Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çocuklarımız davranışları ile bize ne anlatmaya çalışıyor?

Gündem Yayın: 06.07.2022 12:30
Çocuklarımız davranışları ile bize ne anlatmaya çalışıyor?

Herkese merhaba değerli ve sevgili okurlarım. Yeni bir haftada sizlerle buluşmanın verdiği heyecan ile hepinizi selamlarım. Öncelikle tüm islam aleminin kutsal bayramı olan KURBAN BAYRAMINIZI en içten dileklerimle kutlarım, sizlere Rabbimden ilk önce sağlık, hanenizde barış ve huzur dilerim. Rabbim kesilen kurbanları, edilen duları kabul etsin. Bu haftada sizlere çocuklarımızın davranışları konusuna değineceğim. Biliyorsunuz çift anadal mesleklerimden biri pedagoji alanıdır. Çok severek çalıştığım bu alanda çocukları sık sık gözlemleme fırsatı bulmuşumdur. Küçük çocuklarımızla zaman zaman kriz yaşayabiliriz. Böyle bir durumda öncelikle durun ve kendinize sorun. Çocuğum bana ne anlatıyor? Çocuğunuz, çok iyi dil yeteneklerine sahip olmayabilir ama davranışlarıyla çok açık bir şekilde iletişim kurar. Tüm tecrübelerime dayanarak söyleyeyim ki, çocukların davranışları bir avuç tetikleyiciden kaynaklanıyor. Eğer bunları belirleyip nedenlerini ve sonuçlarını anlayabilirseniz, gelecek davranışların %90’ında önde olmanızı sağlar. Sonrasında, mevcut rüzgarla beraber gidebileceğiniz huzurlu bir yol çizebilirsiniz.

Biz ebeveynler kötü bir gün geçirdiğinizde, çocuğunuzun davranış repertuarı bize çok geniş görünür. Aslında, her bir hareket, beş temel öngörülebilir kökenden kaynaklanır. Bu tetikleyiciler

  1. İlgi merakı-bu bir çok ebeveynin anlamakta zorluk çektiği bir konudur. Çocuklar ilgiyi severler ve bu bizlerin tedavi etmek istemediğimiz tek bağımlılıktır. Çünkü ilgi kaynaklarını kesmek, kötü davranışları ve acı dolu duygusal bir yükü garantiler. Eğer çocuğunuzu görmezden gelirseniz, dikkatinizi gasp eder.
  2. Kıskançlık ve rekabet-iki yaş çivarında küçük çocuklar paylaşma ve empati yeteneğiyle donatılmış olamazlar. Ne olursa olsun gösterinin yıldızı olmayı isterler ve bu rol ellerinden alınırsa aşırı derecede üzülebilirler. Kıskançlık ve rekabet, ebeveynler için sorun oluşturan ve genelllikle tahmin edilebilir durumlardan doğan temel tetikleyicilerdendir. Çocuklar kendilerini yetişkin gibi görmeyi severler, bu yüzden yardım etmek isterler. Bu, kendilerini önemli hissetmelerini sağlar. Ona küçük işler vererek, ona da ilgi göstermiş olursunuz.
  3. Kızgınlık-ebeveynler olarak şunu bilmeliyiz ki kızgınlıktan kaynaklı mızırdanmalar ve öfke nöbetleri olabilir, bunlar sadece kötü davranışlar değildir. Bir şeyler yolunda gitmediğinde çocuğunuzun ihtiyacı olan şey, kucaklanmadır ceza değil.
  4. Ayrılma korkusu-ebeveynlerden ayrılma ile ilgili sorunlar, çocukluğun bir parçasıdır ve çocuklar azara ve cezaya değil anlayışa ihtiyaç duyarlar. Yedi ay ve üç yaş arasında, özellikle affedici olun. Bu sorun, kendiliğinden ve çocuk tam hazır olduğu zaman çözülecek bir olgudur.
  5. Yorgunluk, hastalık, yetişkin sorunları-çocuğun hastalık ve rutin hayatının dışına çıkıldığı zamanlarda zorlamadan, olayları olduğu gibi ele almak en iyisidir. Günlük hayatının değişmesi, yorgunluk ve hastalık sebebiyle dengesi değişebilir. Hayatımızdaki duygusal inişler ve çıkışlar onların kendilerini çocuksu davranışlar içinde hissetmesine sebep olabilir.

 

Değerli ebeveynler, çocuklarınızla iletişim sorunu yaşadığınızda bir uzman desteği almayı unutmayın.

 

Sevgiyle kalın

İletişim için : [email protected]

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta 90 bin öğrenci karne sevinci yaşadı

Eğitim Yayın: 14.06.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ta 90 bin 660 öğrenci karne sevinci yaşandı.

İl genelinde anaokullarda 5 bin 950, ilkokullarda 29 bin 700, ortaokullarda 27 bin 410, liselerde 27 bin 600 olmak üzere toplamda 90 bin 660 öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Zonguldak merkezde yer alan Gazi Ortaokulu’nda öğrenciler karnelerini büyük bir heyecanla aldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Okul Müdürü Tuncay Korku törende öğrencilere seslenerek, “Selçuk Bayraktar’ı, Hazarfen Ahmet Çelebi’yi, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı, Mimar Sinan’ı örnek alın ve kendimize güvenin” dedi.

Amaçlarının Milli, manevi duyguları yüksek, ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmek Olduğunu ifade eden Zonguldak Gazi Ortaokulu Müdürü Tuncay korku şunları söyledi:

“Türkiye yüzyılın maarif modelinde de belirttiği gibi bizim buradaki amacımız sizleri Milli, manevi duyguları yüksek, Ruhen ve bedenen sağlam, mutlu, sağlıklı, erdemli bireyler olarak yetiştirmektir. Alacağınız bilgilerle, eğitimle hayatta başarı olmaktır, başarılı hayat yaşanımı ve hayatın başarısını kazanmaktır.

Biz maneviyata çok önem veriyoruz. Değerlere çok önem veriyoruz. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yıllardır bilimin temelini de akan bunu yönlendiren bizim ecdadımız oldu gurur duyuyoruz.

Binlerce isim sayabilirim. Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Harezmi, Hazarfen Ahmet Çelebi, İbn-i Sina, Oktay Sinanoğlu, o kadar sayarız Bunlar şu anda bilim varsa bunların çalışmaları ve uygulamaları sayesindedir. Yine lider olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin bağrından çıkmıştır. Aziz Sancar yine bu milletin bağrından çıkmıştır. Selçuk Bayraktar şu anda destan yazıyor ülkemiz adına. Sizin ağabeyiniz olarak bize çok güzel örnek çalışmalar ve başarılar sunmuştur. Dolayısıyla biz kendimize güveneceğiz. Kendimize inanacağız. Biz bunu önceden yaptık. Bundan sonra da yapacağız.”

Önceki yıllarda bilginin çok önemli olduğunu vurgulayan Korku, şimdi ise bilgiyi taşımanın değer kazandığını söyledi. Korku, “Artık durumlar değişti. Eskiden bilgi çok önemliydi. Bilgiyi kullanan toplumlar götürüyordu. Artık bilgiyi üreten toplumlar bayrağı taşıyor. O yüzden biz bilgiyi üreteceğiz. Üretici olacağız. Neden çok çalışacağız? Çünkü sizler bir umutsunuz. Mazlum coğrafyaların umudusunuz. Herkes bizden yardım bekler. Bakın Gazze’de Filistin’de göz göre göre katliamlar oluyor. Biz şu anda lider olsaydık o katliamlar olmazdı. Oraya adaleti de merhameti de biz götürürüz. Bu sebeple herkes çok iyi çalışmalı.” dedi.

Program çeşitli spor dallarında ödüllerin verilmesinin ardından sona erdi.

Paylaş: