Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çılgın projesi için dayanak bekliyor

Ekonomi Yayın: 19.09.2023 12:00
İhlas Haber Ajansı

Mitolojik kıssaları ve tarihi kalıntılarıyla ön plana çıkan Doğu Karadeniz’in yaşanabilir tek adası olma özelliğini taşıyan Giresun Adası için hazırlanan çılgın teleferik projeleri için dayanak bekleniyor.

Giresun Endüstrici ve İş Adamları Derneği (GİSİAD) tarafından 2020 yılında hazırlanan Giresun Adası’na teleferik ve yat limanı projeleri içi hala gündemde olsa da bu çılgın projenin hayata geçirilememesi GİSİAD İdare Şurası Lideri Aykut Gezmiş’i üzüyor. Gezmiş, hem istihdama hem de kentin turizmine kıymetli katkılar sağlayacak Giresun Adası’na teleferik projesinin dünyada Hong Kong’dan sonra ikinci proje olduğunu söyledi.

GİSİAD İdare Heyeti Lideri Aykut Gezmiş, “Bölgeler ortası kalkınmışlık farkını ve Giresun’un ekonomik istikametten geri kalmışlığını ortadan kaldırmak için vilayetimize istihdam oluşturacak makro yatırımlar yapılmalıdır. Aksi halde nüfusu yıldan yıla küçülen vilayetimizde göç durmayacaktır. Vilayetimize dışardan nüfus çekecek, turizm bedelini artıracak projeler lazım. GİSİAD olarak bu husus hakkında üzerimize düşen vazifesi yapıyor ve kentimiz için istihdam sağlayıcı, katma bedel katacak yeni bir makro maksat öneriyoruz. Giresun Adası’na teleferik projesi de bunlardan birtanesidir” dedi.

“Dünyada ikinci proje olacak”

“Ada’ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı” projelerinin dünyada ikinci proje olacağını kaydeden Gezmiş, “Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’na teleferikle ulaşım projesi, Hong Kong’dan sonra dünyada ikinci örnek olacaktır. Ada ile kara ortasındaki en yakın aralık Aksu Deresinin denize döküldüğü yerdeki dolgu alanıdır. Bu aralık yaklaşık bin 400 metredir. Doldu alanı denize yanlışsız itilerek düzleştirildiğinde bu uzaklık daha da kısalarak bin 300 metrelere kadar düşebileçektir. Biz de diyoruz ki dünyada tek örneği olan Hong Kong’dan sonra deniz üzerinde adaya seyahat projesinin ikincisi de Giresun’da olsun. Adanın doğal yapısını bozmamak ismine teleferik direğinin adanın çabucak üzerinde değil, adanın 20 metre açığına yapılacak olan bir platforma konumlandırılabilir. 70 metre yüksekliğinde toplam 3 adet direkle ve 700 metre salınım uzunluğuyla deniz üzerinde eşsiz bir seyahat vaat eden bu proje, bölgeye turist akışı sağlayacaktır. Adadaki platform üzerine kurulabilecek döner bir restoran da panoramik bir görüntü sunacaktır. Teleferik kabinleri de cam yapılarak seyahat esnasında deniz izlenebilecektir” diye konuştu.

“Yap-İşlet-Devret modeliyle projeye talibim”

Proje maliyetiyle ilgili de bilgi veren GİSİAD Lideri Gezmiş, “Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik projesinin maliyeti yaklaşık 40 milyon dolar civarındadır. Yatırımcı açısından da karlı olabilecek bu proje kendini 6 yılda amorti edebilecektir. Bu bir vizyon ve mega projedir. Bu proje devlet tarafından da yapılabilir, yap işlet devret modeliyle de yapılabilir. Bu projenin yapılabilmesi için ada SİT alanı olduğu için Bakanlar Şurası Kararı lazım. Bakanlar Konseyi Kararı alındıktan sonra buranın ihaleye çıkması lazım. Bu biçimde devletin kasasından bir kuruş çıkmadan Giresun’a dünyada ikinci olabilecek bir proje kazandırılabilir. Bu projenin lokal idare ve milletvekilleri tarafından takip edilerek gerekli kararın alınmasını öneriyoruz. Projenin yap işlet devret modeliyle ihaleye çıkması halinde talipli olmaması durumunda da ben kentim ismine bu türlü bir projenin üretimi için ihaleye girmeye talibim” sözlerini kullandı.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: