Şehir hatlarında çalışan minibüsler kural ihlali yapıyor. Kimi fazla yolcu alıyor kimi ise yasak olan noktalarda yolcu alıp indiriyor. Bu durumdan minibüste yolculuk yapan vatandaşlar kadar, trafikteki sürücüler şikayetçi
Trafik kurallarını hiçe sayan yolcu minibüsleriyle ilgili olarak vatandaşlar kadar trafikte seyreden sürücüler de şikayetçi. Vatandaşlar minibüslerin fazla yolcu aldığını belirterek “Araçta sigara içenleri denetleyenler can güvenliğini hiçe sayan minibüsleri de denetlesinler” diyerek şikayetlerini dile getirdiler.
Kimi sinüslerin fazla yolcu aldığı, kimilerinin ise yasak noktalarda trafik güvenliğini hiçe sayarak yolcu indirip bindirdiklerini belirtilirken, denetimlerin sıklaştırılması istendi.
Gazetemize konuşan ve minibüste neredeyse tacize uğradığını iddia eden bir vatandaşımız “Telsiz aracılığıyla birbirleri ile haberleşen minibüsçüler böylelikle olası bir denetime takılmıyorlar.Diğer hatlardaki durum ne bilmiyorum ama Beşbinevler Karabük hattında her gün gidip geliyorum, minibüsler tıkış tıkış, tacize bile uğradığınız oluyor. Ayakta yolcu almak yasak ama yasak dinleyen yok. Uyarılarımızı dikkate almıyorlar. Denetimlerin artırılmasını, gerekirse dronla denetim yapılmasını istiyoruz” dedi.
Öte yandan minibüslerle halk otobüslerinin yolcu kapmak için adeta birbirleri ile yarış yaptığı da dikkatlerden kaçmazken, adeta kazaya davetiye çıkardıkları ifade ediliyor.