Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

DAĞ FARE DOĞURDU !

Manşet Yayın: 12.09.2023 10:44
DAĞ FARE DOĞURDU !

Geçen hafta salı günü merakla beklenen Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı.

OVP de, 2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme gibi temel makro ekonomik hedefler yer alıyor.

 

Mehmet Şimşek’in ülkeyi ekonomik dar boğazdan çıkarmak için nasıl bir yol izleyeceğini merak edenlere “OVP yi bekleyin” deniyordu.

Yabancı yatırımcılar da bunu sorguluyordu.

 

Hükümet; OVP ile uzun süredir beklediğimiz sıcak parayı ülkeye getirmeyi amaçlamıştı.

 

OVP’de vatandaşı rahatlatacak birşey olmadığı gibi yabancı yatırımcıyı cezbedecek, heyecandıracak da birşey yok!

Bunu sadece ben söylemiyorum. Ekonomistlerin ortak görüşü bu yönde.

 

Borsaya 2 milyar dolar kadar bir para girmişti. Son birkaç gündür oda çıkıyor.

Borsaya giren sıcak paranın; faydadan çok zararı olduğunu biliyoruz. 23 Haziran 2023 tarihli, AktüelAda gazetesindeki köşemde yer alan, “Kanımızı Emen Aşağılık Vampirler” başlıklı yazımda; ülkemizdeki faiz kur oynaklığından nasıl vurgun yaptıklarını rakamlarla anlatmıştım.

 

Yabancı sermaye; yatırım yaparak, kalıcı istihdam yaratırsa ancak o zaman ülkeye bir faydası olur. Bunun için de, başta; güven veren bir hukuk sistemi olmak üzere, bir takım güvencelerin verilmesi gerekiyor.

 

Ekonomi son yıllarda ilgi duyduğum bir alan. Ekonomi sayfalarını, ünlü ekonomistlerin yorumlarını elimden geldiği kadar takip ediyorum.

Aklı başında hiç bir ekonomist açıklanan bu OVP den memnun değil.

 

2023 büyüme beklentisi bir önceki programa göre yüzde 5’ten yüzde 4,4’e çekildi. 2024 büyüme hedefi ise yüzde 5,5’ten yüzde 4’e geriledi. Enflasyon hedeflerinde ise belirgin artış dikkat çekti. Buna göre önceki programda yüzde 24,9 olarak belirlenen 2023 enflasyon tahmini yüzde 65’e çıktı. 2024 enflasyon tahmini ise yüzde 33’e yükseldi.

Merkez Bankasının, yıl sonu enflasyon tahminini % 65’e yükseltmesi isabetli bir adım. Demek ki, doların yükseleceği öngörülüyor. Ekonomistler; faiz artırımının da kademeli olarak devam edeceği kanaatindeler.

Fakat, 2024 yılı için % 33 enflasyon tahminini gerçekçi bulmuyorlar. Bende aynı görüşteyim. Enflasyonu düşürmek için üretimin artırılması gerekiyor. Bu yönde ciddi bir gayret yok!

 

Tasarruf genelgesi yayınlandı.

Ne kadar tasarruf sağladık acaba! Tasarruf rakamları haftalık olarak açıklansa da görsek.

Mesela, makam saltanatı ne durumda ? Mercedesler, Audiler alınmaya devam ediyor mu?

Bunları satıp yerine yerli ve milli  aracımız TOGG ları koyduk mu?

Yoksa, tasarruf genelgesini  vatandaş, ” A, bak devlette kemer sıkıyor” desin diye mi çıkardınız. Devlet kemer sıkıyor mu bilemem ama, yeri gelmişken hatırlatayım. Emeklinin kemeri son delikte. Yıl sonuna kadar dayanacak takati kalmadı. Ne yapacaksanız yıl sonunu beklemeden şimdi yapın.

 

Uluslararası yatırım kuruluşu Merrill Lynch’te yöneticilik yapmış Mehmet Şimşek açıklanan bu OVP ile Yabancı yatırımcıların gelmeyeceğini mutlaka biliyordur.

Yabancı yatırımcıyı cezbedecek, ihtiyacımız olan sıcak parayı ülkeye çekecek bir OVP neden ortaya kon(a)madı. Çok tuhaf.

Büyüklerimizin başka bir hesabı mı var acaba?

Neyse, vardır bir bildikleri diyelim, bekleyelim görelim

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.