Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Dünya ikincisi Utku Kap’a memleketinde coşkulu karşılama

Spor Yayın: 04.09.2023 00:00
İhlas Haber Ajansı

Düzce(İHA) – Dünya Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’nda ikinci olan Utku Kap, memleketine döndü. Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil eden ve turnuvadaki tek madalyanın sahibi minik atlete coşkulu karşılama merasimi yapıldı.

Bosna Hersek’in başşehri Saraybosna’da 28-31 Ağustos 2023 tarihleri ortasında düzenlenen Dünya Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’na Türkiye Ulusal Ekibi ile katılan ve Dünya 2’ncisi olan sportmen Utku Kap, memleketinde büyük coşku ile karşılandı. Düzce Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü tarafından konfeti ve Türk Bayraklarıyla karşılanan Kap’ı ulusal sportmenler ile sportmen velileri de yalnız bırakmadı.

“Çok mutluyum”

Utku Kap karşılamada yaptığı açıklamada, “Çok memnunum. Çok güç bir şampiyondan geldim. Bu türlü bir karşılamadan ötürü herkese çok teşekkür ediyorum. Benim gayem dünya şampiyonluğuydu fakat son saniyede şampiyonluk kaçtı. Almış olduğum da hoş bir derece. İnşallah daha düzgünlerini başaracağım. Gayem olimpiyat şampiyonluğu, dünya şampiyonluğu, Avrupa şampiyonluğu” dedi.

“Maç esnasında kalpten gidiyordum”

Oğlunun maçını izlerken çok heyecanlandığını lisana getiren şampiyon atletin babası Çetin Kap, “Şampiyonun babası olarak neler hissedebilirim. Aslında maç esnasında kalpten gidiyordum. Tansiyonum yükseldi. Çok büyük bir memnunluk yaşattı bize. Bu yaşadığım memnunluk bana bir ömür uzunluğu kâfi. Çok teşekkür ederim ülkemize güzel olsun. Bu işin zorluğunu bu işle uğraşanlar daha düzgün bilir. Ülkemize güzel uğurlu olsun. Bu gurur bize kâfi. Oğlum tekvandonun anavatanı Koreli sporcuyu, kocaman Amerikalı sporcuyu yenerek dünya 2.’si oldu. Bundan sonra daha düzgün dereceler alacağına eminim” diye konuştu.

“Şampiyonlar çok güç yetişiyor”

Anne Göksel Kap ise şampiyonların kolay yetişmediğini söz ederek, “Şampiyonlar çok güç yetişiyor ancak sonucu çok hoş. Ben oğlumun maçlarını izleyemedim. Çabuk heyecanlanıyorum. Fakat oğlumun yeterli derece yapacağına inanıyordum” biçiminde konuştu.

Dünya ikincisi Utku Kap, otogar mevkiinde karşılandıktan sonra polis eşliğinde yapılan konvoy ile kent tipi atarak Bahçeşehir bölgesindeki konutuna gitti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Yayın: 13.06.2024 11:10
BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında mezuniyet heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 133 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Numan Bahadır Kayışoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni tanıtım filmlerinin izlenmesi ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, spor alanında yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, “Yeni teknikler, yeni yöntemler, yeni yollar, yeni keşifler yapmak zorundayız. Hala pek çok bulunmayan, bilinmeyen şey var. Bu alan son derece kıymetli, son derece değerli bir alan. Dolayısıyla bu alanda yeni ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Ülkeme, milletime, devletime nasıl hizmet edebilirim diye mutlaka düşünmek ve bu yolda çok başarılı sporcular yetiştirmek gayretinde olmalısınız. Sizin hem kendi başarınız bu açıdan önemli hem de yetiştireceğiniz sporcularla ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sağlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Mezun olan öğrencilere Karabük Üniversitesinin Mezun Bilgi Sistemine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatan Rektör Kırışık, “Üniversitemizde ilişkilerimizin devamı olduğu kadar mezun bilgi sistemimize kaydolmanız da arkadaşlar son derece önemli. Çünkü biz bir sistem kurmaya çalışıyoruz hem okuyan öğrencilerimizin hem de mezun olan öğrencilerimizin bir arada birlikte çalışabileceği bir ekosistem kurmak istiyoruz. Bu ekosistemde size de çok kıymetli sorumluluklar veya size çok ciddi katkılar sunacak bir yapı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Rektör Kırışık, mezunlarla üniversite arasındaki ilişkinin sürdürülmesi halinde kariyer buluşmaları ve kendilerini geliştirme fırsatlarının artacağını belirterek, “Kariyer buluşmalarında hem kendinizi nasıl yükseltebileceğinizin öğrenilmesinde hem de okuyan öğrencilerimizle ilişkilerinizin yeni bir safhaya gelmesinde size çok ciddi katkılar sunacak fırsatlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son olarak mezunlara gelecek için iyi dileklerde bulunan Kırışık, “Bu süreçten sonra artık ülkemize, milletimize, devletimize çok daha fazla hizmet edebilecek, katkılar sunabilecek bir noktaya geldiniz. İnşallah bu noktayı bu bilinç ve duyarlılıkla sürdürmeye gayret etmenizi diliyorum. İnşallah yolunuz, bahtınız açık olsun. Ömür boyu mutlu olduğunuz, hayallerinize ulaşmak için çabaladığınız ve sizlerin de evlatlarınızı desteklediğiniz güzel bir hayat, faydalı ve yararlı bir ömür diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Emre Çelenk, ikincisi Sinem Karadağlı, üçüncüsü Onur Çağlar oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.