oyunu

Kendi aralarındaki fiyat rekabetine bırakan fırıncılar şimdide vatandaşın ekmeğine göz dikerek gramdan çalmaya başladılar. 300 Gram ekmek 1 TL’den satılması gerekirken, bazı fırıncılar 270 ve 240 gram ekmeği 1 TL’den satıyor. Belediye Ekmek Fırınında ise 250 Gram Ekmek 75 Kuruş

 

Karabük’te Ekmek üretimi yapan bazı fırıncıların ekmeğin gramından çalarak 270 ve 240 Gram Ekmeği 1 TL’den sattığı  ifade edildi.  Belediye Fırınında 250 Gram ekmek  75 kuruştan satılırken, Belediye fırını haricindeki bazı fırıncıların vatandaşın ekmeğinden çalarak 240 ve 270 gram ekmeği 1 TL’den satması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Karabük’teki fırınlarda yaşanan bu durumun denetim eksikliğinden kaynaklandığı belirtilirken,  gram istismarının önüne geçilmesi için ilgili kurumların bir an önce harekete geçmesi istendi.

Halkın ekmeğinden çalan fırıncıların bir an önce tespit edilerek gerekli cezanın verilmesini isteyen vatandaşlar, bazı fırıncıların eksik gramajda ekmek satarak yasayı da ihlal ettiklerini söylediler.  Vatandaşlar  bazı fırıncıların ekmekte oynadıklara gram oyunlara yabancı olmadıklarını belirtirlerken, yetkilileri ise oynanan oyunlara seyirci kalmakla suçladılar. Artık ekmeklerini Belediye Ekmek fırınından alacaklarını ifade eden vatandaşlar, “Neredeyse Belediye Ekmeğiyle aynı gramda olan ekmeğe niçin 1 TL ödeyelim, 250 gram ekmeğe 75 kuruş öderiz hiç olmazsa 5  ekmekte 1 ekmek bedava gelir” dediler.

Konuyla ilgili konuştuğumuz Fırıncılar Odası Başkanı Selahattin Akbulut ise  Karabük’te 300 gram ekmeğin 1 TL’den satılması gerektiğinin altını çizerek,  Ekmeğin gramajı konusunda Oda olarak gerekli incelemeleri yapacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.