Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

CUMHURİYET KENTİNE YAKIŞIR PROJELER !

Manşet Yayın: 22.09.2023 15:23
CUMHURİYET KENTİNE YAKIŞIR PROJELER !

Önümüzde yerel seçimler var. 6 ay sonra, kentimizi yönetecek isimi belirleyeceğiz. Adaylar yavaş çıkmaya başladı.

Artık, cumhuriyet kenti Karabük’ün çehresini değiştirebilecek, ismine yakışır projeler üretebilen, vizyon sahibi isimleri aday olarak görmek istiyoruz.

 

Günümüz dünyasında, toplumun bir belediye başkanından beklenti ve istekleri değişmiştir.

Şehirlerimiz; mahalleleri, işyerleri ve sokaklarıyla insanların yaşadığı yerleşim alanlarıdır. İşte bu nedenle, yerel yönetimler, halkın kendi kendini yönetmesi bakımından birinci derecede önem arzeder.  Beslenme, barınma, ulaşım, kültür, spor, eğlence, sosyal hizmetler, bayındırlık ve altyapı hizmetleri yerel yönetimlerin temelini oluşturur. Bunlara sağlık ve eğitim hizmetlerini de dahil edebiliriz.

 

Sosyal politikaların

uygulanmasında merkezi yönetimin yanında yerel yönetimlere de önemli

görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yerel

yönetimlerin, sosyal politika sistemi içerisindeki ağırlığı  siyasal, kültürel ve

tarihi birikimine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Yerel yönetimler tarafından yürütülen sosyal belediyecilik faaliyetlerinin,

sınırlı imkanlara ve kıt kaynaklara sahip ülkemizde, gelişebillmesi için

akademik desteğin sağlanması ve sürekli kılınması büyük önem arzeder. Bunun için de, üniversiteler var, bilim adamlarımız var.

 

Modern ve yaşanabilir şehirler için; projeler üretebilen vizyon sahibi, bilgili, donanımlı, dinamik yöneticilere çok ihtiyacımız var. Bu Karabük özelinde de böyle!

 

Şehirlerimiz için üretilen projeler;

* Halk tarafından kabül görmelidir. Yaratıcı, bilimsel, uygulanabilir, yarar sağlamaya dönük, açık ve anlaşılır olmalıdır.

* Projelerde, problemin tanımı, amacı, hedefleri ve faaliyetleri arasında anlamlı ilişki kurulmalıdır.

* Projeler sürdürülebilir olmalıdır.

* Yerel yöneticiler, belediye gelirlerini artırmaya yönelik, istihdam yaratacak, girişimci  projeler de üretebilmelidir. Belediye giderlerinin arttığı, gelirlerinin ise azaldığı gerçeği ortada iken, gelir getirici projeler  hizmetlerin sürdürülebilirliği adına oldukça önemlidir.

 

Adaylar; projelerinin neler olduğunu, nasıl uygulanacağını, kaynak sorununu nasıl halledeceklerini hazırlayacakları görseller üzerinden Karabük halkına anlatsınlar. Bunun için; sosyal medya var, gazetelerimiz var. televizyonumuz var.

 

Kentimiz  için harika projeler üreten bir isim var. Kim olduğunu yazmayacağım. Sosyal.medyayı takip edenler ismi tahmin etmiştir. Diğerleride yüreklice ortaya çıkar umarım.

 

Karabük için bir proje yarışması düzenlenmesini öneriyorum.

Cumhuriyet kenti olmakla övündüğümüz Karabük’ümüze yakışan projeleri hep birlikte seçelim. Projeleri seçerken de, bu güzel kenti gerçekten yönetebilecek en doğru ismi belirleyelim var mısınız ?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Gündem Yayın: 01.03.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Boluspor’un altyapı tesislerinde yangın çıktı

Boluspor’un altyapı tesislerinde çıkan yangın paniğe sebep oldu.

Olay, Karaçayır Mahallesi’nde Murat Canbaş Caddesinde bulunan Boluspor Yılmaz Becikoğlu Altyapı Tesislerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, 2 katlı tesislerin üst katında altyapı oyuncularının kaldığı odada elektrik tesisatından kaynaklı yangın çıktı. Tesislerde kalan oyuncular dışarıya tahliye edildi. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına aldı.

Yangın sebebiyle odada maddi hasar meydana geldi.

Paylaş: