Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

DERS KİTABI OLDU

Gündem Yayın: 06.04.2019 14:42
Yazar:
DERS KİTABI OLDU

Karabük AFAD tarafından 2015 yılında hazırlanan “Karabük İli KBRN Risk Analizi ve Değerlendirmesi ve alınabilecek önlemler ve müdahale yöntemleri” isimli kitap; Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme ve Metalürji Mühendisliği bölümünde verilmekte olan “Tehlikeli Maddeler ve Kimyasallar” isimli derste 2018-2019 eğitim yılı bahar döneminden itibaren ders kitabı olarak okutulmaya başlandı.

Konuyla ilgili konuşan İl Afet Acil Durum Müdürü Gazanfer Özcan, kitabın ders kitabı olarak okutulmasının memnuniyet verici olduğunu belirtirken, kitabın uzun süre çalışma sonrasında hazırlandığını, iyi bir kaynak ve ders kitabı olduğunu söyledi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Dünya Yayın: 18.04.2024 16:48
İhlas Haber Ajansı
Orman zararlılarına karşı biyoteknik mücadele

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü çam ağaçlarına zarar veren böceklere karşı biyoteknik mücadele yapıyor.

Biyoteknik mücadele kapsamında Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Narlısaray İşletme Şefliği ile Gölköy İşletme Şefliğince çam ağaçlarının verimin düşmesine sebebiyet veren böceklere karşı “feromon tuzakları” kuruyor. İşletme müdürü Cengiz Koçak “Ağaçlardaki verim kaybının önlenerek geleceğe daha verimli orman sahaları kazandırmak amacıyla zararlı böceklere karşı biyoteknik yöntemle geliştirilen ve ’aşk tuzağı’ olarak nitelendirilen ’feromon tuzağı’ yerleştiriliyor. Feromon tuzağı bir huni içerisine böceğin karşı cinsinin kokusunu içeren bir ilaç sıkılıyor. Bu ilacı hisseden böcek ağaç yerine huniye yönelip tuzak içerisindeki kavanoza girerek hapsoluyor ve bir daha çıkamıyor” dedi.

Paylaş: